Hosting Wordpress

Tworząc stronę internetową albo bloga jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest wybór właściwego dla siebie hostingu. Jego zakup musi zostać dobrze przemyślany, by hosting WordPress pasował do realnych potrzeb. Nie warto bowiem przepłacać np. za oferty nielimitowanej pojemności, które później wykorzystuje się tylko w niewielkim stopniu.

Hosting WordPress? A co to w ogóle jest hosting?

Każdy blog, sklep czy strona internetowa oparta o dany system (np. WordPress), podobnie do programów komputerowych składa się z różnych plików. Kiedy daną stronę www chce się pokazać całemu światu, to wszystkie te pliki trzeba gdzieś umieścić. Wszystko po to, by każdy użytkownik miał do nich dostęp poprzez sieć internetową. Tutaj właśnie pojawia się hosting. Jest to specyficzny „komputer” podłączony do sieci Internet, na którym przechowuje się i udostępnia swoje pliki. Hosting zapewnia na serwerze miejsce do: umieszczenia strony w Internecie, stworzenia skrzynki e-mail dla właściciela strony, ale i jego pracowników, przechowywania plików oraz dostępu do nich przez Internet.

Za wybrany hosting płaci się określoną cenę – zazwyczaj w trybie rocznym. Znaleźć można oczywiście także opcje bezpłatne, jednak kiedy strona ma być profesjonalną wizytówką firmy albo poważnym blogiem, to darmowy hosting nie jest polecany. Szczególnie dlatego, że wtedy w najmniej oczekiwanych miejscach pojawiać się będą reklamy, które mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych klientów i czytelników do odwiedzin danego miejsca w Internecie.

Hosting – jak wybrać dobry?

Szukając hostingu należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Na początku warto jednak zaznaczyć, że lepiej nie decydować się na serwer zupełnie nieznanej firmy, ponieważ później będzie można doświadczyć problemów z dostępnością strony internetowej czy awaryjnością hostingu. Jeśli zaś chodzi o najważniejsze parametry, to będą to:

  • Transfer: Jest to ilość danych jakie w skali miesiąca może wysłać serwer do odbiorców. Powinien wynosić on co najmniej 20 GB. Obecnie bardzo często pojawiają się oferty transferu „bez limitów”, które faktycznie obejmują zazwyczaj ok. 300 GB pojemności. Swoje potrzeby w tym zakresie trudno jest przewidzieć z góry. Jednak w większości przypadków nawet przy kilku stronach internetowych na jednym hostingu, ich właściciel wykorzystuje maksymalnie kilka GB transferu i około 5 GB na pocztę.
  • Pojemność serwera: Przy niewielkiej stronie wystarczy około 1 GB.
  • Bazy danych: Zarówno system WordPress, jak i każdy inny system do zarządzania treściami, korzysta z baz danych czyli miejsca do przechowywania wszystkich treści bloga czy strony www. Dobry hosting będzie oferował co najmniej kilka baz danych, ale warto wiedzieć, że nawet na jednej bazie może działać kilka stron. Stąd też wystarczająca może się okazać opcja: jedna baza danych na jeden hosting.
  • Liczba kont e-mail: Dobry hosting oferuje w podstawowej cenie możliwość utworzenia kont pocztowych w domenie, co pozwala stworzyć spójny i profesjonalny wizerunek firmy. Zawsze należy jednak sprawdzić to, czy administrator nie ogranicza ich ilości.
  • Obsługiwane technologie: Strona z CMS WordPress nie zadziała bez PHP, dostępu do bazy danych MySQL czy FTP.
  • Backup danych: To funkcja bardzo pomocna, przy przypadkowym skasowaniu ważnych danych. Im częstszy backup (oferowany przez dostawcę hostingu) tym bezpieczniej. Zupełnie wystarczającym standardem jest backup raz na dobę. Warte uwagi są jednak nie tylko jego częstotliwość, ale też sposób robienia backup. Najlepiej, by kopia przechowywana była nie tylko lokalnie, ale również na macierzy zdalnej, niezależnej od serwera.

Pozostałe zalety dobrego hostingu

Poszukując hostingu należy sprawdzać także jego „Uptime”, to znaczy procentową liczbę określającą to, ile czasu w skali roku dany hosting działał bez żadnych awarii. Dobrym pomysłem jest zapytanie o opinie swoich znajomych, którzy już korzystają z określonych rozwiązań. Oczywiście uwagę trzeba zwrócić także na cenę za serwer – nie warto bowiem przepłacać. Istotna jest także dobra obsługa, bo bez niej nawet najlepszy hosting stać się może uciążliwy. Na początek warto więc przetestować jak wygląda komunikacja z pierwszą linią wsparcia danego hostingu oraz sprawdzić opinie jakości usług firmy hostingowej.

Jak więc widać „specyficzny komputer” jakim jest serwer ma swoje określone parametry. Warto wiedzieć, że hosting pod daną stronę może różnić się w zależności od jej rodzaju. I tak na przykład przy zakupie hostingu dla klasycznego bloga, jego w pełni wystarczająca pojemność to maksymalnie 10 GB powierzchni. Systematycznie używany blog po mniej więcej dwóch latach funkcjonowania zajmuje bowiem od 3 do 6 GB. Wyjątkiem będzie np. częste wrzucanie profesjonalnych zdjęć prosto z aparatu (a więc o bardzo dużej pojemności).

Dobry hosting WordPress – dlaczego jest taki ważny?

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią jakim jest CMS WordPress, niezbędny jest wybór odpowiedniego hostingu. Pomoże to także w poprawieniu SEO i zwiększeniu sprzedaży. Optymalizacja hostingu dla WordPress opiera się na tym, by spełniał on co najmniej minimalne wymagania dotyczące uruchamiania sytemu. Trzeba znaleźć taki hosting, który będzie skonfigurowany tak, by gwarantował spełnianie specyficznych funkcji WordPress. System ten (w formie skryptu) aby działać poprawnie wymaga właściwego serwera.

W zależności od wyboru hostingu, WordPress działać może lepiej (tzn. szybciej, bardziej stabilnie i bezpiecznie), ale też gorzej. Będzie to miało wpływ na: pozycje strony w wynikach wyszukiwania przeglądarki, ale też na wrażenia użytkowników w trakcie przeglądania strony (także jeśli chodzi o szybkość jej wczytywania). Tak więc, aby strona spełniała oczekiwania internautów i osiągała wysokie pozycje w Google, należy dokonać przemyślanego wyboru hostingu. Pod uwagę trzeba wziąć na pewno to, że do poprawnego działania CMS WordPress niezbędne jest wsparcie technologii takich jak: PHP (interpreter działania języka w jakim został stworzony WordPress), MySQL lub MariaDB, czyli takie elementy które pozwolą na dostęp do systemu zarządzania bazami danych z których korzysta CMS. Zalecane, jednak niewymagane, będzie również wsparcie protokołu HTTPS.

Jaki hosting WordPress na początek?

Wymagania techniczne WordPress nie są zbyt wygórowane. Od spełniania ich przez hosting WordPress zależeć będzie efektywne i wydajne działanie systemu. Przy wyborze usługi hostingowej dla strony bazującej na WordPress, należy mieć na uwadze także inne ważne aspekty. Jeśli chodzi o ilość miejsca na serwerze, to niewielki początkowo WordPress z czasem zwiększa swoje obciążenie danymi (przede wszystkim materiałami multimedialnymi). Na początek wystarczającą przestrzenią będzie jednak 2-5 GB. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można będzie dokupić dodatkowe miejsce albo przejść na wyższy pakiet hostingowy. Natomiast wymagany przy WordPress transfer danych będzie zależał od średniej miesięcznej liczby użytkowników. Na początek powinno wystarczyć 50 GB transferu (co i tak w większości przypadków będzie dużym „zapasem”). Na koniec warto dodać, że tym co znacznie ułatwi instalację WordPressa będzie hosting z narzędziami zapewniającymi jego instalację automatyczną z poziomu panelu, którą wykona się dosłownie jednym kliknięciem.

A może Twój WordPress potrzebuje znacznie więcej? Albo utrzymujesz wiele stron? Zapraszamy do kontaktu! Chętnie przedstawimy zalety naszych serwerów VPS, z pełną administracją i opieką techniczną!

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Serwer DNS – czym jest i do czego służy?
Serwer DNS – czym jest i do czego służy?

Serwer DNS – czym jest i do czego służy?

06.07.2022 7 min Serwery i administracja

Po wpisaniu adresu wybranej strony internetowej w polu przeglądarki, użytkownicy niemal natychmiast mogą przeglądać jej zawartość. Jak to się dzieje od strony technicznej? Taki stan rzeczy […]

Serwer na firmową stronę. Jak go wybrać?
Serwer na firmową stronę. Jak go wybrać?

Serwer na firmową stronę. Jak go wybrać?

25.05.2022 8 min Serwery i administracja

Bez względu na to, czy mówimy o małej, średniej, czy dużej firmie, wybierając serwer stajemy przed trudnym zadaniem. Bardzo szeroka oferta usług hostingowych oraz pojawiające się […]

Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!
Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!

Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!

23.02.2022 6 min Serwery i administracja

W 1994 roku firma Netscape stworzyła protokół, który służył bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Dwa lata później powołano grupę roboczą pod nazwą Transport Layer Security, której […]

To top