Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!

W 1994 roku firma Netscape stworzyła protokół, który służył bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Dwa lata później powołano grupę roboczą pod nazwą Transport Layer Security, której nadrzędnym celem było rozwijanie protokołu SSL. Rozwiązanie to w bardzo krótkim czasie zyskało na popularności Kliknij aby przeczytać więcej!

W 1994 roku firma Netscape stworzyła protokół, który służył bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Dwa lata później powołano grupę roboczą pod nazwą Transport Layer Security, której nadrzędnym celem było rozwijanie protokołu SSL. Rozwiązanie to w bardzo krótkim czasie zyskało na popularności i stało się powszechnie przyjętym standardem szyfrowania danych w Internecie. Czym więc jest certyfikat SSL i dlaczego jest tak bardzo ważny?

Czym jest certyfikat SSL?

SSL (z ang. Secure Socket Layer) to protokół sieciowy, który umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy przeglądarką internetową, a serwerem na którym umieszczone są dane. Jego celem jest zapewnienie poufności wszystkim przesyłanym w obie strony informacjom. Stanowi zestandaryzowany zespół algorytmów, technik i schematów używanych do zapewnienia bezpieczeństwa. Wykorzystuje symetryczne i asymetryczne algorytmy szyfrowania. W przypadku szyfrowania symetrycznego do deszyfrowania i szyfrowania danych wykorzystywany jest ten sam klucz. Natomiast w drugim przypadku do szyfrowania i deszyfrowania używane są różne klucze. Klucz, który służy do szyfrowania udostępniany jest publicznie, lecz informacje nim zakodowane może odczytać wyłącznie posiadacz klucza deszyfrującego, czyli aby odszyfrować dane zaszyfrowane przez klucz publiczny potrzebujemy klucza prywatnego i na odwrót. SSL najczęściej kojarzony jest z protokołem HTTP, ale może być wykorzystywany do szyfrowania innych protokołów, takich jak: SMTP, POP czy IMAP. Ponieważ same nie zapewniają szyfrowania transmisji, dobrze zastosować w nich SSL.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

Jak działa certyfikat SSL?

Protokół SSL przede wszystkim opiera się na kodowaniu kanału komunikacji i autoryzacji, umożliwiającej Klientowi uzyskanie pewności połączenia z serwerem. W aktualnych implementacjach umożliwia także uwierzytelnienie Klienta, czyli autoryzację Klienta przez serwer. SSL składa się z protokołu Handshake, który definiuje metody negocjowania parametrów bezpiecznej sesji, algorytmów autentyfikacji i integralności informacji oraz protokołu Record, definiującego format przesyłanych pakietów danych. 

Schemat działania połączenia korzystającego z certyfikatu SSL:

 1. Przeglądarka wysyła prośbę, celem identyfikacji serwera( Klient ustanawia połączenie z serwerem poprzez otwarcie bezpiecznej wersji protokołu https://).
 2.  Serwer, jako identyfikacje wysyła przeglądarce kopię certyfikatu SSL, w tym klucz publiczny.
 3. Przeglądarka weryfikuje czy certyfikat SSL  jest ważny, aktywny, należy do zaufanych. Następnie przesyła do serwera symetryczny klucz sesji, w postaci klucza publicznego.
 4. Serwer za pomocą klucza prywatnego odszyfrowuje klucz sesji i odsyła cyfrowe potwierdzenie do rozpoczęcia szyfrowanej sesji SSL.
 5. Od tego momentu wszystkie zaszyfrowane wiadomości są w bezpieczny sposób przesyłane pomiędzy przeglądarką a serwerem.

Jakie korzyści wynikają z posiadania certyfikatu SSL?

