Aplikacja webowa

Większość z nas korzysta z Internetu. Niestety nie wszyscy wiedzą, że to, co uważamy za stronę internetową, jest tak naprawdę aplikacją webową. Dlaczego jest to tak istotne? Głównie dlatego, że aplikacja webowa ma dużą przewagę nad typową stroną WWW. Co więcej, obydwa te narzędzia bardzo różnią się od siebie.

Aplikacja webowa – co to jest?

Mówiąc językiem potocznym, aplikacja webowa to narzędzie, które jest uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce. Co ważne – nie ma ono postaci dokumentu HTML, lecz odrębnego programu, który obsługiwany jest przez zewnętrzny serwer. Praca takiego programu jest realizowana wyłącznie dzięki dostępowi do Internetu. Oznacza to, że w przypadku aplikacji web, (raczej) nie da się wykonać żadnej akcji w oparciu o pamięć cache (co zresztą jest dosyć często spotykaną cechą plików HTML). Choć trzeba przyznać, że niektóre aplikacje webowe działają w trybie online.

Najważniejsze różnice

Zaskakujący może okazać się fakt, że większość dostępnych w Sieci stron internetowych, to tak naprawdę aplikacje webowe. Wynika to z faktu, że typowa strona www ma charakter wyłącznie informacyjny. Jeśli zatem wchodzimy na wybraną stronę wyłącznie po to, by zobaczyć wyniki totolotka, to znak, że odwiedzamy stronę www. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli na tej samej stronie można założyć konto, wpisać komentarz lub też wywołać jakąkolwiek inną interakcję. Wtedy jest to już aplikacja webowa, gdyż dzięki niej realizowana jest określona czynność.

Kolejną różnicą, którą można wychwycić podczas użytkowania zarówno jednego, jak i drugiego narzędzia, jest ich użyteczność. Typowy plik HTML ma dość statyczną formę. Owszem, jego wygląd opisuje CSS, ale to za mało, by mówić o jakiejkolwiek interakcji. W przypadku aplikacji sprawa ta jest już znacznie bardziej złożona, gdyż wykorzystują one znacznie bardziej zaawansowane technologie, takie jak np. JSP., PHP, Node.js itd. Co prawda w powszechnym mniemaniu uważa się, że odróżnienie stron opartych na systemie CMS (zarządzanie treścią z poziomu panelu administracyjnego) od aplikacji nie jest możliwe, ale – tak jak na samym początku – ważne będzie tu kryterium informacyjno – interakcyjne.

Aplikacja webowa – najciekawsze rodzaje

Od razu należy podkreślić, że dokładne zdefiniowanie wszystkich rodzajów aplikacji mobilnych, jest po prostu niemożliwe. Wynika to z faktu, że często są to narzędzia projektowane na zamówienie, które wyróżniają się określoną specyfiką pracy. Niemniej można – biorąc pod uwagę internetowe tendencje – zwrócić uwagę na kilka najciekawszych rodzajów tychże aplikacji.

Aplikacje typu booking

Takie aplikacje to narzędzia, za pomocą których można rezerwować termin noclegu lub wizyty i jednocześnie uregulować wynikające z rezerwacji zobowiązanie finansowe.

Aplikacje e-learning

Takie aplikacje to narzędzia webowe, za pomocą których można się uczyć, realizuje się testy i kontroluje się postępy dotyczące nauki.

Aplikacje konkursowe

Takie aplikacje to narzędzia, za pomocą których użytkownicy przesyłają na serwer administratora formularze konkursowe, zdjęcia i inne formy treści, które biorą udział w późniejszym losowaniu.

Aplikacje sprzedażowe

Za ich pomocą można dokonywać transakcji sprzedażowych, ale i opłacać zakup określonych produktów lub dóbr.

Aplikacje z ogłoszeniami

To narzędzia webowe, za pomocą których można wprowadzać treść nowych ogłoszeń, przeglądać ją, a nawet odpowiadać na nią za pomocą formularzy.

Na rynku istnieją również znacznie bardziej zaawansowane platformy webowe. Mowa tu o narzędziach CRM (zarządzanie współpracą z klientem), ERP (obsługa polityki magazynowej), HR (pozyskiwanie pracowników) itd.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji webowych?

Powodów dla których warto korzystać z aplikacji webowych jest naprawdę mnóstwo. Najważniejszą, wynikającą z nich zaletą, jest oczywiście łatwy dostęp do zasobów. I to niezależnie od platformy sprzętowej lub obsługującego ją systemu operacyjnego. Zwłaszcza że dostęp do aplikacji nie wymaga posiadania własnego sprzętu.

Ważną zaletą narzędzi webowych jest też brak konieczności ręcznego aktualizowania wchodzącego w ich skład oprogramowania. Wynika to z faktu, że jest ono aktualizowane wyłącznie przez jego twórcę, a nie przez finalnego użytkownika. Tym samym klient nie musi pobierać żadnych zewnętrznych plików bądź rozszerzeń, gdyż wszystko jest w pakiecie.

Aplikacje webowe warto wybierać również ze względu na bezpieczeństwo zapisanych w nich danych (w tym informacji wrażliwych). Nawet w przypadku awarii własnego komputera, użytkownik oprogramowania może w łatwy sposób dotrzeć do zapisanych w narzędziu danych.

Wybór aplikacji webowych jest również bardzo korzystny z punktu widzenia właściciela np. sklepu internetowego. Wynika to z faktu ich specyficznej, bo modułowej struktury, którą można modyfikować zależnie od własnych preferencji i specyfiki prowadzonego przez siebie biznesu.

Aplikacja webowa czy strona internetowa – podsumowanie

O wyjątkowości aplikacji webowych świadczy przede wszystkim to, że… czasem trudno je odróżnić od typowej strony www. Mimo to, na ich korzyść przemawia ich rosnąca popularność, zaawansowany język komunikacji i wiele innych aspektów o których – niestety bardzo często – nie mamy po prostu pojęcia.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!
Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!

Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!

16.11.2022 5 min Tworzenie i zarządzanie stronami

WordPress to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie. Właśnie dlatego jest ona szczególnie narażona na ataki hakerskie. Pozostawienie witryny bez zabezpieczeń może nieść za […]

TOP 12 zalet posiadania strony na WordPress
TOP 12 zalet posiadania strony na WordPress

TOP 12 zalet posiadania strony na WordPress

31.08.2022 10 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Z Internetu korzystają co dzień miliony osób, wykorzystując to innowacyjne narzędzie do różnych celów. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Każdego roku przybywa kolejnych […]

Darmowy certyfikat SSL? A może płatny? Który jest lepszy?
Darmowy certyfikat SSL? A może płatny? Który jest lepszy?

Darmowy certyfikat SSL? A może płatny? Który jest lepszy?

03.08.2022 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Obecnie certyfikat SSL jest uważany za swego rodzaju standard na całym świecie, choć jeszcze nie tak dawno używano go w głównej mierze do szyfrowania internetowych sesji […]

To top