Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

Specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępu do narzędzi analitycznych oraz do samej strony internetowej, aby mogli przeprowadzać skuteczne działania optymalizacyjne. Aby pozyskać najważniejsze dane, potrzebuję przede... Kliknij aby przeczytać więcej!

Specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępu do narzędzi analitycznych oraz do samej strony internetowej, aby mogli przeprowadzać skuteczne działania optymalizacyjne. Aby pozyskać najważniejsze dane, potrzebują przede wszystkim dostępu do protokołu FTP. Czym jest serwer FTP?

Czym jest serwer FTP?

Serwer FTPFTP (File Transfer Protokół) jest protokołem, którego głównym zadaniem jest transfer plików pomiędzy urządzeniami w sieci, czyli pomiędzy klientem a serwerem FTP. W zależności od ustawień konfiguracji dostęp do serwera może być anonimowy, w związku z czym nie ma konieczności podawania hasła uwierzytelniającego. Znacznie częściej jednak zdarzają się sytuacje, w których FTP autoryzuje każde połączenie, wymagając podania loginu oraz hasła. Warto mieć świadomość tego, że w sieci znajduje się dość sporo darmowych aplikacji, (czyli tzw. klientów FTP) przeznaczonych do zarządzania plikami na serwerze.

Serwery FTP mogą działać w trybie pasywnym lub aktywnym. Tak naprawdę oba przypadki różni tylko jedna kwestia – sposób nawiązywania połączenia. W trybie pasywnym klient ustanawia serwer ATP, natomiast w trybie aktywnym transmisja aktywowana jest przez serwer.

Warto również wiedzieć, że klient FTP to nic innego jak urządzenie (najczęściej jest to komputer), które wysyła stosowne żądanie o dane do serwera. Zarówno zamieszczanie jak i pobieranie plików odbywa się za pośrednictwem urządzenia, poprzez które uzyskany został dostęp do serwera.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

Dlaczego agencja powinna mieć dostęp do serwera FTP?

Dzięki protokołowi FTP możliwe jest nawiązanie z serwerem połączenia, przy wykorzystaniu specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji, zdolnej do zarządzania plikami znajdującymi się na wybranej stronie internetowej. Agencje marketingowe, agencje SEO czy freelancerzy, których zadaniem jest wprowadzanie zmian na stronie www, muszą uzyskać dostęp do protokołu, w którym będą mieli możliwość podjęcia edycji plików źródłowych. Serwer FTP umożliwia także tworzenie kopii zapasowych strony oraz zeskanowanie plików, które się na niej znajdują pod kątem obecności złośliwego oprogramowania.

Serwer FTP – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Serwer FTPTeoretycznie podstawowy dostęp do serwera FTP, ze względu na brak szyfrowania niesie ze sobą ryzyko, że połączenie zostanie wykryte i przejęte przez hakerów. Na szczęście jest na to skuteczne rozwiązanie, w postaci FTPS lub SFTP. Ich zasada działania jest taka sama jak FTP z tą jednak różnicą, że wszystkie pakiety zostają odpowiednio zaszyfrowane. Co to oznacza w praktyce? Jest to równoznaczne z tym, że nawet jeżeli jakiekolwiek pliki zostaną przechwycone przez niepowołane do tego osoby, nie będą oni w stanie w żaden sposób ich odczytać.
Korzystając z publicznych serwerów, istnieje możliwość bezproblemowego logowania się i pobierania plików, przy wykorzystaniu protokołu FTP – jest to połączenie anonimowe, bardzo charakterystyczne dla współczesnego oprogramowania typu open-source. Należy mieć jednak świadomość tego, że owe anonimowe połączenie nie jest wcale ananimowe. Często przy takim logowaniu konieczne jest podanie choćby szczątkowych danych takich jak adres e-mail czy hasło. W konsekwencji tego, jeżeli adres mailowy nie jest zmyślony, administrator strony doskonale wie, kto loguje się do witryny i pobiera z niej pliki.

Jak połączyć się z serwerem przez protokół FTP?

Konfiguracja połączenia FTP nie jest trudna, jednak wymaga podania pewnych danych, których znalezienie w niektórych przypadkach może być dość problematyczne. Połączenie z serwerem za pośrednictwem protokołu FTP nie jest możliwe bez:

  • adresu serwera FTP,
  • loginu,
  • hasła.

Dane do konfiguracji zawsze znajdują się w panelu administracyjnym serwera. Są również bardzo często udostępniane przez hostingodawców za pośrednictwem [powitalnych wiadomości e-mail, w których często od razu zamieszczane są dane do logowania.

Jak uzyskać dostęp do danych FTP?

W niektórych przypadkach okazać się może, że ze względu na pewne okoliczności nie ma możliwości uzyskania dostępu do protokołu FTP. Co można zrobić w takim przypadku? Najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt z firmą hostingową – wiele z nich obsługuje swoich klientów całodobowo, więc uzyskanie oczekiwanej pomocy nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Warto pamiętać o tym, że każda firma ma własne procedury dotyczące uzyskania danych – to jak wyglądają, bardzo często jest dość dobrze opisane na ich stronach internetowych.
Firmy podane poniżej to najczęściej wybierani dostawcy hostingu:

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group, ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa, NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów