Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?

Szybkość ładowania strony jest jednym z kluczowych elementów wpływających na pozytywne postrzeganie witryny przez roboty Google oraz użytkowników. Warto na bieżąco kontrolować parametry w tym zakresie i w razie konieczności zadbać o wysoki poziom wydajności strony, który z pewnością będzie miał pozytywne wpływ na wzrost współczynnika konwersji. 

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?

W poprzednim artykule pisaliśmy jak zmierzyć szybkość wczytywania strony internetowej. Teraz przyszedł czas na zapoznanie się z metodami, dzięki którym przyspieszymy ładownie witryny nawet kilkukrotnie. Zazwyczaj wystarczy podjąć tylko kilka działań:

  • wybranie właściwego hostingu oraz sprawdzonego systemu zarządzania treścią
  • zoptymalizowanie kodu źródłowego
  • zmniejszenie zużycie serwera
  • złączenie i minifikacja plików
  • optymalizacja grafiki
  • usunięcie niepotrzebnych elementów na stronie
  • aktualizacja wtyczek i motywów
  • redukcja liczby przekierowań

Wybór właściwego hostingu

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony? Odpowiedni hosting

Duże znaczenie dla szybkości ładowania strony ma serwer, na którym jest ona umieszczona. Element ten nabiera szczególnego znaczenia dla witryn posiadających bardzo dużą liczbę odwiedzin, a także w sytuacjach wyraźnego skoku ruchu na stronie. I właśnie w tych przypadkach tańsze hostingi mogą sobie nie radzić. Podejmując decyzję o zmianie dostawcy hostingu w szybki i prosty sposób możemy poprawić parametry wczytywania naszego serwisu. Jeżeli nasz serwis jest niewielki, a witryna pełni wyłącznie rolę sieciowej wizytówki, nie potrzebna nam będzie obszerna przestrzeń dyskowa. W tym wypadku dobrą opcją będzie wybór standardowego rozwiązania opartego na serwerze współdzielonym. Jeżeli natomiast planujemy założenie sklepu internetowego lub innego serwisu z olbrzymią ilością danych, treści, grafik lub filmów, wtedy powinniśmy rozważyć zakup serwera dedykowanego. Najlepiej wnikliwie przemyśleć tę kwestię, kierując się potrzebami strony, wiarygodnością dostawcy hostingu oraz poziomem obsługi technicznej. Pamiętasz, że oferujemy markowe serwery VPS i serwery dedykowane, prawda ;)? Zapraszamy do konaktu!

Szybkość ładowania strony a optymalizacja kodu źródłowego

Zmniejszenie rozmiaru poszczególnych plików źródłowych kodu strony z pewnością poprawi page speed. Niepotrzebne komendy lub skrypty należy usunąć, a pozostałe elementy zminifikować, aby przeglądarki internetowe szybciej wczytały treść strony. Dobrymi praktykami zapobiegającymi nadmiarowości kodu są:

  • Zewnętrzny arkusz stylów CSS,
  • Ograniczenie użycia JavaScriptu, a jeśli nie jest to możliwe, załadowanie JavaScript bezpośrednio w kodzie strony (jeśli skrypt jest nieduży), ładowanie go z opóźnieniem lub w sposób asynchroniczny.
  • Ograniczenie kodów śledzących.

Zmniejszenie zużycia zasobów serwera

JAk zwiększyć szybkość ładowania strony? Dzięki wtyczce cache.Kiedy użytkownik odwiedza witrynę, to za każdym razem treść, obrazki i kod źródłowy są przetwarzane przez serwer, który zużywa znaczną część zasobów. To powoduje, że strona wczytuje się wolniej. Co możemy zrobić, aby odwrócić ten proces? W pierwszym kroku włączamy funkcję GZIP, która najczęściej w firmach hostingowych włączona jest domyślnie. W przeciwnym przypadku musimy włączyć tę opcję samodzielnie. Efektem jest stan, w którym wszystkie zasoby na serwerze zostaną skompresowane, co przełoży się na szybsze ładowanie zasobów strony. W drugim kroku instalujemy wtyczki umożliwiające skrócenie czasu ładowania treści. Warto skorzystać z poniższych wtyczek WordPress : 