 • Bonus dla SEO. Korzystanie z certyfikatu SSL ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie serwisu w wynikach wyszukiwania (SEO). Stosowanie protokołu https jest dla Google znaczącym czynnikiem mającym wpływ na ranking w wynikach wyszukiwania. W praktyce oznacza to, że Google promuje serwisy, które są dla użytkownika bezpieczne. Można w ten sposób uzyskać przewagę nad konkurencyjną stroną, która nie korzysta z certyfikatu SSL.
 • Bezpieczeństwo. W przypadku połączeń chronionych protokołem SSL, pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową tworzy się bezpieczny, szyfrowany kanał do prywatnej komunikacji. Użytkownik ma pewność, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce. I z tego powodu znacznie chętniej skorzysta z oferty lub wypełni formularz kontaktowy. Poza tym, warto podkreślić, że certyfikat SSL jest formą zabezpieczeń, która oferowaną jakość potwierdza gwarancją finansową.
 • Wiarygodność. Proces uwierzytelnienia potwierdza wiarygodność strony, pozwala zweryfikować tożsamość klienta, firmy lub serwera, co stanowi gwarancję, że wysyłane za pośrednictwem strony internetowej dane trafią do właściwego odbiorcy. Przekłada się to na wzrost zaufania do strony, Klienci znacznie chętniej korzystają z usług online chronionych przez SSL.
 • Integralność. Dzięki zastosowaniu szyfrowania, certyfikat SSL, poza poufnością zapewnia integralność przesyłanych danych. Oznacza to, że nawet w przypadku przechwycenia ruchu na stronie, atakujący nie odczyta zabezpieczonych certyfikatem danych, np.: numerów kont, kart kredytowych lub danych osobowych. Uniemożliwiona zostaje również ingerencja w treści przesyłane za pomocą szyfrowania. W ten sposób odbiorca uzyskuje pewność, że otrzymane dane nie zostały zmienione w trakcie transmisji.
 • Większe możliwości. Zastosowanie certyfikatu SSL umożliwia zaoferowanie klientom wygodnych rozwiązań innych firm np. możliwość udostępnienia opcji płatności online.

Jakie są dostępne rodzaje certyfikatów SSL?

Biorąc pod uwagę stopień uwierzytelnienia certyfikatów SSL, można je podzielić na trzy grupy:

Certyfikaty klasy DV – uwierzytelnienie podstawowe. Certyfikaty SSL oznaczane przez wystawców jako Domain Validation gwarantują szyfrowanie transmisji informacji w certyfikowanej domenie. Podczas wydawania certyfikatu sprawdza się, czy wnioskodawca ma prawo do posługiwania się domeną, ale nie weryfikuje się jego danych, czyli proces weryfikacyjny ogranicza się do potwierdzenia zamówienia wysyłanego na adres e-mail: „[email protected]_domena”. 

Certyfikaty klasy OV – uwierzytelnienie rozszerzone. Certyfikaty SSL oznaczane przez wystawców jako Organization Validation  gwarantują szyfrowanie transmisji informacji w certyfikowanej domenie, zabezpieczają przez pishingiem lub podsłuchiwaniem transmisji. Podczas wydawania certyfikatu następuje weryfikacja domeny a także firmy wnioskodawcy. Konieczne jest dostarczenie np.: wyciągu z KRS i umowy spółki. Nazwa firmy będzie widoczna w szczegółach wystawionego certyfikatu SSL. Aby wyświetlić nazwę firmy, należy kliknąć na pieczęć bezpieczeństwa np.: ikonę kłódki.

Certyfikaty klasy EV – pełne uwierzytelnienie. Klasa Extended Validation oznacza najsilniejszą weryfikację tożsamości firmy zamawiającej certyfikat SSL. Przed wydaniem certyfikatu  dokładnie sprawdzany jest wnioskodawca: jego status prawny, prowadzona działalność, zgodność z danymi urzędowymi, prawo do posługiwania się domeną.  W przeglądarkach ( ściślej w pasku adresu) widoczne jest dodatkowe oznaczenie certyfikatu (zielonym kolorem). Identycznie jak w przypadku certyfikatów OV, w szczegółowych informacjach o certyfikacie SSL wyświetlane są dane wnioskodawcy.

Dla kogo certyfikat SSL?

Korzystanie z SSL, zwłaszcza po wprowadzeniu RODO, stało się szczególnie ważne, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędne. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować surowymi karami finansowymi lub stanowić niebezpieczeństwo dla przesyłanych informacji. Certyfikat SSL jest wysoce zalecany dla wszystkich witryn przetwarzających różnego rodzaju dane użytkowników:

 • sklepów internetowych, 
 • stron obsługujących płatności,
 • serwisów aukcyjnych,
 • stron korporacyjnych, 
 • portali szkół, uczelni,
 • stron urzędowych, 
 • stron opieki zdrowotnej,
 • poczty e-mail lub aplikacji (klient-serwer).

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group, ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa, NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów