Błąd 500

Przeglądając różne strony internetowe, można od czasu do czasu napotkać na rozmaite błędy, przez które niemożliwe jest zapoznanie się z zawartością danej witryny. Jednym z nich jest błąd 500, który nierzadko pojawia się w sklepach internetowych. Chodzi tutaj o błąd serwera, który powinno się niezwłocznie naprawić, bo działa na niekorzyść właściciela strony. Potencjalny klient nie będzie mógł zapoznać się z asortymentem sklepu ani dokonać zakupu, jeśli napotka na biały ekran z błędem HTTP 500. Pora zastanowić się nad tym, co może być jego przyczyną i jak rozwiązać powstały problem.

Niechciany błąd 500 – czym jest i co oznacza?

Jeżeli ktoś często przegląda zasoby internetowe, to wielokrotnie trafił na popularny błąd 500. Najczęściej jest to tylko chwilowy problem, który wkrótce zostaje rozwiązany i można ponownie powrócić do zapoznania się z treścią witryny. Niestety bywa też tak, że Internal Server Error pojawia się regularnie, co stanowi już większy problem. Niemożliwe staje się przeglądanie strony internetowej, co wiąże się z największymi stratami dla jej właściciela. Sfrustrowani użytkownicy serwisu szybko go opuszczają i to często bezpowrotnie.

Zmniejszająca się liczba odwiedzin to zła wiadomość dla każdego przedsiębiorcy. Można oczywiście temu przeciwdziałać, zaczynając od naprawienia błędu 500. Wymaga to najpierw diagnostyki, a dopiero potem naprawy. Trzeba też powziąć odpowiednie kroki mające na celu zapobieganie pojawianiu się tego rodzaju błędu w przyszłości. Jeżeli serwer napotka większe problemy, które uniemożliwią mu wykonanie konkretnego zapytania, to trzeba liczyć się z wystąpieniem Internal Server Error. Jest to błąd wewnętrzny serwera, przez który niemożliwe staje się zwrócenie informacji i wyświetlenie zawartości strony www. Powodów wystąpienia błędu 500 może być wiele, czasem jego naprawienie zajmuje chwilę, innym razem trzeba bardziej zagłębić się w źródło problemu i poświęcić więcej czasu na przewrócenie witrynie pełnej funkcjonalności.

Co jest przyczyną błędu 500?

Bardzo często za wyświetlanie błędu 500 odpowiadają zastosowane na stronie wtyczki i motywy. Niektóre komponenty mogą powodować błąd, dlatego warto zacząć od wyłączenia ich wszystkich i sprawdzenia, który dodatek sprawia problem. Zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie wejść w bazę danych lub zalogować się bezpośrednio do FTP. Kolejnym źródłem problemu może być przestarzała i niekompatybilna wersja PHP na serwerze. Nierzadko aktualizacja skryptów automatycznie rozwiązuje błąd 500. Nie zawsze dotyczy on całej witryny, ale pojawia się wyłącznie na konkretnych podstronach, czyli tych opartych przykładowo na przestarzałym kodzie. W takiej sytuacji pomocne może okazać się po prostu zmienienie wersji PHP na kompatybilną. Zdarza się tak, że to właśnie zmiany wprowadzane w kodzie PHP mogą powodować błąd 500.

Przez własne niedopatrzenie można przyczynić się do niemożności wyświetlania zawartości strony. Wystarczy jeden nieprawidłowy znak w składni i zaburzy to działanie całego skryptu. Jeżeli miało się zapisaną kopię zapasową modyfikowanych plików, to w dowolnym momencie można powrócić je do stanu poprzedniego. Nie tylko zmiany w kodzie mogą być problematyczne, ale też aktualizacje strony. Błąd 500 może zostać szybko naprawiony, jeśli zostaną one cofnięte. Powrót do poprzedniej wersji oprogramowania pozwoli na zweryfikowanie błędu.

Error 500 a plik .htaccess

Zdarza się tak, że to wersja systemu jest niekompatybilna z pozostałymi elementami znajdującymi się na stronie, co skutkuje wyświetleniem Internal Server Error. Kolejną przyczyną błędu 500 może być nieprawidłowy plik .htaccess. Wystarczy, że zostaną dopisane do niego jakieś zbędne znaki, które często są niewidoczne, aby pojawił się problem z ich odczytaniem i niemożliwością zwrócenia żądania przez serwer. Tego typu problemów można uniknąć, korzystając z odpowiednich edytorów. Przy braku uprawnień dostępowych do konkretnych plików i folderów również wystąpi błąd 500. Trzeba wobec tego zadbać o nadanie uprawnień 755, aby rozwiązać powstały problem.

Przyczyn błędu 500 jest oczywiście więcej, jeżeli powyższe działania okażą się bezskuteczne i nie da się zdiagnozować ani wyeliminować Internal Server Error, pozostaje skontaktować się ze wsparciem hostingu. Niekiedy wina nie leży po stronie samej witryny, ale serwera, który jest przeciążony. Fachowcy zweryfikują problem i udzielą rad dotyczących dalszego postępowania, aby rozwiązać problem z błędem 500. Bardzo ważne jest to, aby zawsze dobrze przemyśleć wybór dostawcy hostingu. Powinien działać szybko i być pomocny w rozwiązaniu błędu serwera 500.

Podsumowanie

Do wystąpienia błędu 500 przyczyniają się głównie używane na stronie motywy i wtyczki, błędne uprawnienia plików, przekroczone limity pamięci, problemy z plikiem .htaccess. Pierwszym krokiem jest znalezienie powodu Internal Server Error, następnie można przejść do naprawienia wewnętrznego błędu serwera. Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia: dostęp do zaplecza WordPress i klient FTP. Diagnozę błędu 500 można zacząć od zweryfikowania motywów wtyczek pod kątem problemów, następnie sprawdzenia i zresetowania uprawnienia do plików. Kolejnym krokiem będzie zwiększenie limitu pamięci PHP, na koniec można też stworzyć nowy plik .htaccess.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?
Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

07.12.2022 5 min Serwery i administracja

Specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępu do narzędzi analitycznych oraz do samej strony internetowej, aby mogli przeprowadzać skuteczne działania optymalizacyjne. Aby pozyskać najważniejsze dane, potrzebują przede wszystkim […]

Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?
Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?

Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?

26.10.2022 6 min Serwery i administracja

Choć pojęcie „subdomena” może brzmieć fachowo, a przez to bardzo skomplikowanie, to jednak spotkał się z nią praktyczne każdy użytkownik internetu. To, czym jest domena, wie […]

Błąd łączenia z bazą danych WordPress. Jak naprawić?
Błąd łączenia z bazą danych WordPress. Jak naprawić?

Błąd łączenia z bazą danych WordPress. Jak naprawić?

21.10.2022 6 min Serwery i administracja

Osoby, które mają stronę internetową zakodowaną w CMS WordPress, odwiedzając swoją witrynę, mogą zetknąć się z komunikatem „błąd łączenia z bazą danych”. Jest to bardzo poważny […]

To top