Breadcrumbs – czym są i jak pomogą Ci w SEO?

Wartościowy i dobrze uporządkowany content serwisu internetowego jest niezwykle ważny, zarówno z punktu widzenia jego właścicieli i użytkowników, jak i Google. Dobrym sposobem na czytelne usystematyzowanie informacji zamieszonych... Kliknij aby przeczytać więcej!

Wartościowy i dobrze uporządkowany content serwisu internetowego jest niezwykle ważny, zarówno z punktu widzenia jego właścicieli i użytkowników, jak i Google. Dobrym sposobem na czytelne usystematyzowanie informacji zamieszonych na stronie www jest zastosowanie nawigacji breadcrumbs, działającej w myśl bardzo prostej i niezwykle przejrzystej zasady „od ogółu do szczegółu.” Przynosi ona wiele korzyści i warto ją poznać, by w pełni wykorzystywać jej potencjał.

Nawigacja breadcrumbs – podstawowe zasady działania

Breadcrumbs - czym są?Dzięki breadcrumbs (inaczej „okruszki chleba”) użytkownik danego serwisu internetowego widzi, w którym miejscu jego zasobów się znajduje. Są one niezwykle pomocne zwłaszcza w sklepach internetowych, ale nie tylko. Pomagają w prosty i czytelny sposób odnaleźć się na stronie i nawigować po niej. Na czym więc dokładnie polega nawigacja zwana „okruszkową”?

Otóż nawigacja breadcrumbs opiera się zwykle na hierarchicznym ułożeniu odnośników strony zgodnie z ich ważnością, a więc wspomnianą już zasadą „od ogółu do szczegółu”. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom strony w łatwy sposób na przykład wrócić ze strony produktu, do podkategorii, kategorii czy też strony głównej sklepu, bądź ze strony z artykułem do działu, w którym został zamieszczony.

Do najczęściej stosowanych rodzajów nawigacji breadcrumbs są:
– nawigacja oparta na lokalizacji – najbardziej popularna, typu: Strona główna – Kategoria – Podkategoria -Produkt;
– nawigacja bazująca na atrybutach – mogą być nimi np. cechy produktu i przybiera ona wtedy formę: Strona główna – Kategoria – Rozmiar – Kolor – Cena;
– nawigacja oparta na ścieżce – a więc zapamiętanych podstronach odwiedzonych przez użytkownika.

Breadcrumbs zwiększa więc czytelność strony, ale to nie jedyna ich zaleta. Korzyści płynących z zastosowania „nawigacji okruszkowej” jest znacznie więcej.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

Breadcrumbs kontra użytkownik serwisu internetowego

Korzystanie z danego serwisu ma być proste i przyjemne – w ten sposób można krótko scharakteryzować postawę użytkowników zasobów Internetu. I jest to jak najbardziej zrozumiałe. Mało czytelna nawigacja i utrudnione poruszanie się po stronie skutecznie zniechęca do korzystania z niej.

Dzięki breadcrumbs użytkownik serwisu internetowego widzi, w jakiej części jego zasobów się znajduje i bez problemu po nim nawiguje odnajdując to czego, szukał.

Stosowanie „nawigacji okruszkowej” sprawia, że strona www jest czytelna, a poruszanie się po niej nie sprawia żadnych problemów. Ponadto za sprawą breadcrumbs wystarczy jedno kliknięcie, by przemieszczać się między sekcjami danej strony, które czytelnik rozpoznaje w sposób intuicyjny (dzięki klarownemu podziałowi takiemu, jak: strona główna – kategorie – podkategorie – produkty).

Nawigacja breadcrumbs a właściciel serwisu

Breadcrumbs - czym są?Nie ulega wątpliwości, że właściciel serwisu internetowego chce aby ten przynosił mu wymierne korzyści. Najprościej rzecz ujmując – chce na nim zarabiać. Musi więc dołożyć wszelkich starań by oferować najwyższą jakość oraz zadbać o właściwą strukturę strony maksymalizując komfort jej użytkowania. Wiele czynników się na to składa, ale jednym z nich są właśnie breadcrumbs.

Dobrze uporządkowane treści na stronie są przyjazne dla konsumentów. Za sprawą „nawigacji okruszkowej” właściciel serwisu czerpie wiele korzyści, takich jak:

  • zmniejszony współczynnik odrzuceń, a więc opuszczenia strony zaraz po wejściu na nią;
  • zwiększenie czasu interakcji, a więc korzystania z serwisu, pozostaniu na stronie przez długi czas;
  • budowanie prestiżu marki i jej rozpoznawalności na rynku.

Z całą pewnością intuicyjne nawigowanie po serwisie internetowym zostanie przez jego użytkowników docenione, co będzie zauważalne w liczbie jego odwiedzin, a im więcej odwiedzających, tym większy wzrost sprzedaży.

Breadcrumbs a działania SEO

Jak zostało zaznaczone na wstępie nawigacja breadcrumbs sprzyja nie tylko właścicielom i użytkownikom serwisów www, ale także Google. Wartościowy i dobrze usystematyzowany content strony docenia również wyszukiwarka Google. Lepiej indeksuje stronę, zapewniając jej tym samym wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Z kolei wysoka pozycja w Google to lepsza widoczność serwisu w Internecie, więcej klientów, skuteczna reklama oraz większe zyski.

Niemniej jednak, aby strona znalazła się na szycie listy Google, musi być odpowiednio zoptymalizowana, między innymi poprzez działania SEO, a breadcrumbs pozytywnie wpływają na szeroko pojęte pozycjonowanie.strony. Wyszukiwarka Google doskonale rozpoznaje breadcrumbs traktując je jako narzędzia wspomagające nawigację serwisu oraz docenia poprzez wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Z perspektywy SEO „nawigacja okruszkowa”:

  • jest niezwykle pomocna w linkowaniu wewnętrznym;
  • usprawnia indeksowanie strony;
  • ułatwia odczytywanie struktury strony.

Jak widać stosując nawigację breadcrumbs można w bardzo prosty sposób zwiększyć rozpoznawalność strony i usprawnić indeksowanie, co przekłada się na lepsze jej pozycjonowanie w Google, a więc i generowane przez serwis zyski.

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group, ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa, NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów