Historia wyszukiwania Google

Wyszukiwarka Google jest użytkowana codziennie przez miliony osób posiadających łącze internetowe. Jedna osoba potrafi dziennie wiele razy wpisać do niej dane hasło. Szuka praktycznie wszystkiego, co przyjdzie jej do głowy. Jeśli pojawia się potrzeba zaspokojenia wiedzy na temat danego zagadnienia, to od razu hasło z nim związane jest wpisywane do wyszukiwarki Google. Tak samo jest w przypadku szukania jakichś produktów do zakupu lub przeglądania ciekawych miejsc nadających się do wypoczynku. Tak tworzy się historia wyszukiwania Google. Często także internetowa wyszukiwarka jest stosowana, kiedy chce się przeczytać recenzję i poznać ocenę danego produktu lub konkretnego miejsca na świecie, zarówno obiektu przeznaczonego do zwiedzania przez turystów, jak i punktu, w którym można się pożywić.

Wszystkie wpisywane hasła do wyszukiwarki Google są przez nią magazynowane! Nie każdy zdaje sobie sprawę, że każdy element zostaje w pewien sposób zapamiętywany. Tworzy się tzw. historia wyszukiwania, do której mamy jednak podgląd i którą możemy usuwać lub pobierać.

Co może Google?

Baza Google zbiera wszystkie informacje o nas, które sami jej podajemy. Każde wpisywane hasło do wyszukiwarki jest przez nią odnotowane. Cała aktywność jest także odhaczona w zbiorach Google. Nawet oglądanie filmów w serwisie YouTube jest zapamiętane. Praktycznie nie da się nic ukryć przed Google.

Warto mieć na uwadze, że historia jest zapisywana bez względu, czy mamy utworzone konto w serwisie Google czy też nie. Żadna nasza aktywność nie zostanie przeoczona, więc należy o tym pamiętać. Mimo automatycznego dzielenia się naszym sposobem funkcjonowania w internecie, można zabezpieczyć swoją historię wyszukiwania przed Google. Wykonanie pewnych kroków przyczyni się do tego, że nikt nie będzie zbierał o nas informacji.

Historia wyszukiwania Google – sposoby na usunięcie

Warto zapoznać się ze sposobem czyszczenia historii wyszukiwania, by uniemożliwić komukolwiek wgląd do naszego działania w internecie. Jeśli chodzi o samą metodą usunięcia naszych danych, to wszystko zależy od tego, czy utworzyliśmy konto Google, czy też nie.

Gdy nie masz konta Google

Jeśli nie jesteśmy użytkownikami konta na literę G, to czynność czyszczenia jest stosunkowo prosta i nie powinna sprawiać nikomu żadnych większych problemów. Są na to dwa sposoby. Jednym z nich jest usuwanie historii za pomocą specjalnego programu. Jego plusem jest możliwość wyczyszczenia naszego internetowego funkcjonowania we wszystkich przeglądarkach z jednego miejsca. Zatem nie trzeba wchodzić na każdą pojedynczo, lecz można zrobić to jednym kliknięciem myszy.

Drugim sposobem jest usuwanie naszej internetowej przeszłości, używając do tego przeglądarki. W jej ustawieniach znajduje się opcja, która zapewnia skuteczne czyszczenie historii wyszukiwania. Warto mieć na uwadze, że opisywane powyżej sposoby usuwają również całkowicie wszystkie pliki cookie. Czyszczenie historii przeglądania za pomocą przeglądarki wiąże się z tym, że trzeba konkretnie zaznaczyć, co chcemy z niej usunąć, a co zostawić. Można zatem zlikwidować podgląd do części naszej internetowej przeszłości lub skasować ją całą.

A gdy jednak konto Google masz…

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja, kiedy jesteśmy posiadaczami konta Google. Usunięcie historii wyszukiwania staje się bardziej skomplikowane, ale jest czynnością do zrobienia w sposób całkowicie skuteczny.

Pierwszym krokiem procesu czyszczenia, kiedy posiada się konto Google, jest wejście na stronę internetową https://google.com/history. W następnej kolejności należy się tam zalogować, a konkretnie w usłudze „Moja aktywność”. Po pomyślnym wejściu do panelu głównego pojawią się tam informacje na temat naszego internetowego działania oraz wpisywanych haseł do wyszukiwarki. Możemy zatem przystąpić do usuwania całej historii przeglądania lub do jej części.

W przypadku usuwania niektórych elementów należy przy konkretnym z nich najechać myszką na pole „szczegóły”, a następnie kliknąć w nie. Tam pojawi się możliwość całkowitego wyczyszczenia tego niepożądanego przez nas zjawiska, do którego nie życzymy sobie, aby ktoś miał podgląd.

Warto pamiętać, że panel jest bardzo intuicyjny. Cała historia wyszukiwania jest uporządkowana chronologicznie, więc nie powinno być żadnego większego problemu ze znalezieniem i usunięciem konkretnego elementu. Panel również zapewnia możliwość wyszukiwania za pomocą wpisania słowa kluczowego.

Usuwanie natomiast w panelu „Moja aktywność” całej historii wyszukiwania wygląda inaczej. Na początku warto zaznaczyć, że każde czyszczenie naszej przeszłości w internecie – czy to jej poszczególnych elementów, czy całej – jest procesem nieodwracalnym. To znaczy, że po usunięciu historii, nie da się do niej w jakikolwiek sposób wrócić. Znajdujemy się w pozycji, jakby jej w ogóle nigdy nie było.

Po najechaniu w panelu na okno z trzema kropeczkami pojawi się „usuń aktywność według”. Jeśli chcemy wyczyścić wszystko, co jest związane z naszym internetowym działaniem, to należy zaznaczyć „cały okres”, usługę „wyszukiwarka” i „wszystkie usługi”. To spowoduje, że skutecznie pozbędziemy się całej naszej historii przeglądania.

Historia wyszukiwania Google – łatwy i szybki sposób usuwania haseł

Jeśli nie interesuje nas całkowite czyszczenie naszego funkcjonowania w internecie, to poszczególne elementy możemy usuwać z poziomu głównej strony wyszukiwarki Google. Należy jednak pamiętać, że opcja ta może być używana, jeśli jest się zalogowanym do którejś z oferowanych usług (np. poczta mailowa Google).

Po wejściu na stronę wyszukiwarki wystarczy wpisać daną frazę, której chcemy się pozbyć z naszej historii przeglądania. Zanim klikniemy klawisz „enter”, pojawi się w „proponowanych hasłach” interesująca nas fraza, a obok niej okienko z napisem „usuń”. To bardzo sprawny sposób czyszczenia poszczególnych elementów z bazy zbierającej dane o naszej internetowej aktywności.

Historia wyszukiwania Google – jak można ją pobrać?

Pobieranie naszej historii wyszukiwania w internecie też jest możliwe. By to zrobić, należy posiadać konto Google oraz przeglądarkę Chrome. Pierwszym krokiem jest wejście w „Google Web History” i zalogowanie się do swojego konta. W opcjach panelu pojawi się możliwość zebrania naszej całej internetowej przeszłości. Wystarczy kliknąć „pobierz historię wyszukiwania”, a następnie „utwórz archiwum”. Całe nasze działanie w internecie zostanie w skompresowanym pliku zip. przesłane na nasz adres mailowy, dlatego właśnie trzeba być posiadaczem konta Google.

Dlaczego Google zbiera dane o naszej aktywności internetowej?

Można zastanawiać się, czemu nasze działania internetowe stają się czyimś zainteresowaniem. Google, dzięki zbieranym danym milionów korzystających, może rozwijać swoją wyszukiwarkę, by stawała się jeszcze bardziej intuicyjna dla swoich użytkowników. To znaczy, że zapamiętuje wiele razy wpisywane te same frazy i podpowiada je innym szukającym, kiedy, przykładowo, napiszą je z literówką lub błędem ortograficznym.

Podobnie Google działa na naszą korzyść, kiedy proponuje dalszą część hasła. Zapamiętuje naszą aktywność i nasze zainteresowania (pod wpływem zbieranych o nas danych) i teoretycznie domyśla się, czego możemy szukać. To już indywidualna kwestia, czy robi to prawidłowo, czy jest to jednak mechanizm do poprawy.

Jak widać, Google może zbierać praktycznie wszystkie informacje o nas samych. Wykorzystuje je w następnej kolejności po to, by rozwijać swoją wyszukiwarkę. Wszystkie zapamiętywane przez nią elementy stają się dobrym źródłem do wzbogacania jej intuicyjności. Warto jednak regularnie usuwać internetową przeszłość, ponieważ wpłynie to na nasze bezpieczeństwo w internecie. Jeśli jednak nasza sieciowa historia jest dla nas ważna i często ją przeglądamy, ponieważ wyszukiwane hasła są dla nas istotne i służą do codziennej pracy, to można pobrać ją tak, jak zostało to opisane powyżej. Można również poradzić sobie z tym inaczej i ominąć metodę kompresowania historii, a następnie wysyłania jej na naszą pocztę mailową. Jeśli korzystamy często z tych samych stron internetowych, a nie możemy zapamiętać ich adresów, to sposób „zakładkowania” zapewni szybki dostęp do często odwiedzanych witryn.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

10 sposobów na zaawansowane wyszukiwanie Google
10 sposobów na zaawansowane wyszukiwanie Google

10 sposobów na zaawansowane wyszukiwanie Google

13.04.2022 7 min Marketing online

Google to najbardziej popularna wyszukiwarka, wykorzystywana przez milionów internautów na całym świecie. W naszym kraju  jest także zdecydowanym liderem, korzysta z niej prawie 98% użytkowników. Jej […]

Google Moja Firma od podstaw. Zakładanie wizytówki do Google Maps
Google Moja Firma od podstaw. Zakładanie wizytówki do Google Maps

Google Moja Firma od podstaw. Zakładanie wizytówki do Google Maps

16.03.2022 6 min Marketing online

Wizytówka Google Moja Firma to usługa dedykowana zarówna małym, jak i dużym firmom, które świadczą swoje usługi lokalnie. Zapewnia użytkownikom łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji […]

Wyszukiwarki internetowe – Ranking najpopularniejszych wyszukiwarek po 2020 roku
Wyszukiwarki internetowe – Ranking najpopularniejszych wyszukiwarek po 2020 roku

Wyszukiwarki internetowe – Ranking najpopularniejszych wyszukiwarek po 2020 roku

07.04.2021 5 min Marketing online

W celu znalezienia informacji w Internecie najczęściej korzystamy z wyszukiwarki. Wyszukiwarki internetowe to podstawowe narzędzie do przeszukiwania zasobów internetowych w przystępny sposób. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę […]

To top