CDN, włącznik sieci CDN

CDN (Content Delivery Network) stanowi usługę opierającą się na instalowaniu fragmentów strony internetowej w wielu centrach danych. Dzięki temu strona nie tylko działa znacznie szybciej, ale również łącza zyskują dużo większą przepustowość a przedtem lokalizacja serwera nie ma już żadnego wpływu na dodatkowe opóźnienia wynikające z odległości, jaką musi pokonać połączenie internetowe. Bardzo często CDN określa się mianem sieci dostarczania treści. Z tego rozwiązania niezwykle chętnie korzystają przede wszystkim dużo przedsiębiorstwa takie jak Netflix czy Amazon.

Czym jest CDN?

CDN jest siecią rozproszonych serwerów pozwalającą na zminimalizowanie opóźnień w ładowaniu zawartości strony internetowej. Ze względu na to, że jest to niezwykle użyteczne rozwiązanie, dziś już niemal każda strona internetowa korzysta z CDN. Jest to narzędzie, które pozwala użytkownikom na całym świecie korzystać z wysokiej jakości treści bez długiego czasu oczekiwania, niezależnie od tego, w jakim miejscu zlokalizowany jest komputer.

Dziś z CDN korzystają niemal wszyscy, począwszy od małych przedsiębiorstw, a kończąc na ogromnych korporacjach. Jak twierdzą specjaliści, z możliwości CDN korzysta więcej niż połowa jednostek uczestniczących w internetowym ruchu.

CDN a techniki optymalizacyjne

Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez CDN technik jest skrócenie geograficznej drogi połączenia, przy pomocy której zostaje nie tylko przyspieszona, ale również i znacząco usprawniona transmisja statycznych plików. Skuteczność CDN w dużej mierze opiera się na odciążeniu głównego serwera HTTP, między innymi poprzez rozlokowanie jego zasobów pomiędzy kilkoma innymi węzłami.

Umiejętne zastosowanie CDN pozwala na rozdzielenie ruchu w sposób, w którym zasoby są ładowane z CDN, a zasoby z HTTP. Obsługa logiki w tym przypadku pozostaje niezmienna (za jej obsługę odpowiedzialny jest serwer centralny). Tak naprawdę nie ma znaczenia to, czy połączenie zostaje nawiązane z zagranicy czy też z tego samego kraju, w którym zainstalowano serwer front-endowy.

Brak sztucznych limitów

Bez wątpienia jednym z najistotniejszych atutów charakteryzujących sieć CDN jest jej zoptymalizowanie pozwalające na wysyłanie plików znacznie szybciej, niż przy zastosowaniu bardziej klasycznych rozwiązań. W tym przypadku nie są wykorzystywane pliki Cookies, a łącza przystosowane są wyłącznie do wysyłania statycznych treści.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na szybkość działania CDN jest brak limitów transferowych. Zarówno w dolnej jak i w górnej części.

Jeżeli chodzi o najpopularniejszych dostawców sieci CDN, to można wymienić tu przede wszystkim:

  • Google Cloud,
  • Amazon AWS (tu niezbędna jest usługa CloudFront),
  • MaxCDN,
  • proinityLLC (tu niezbędne jest zastosowanie produktu keycdn),
  • Imperva Incapsula,
  • Verizon (w tym przypadku wykorzystywana jest usługa EdgeCast CDN),
  • Akamai CDN,
  • CloudFlare (niezbędne jest wykorzystanie reverse proxy).

Content Delivery Network – wady i zalety

Każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady. Jak to wygląda w przypadku sieci CDN? Z całą pewnością tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Korzystanie z możliwości jakie daje sieć CDN jest zdecydowanie więcej, a to tylko niektóre z nich:

  • brak przekierowań i optymalizacji pod serwowanie statycznej treści,
  • brak sztucznych limitów transferowych,
  • eliminacja opóźnień w działaniu strony,
  • możliwość jednoczesnego pobrania wielu plików,
  • przy umiejętnym wdrożeniu CDN zapewnia stronie lepsze wyniki w wyszukiwarce (dlatego też warto kwestie wdrożenia oddać w ręce specjalistów),
  • bezpieczeństwo stosowania,
  • automatyczna ochrona przed najczęściej pojawiającymi się atakami,
  • możliwość optymalizacji kosztów hostingu w przypadku dużych aplikacji,
  • pozytywny wpływ na wrażenia odbiorców strony internetowej.

Za najsłabsze strony stosowania CDN można uznać:

  • brak efektywnego działania bez umiejętnie przeprowadzonej instalacji (każdy najmniejszy błąd sprawia, że nic nie działa zgodnie z oczekiwaniami);
  • jednorazowy dość wysoki koszt związany ze wdrożeniem usługi;
  • liczne utrudnienia występujące w czasie prac deweloperskich.

Kiedy CDN okazuje się być najbardziej przydatne?

CDN jest rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się w bardzo wielu przypadkach. Jednak istnieją szczególne okoliczności, w których zastosowanie tej sieci jest najkorzystniejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem. CDN najlepiej sprawdza się w przypadku wielojęzycznych stron internetowych czy sklepach zajmujących się sprzedażą swoich produktów w sieci. Zarówno na w kraju jak i poza jego granicami.

Dla zwiększenia komfortu odbiorców warto stosować CDN także w przypadku tych internetowych witryn, z których pobieranych jest mnóstwo plików. Ze względu na wysoką ochronę przed atakami, sieć doskonale sprawdza się przypadku stron, które są narażone na takie ataki. Tak naprawdę z CDN skorzysta każda witryna, która z założenia powinna być nie tylko bezpieczna, ale również wykazywać się dużą szybkością działania i brakiem problemów z zerwanym połączeniem.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?
Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

21.12.2022 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, można od czasu do czasu napotkać na rozmaite błędy, przez które niemożliwe jest zapoznanie się z zawartością danej witryny. Jednym z nich […]

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?
Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

07.12.2022 5 min Serwery i administracja

Specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępu do narzędzi analitycznych oraz do samej strony internetowej, aby mogli przeprowadzać skuteczne działania optymalizacyjne. Aby pozyskać najważniejsze dane, potrzebują przede wszystkim […]

Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?
Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?

Subdomena – czym jest i jak ją można wykorzystać?

26.10.2022 6 min Serwery i administracja

Choć pojęcie „subdomena” może brzmieć fachowo, a przez to bardzo skomplikowanie, to jednak spotkał się z nią praktyczne każdy użytkownik internetu. To, czym jest domena, wie […]

To top