  • WP Super Cache
  • W3 Total Cache
  • WP Fastest Cache
  • Autoptimize

Jeżeli nie mamy doświadczenia w konfiguracji wtyczek, to najlepszą opcją będzie wybór łatwej w instalacji wtyczki WP Super Cache lub WP Fastest Cache. Wystarczy kliknąć tylko kilka opcji. Po jej zainstalowaniu przechodzimy do panelu administracyjnego wtyczki , następnie zaznaczamy kolejno Caching On”, „Advanced” , „Rekomendowane” oraz „Update Status” i na witrynie zostanie włączone buforowanie. Bardziej wymagająca jest konfiguracja wtyczki W3 Total Cache (oferująca wachlarz zaawansowanych opcji). W tym przypadku warto skorzystać z poradnika, który zawiera instruktaż  konfiguracji wtyczki.

Szybkość ładowania strony a łączenie i minifikacja plików

Łączenie wszystkich plików CSS i JavaScript w jeden, przekłada się na zminimalizowanie czasu ładowania strony. Po prostu znacznie szybciej zostanie pobrany jeden większy plik niż dziesięć mniejszych. Dzieje się tak ponieważ, każdy plik jest pobierany pojedynczo, żeby więc ściągnąć kolejne pliki, przeglądarka musi poczekać, aż zakończy pobieranie bieżącego. W kolejnym kroku możemy skorzystać z opcji minifikacji (korzystając np. z narzędzia https://www.minifier.org/), czyli usunięcia zbędnych funkcjonalności, niepotrzebnych znaków, linii lub spacji. W konsekwencji jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć rozmiar pliku.

Optymalizacja grafiki

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest kompresja grafiki. Pomimo, iż czasami słyszymy lub zdajemy sobie sprawę, że grafika o większych wymiarach( zajmująca więcej miejsca na stronie), wywołuje większe obciążenie serwera i w efekcie wolniejsze ładowanie strony, na porządku dziennym jest ładownie zdjęć o dużych wymiarach. Rozwiązanie jest proste, najlepiej zamieszczać grafikę, której wymiary będą odpowiadać zadeklarowanym wymiarom grafik w szablonie. Otrzymujemy wtedy grafikę idealnie dopasowaną do szablonu strony. Można skorzystać także z szybkiej optymalizacji grafik, wykorzystując narzędzia WordPressa w postaci wtyczek, które umożliwiają kompresję grafiki. Za ich pomocą możemy zmniejszyć wagę pliku graficznego nawet o połowę, bez utraty jakości lub niestety z jej utratą.

Dzięki darmowej wtyczce WP Smush każda grafika, którą przesyłamy na serwer jest automatycznie zmniejszana. Narzędzie to posiada jednak limity, dlatego chcąc wykorzystać jej pełny potencjał musimy kupić wersję pro. Warto wykorzystać także atuty programu służącego do edycji zdjęć np. Adobe Photoshop, za pomocą którego możemy zmniejszyć rozdzielczość obrazu, przy pomocy prostego programu graficznego IrfanView. Możemy użyć także darmowe narzędzie do automatycznej kompresji zdjęć Optimizilla, który umożliwia zmniejszenie rozmiaru grafiki, nawet o kilkaset procent oraz wysłanie kilkadziesiąt zdjęć naraz. 

Usuwanie niepotrzebnych elementów na stronie

Podczas przeprowadzania działań optymalizacyjnych powinniśmy podjąć decyzję , które elementy na stronie są nam naprawdę niezbędne. Na naszej witrynie mogą pojawiać się przecież elementy spowalniające jej działanie.  Dzięki usunięciu niepotrzebnych i drażniących użytkownika czynników, poprawimy wygodę przeglądania oraz szybkość wczytywania strony. W miarę możliwości eliminujemy więc wszelkie reklamy z przekierowaniami slajdy i slidery oraz banery, które zajmują znaczą część strony.

Szybkość ładowania strony a  aktualizacja wtyczek i motywów

Wtyczki oraz motywy zawsze powinniśmy aktualizować do najnowszej wersji! Przestarzałe narzędzia mogą powodować wolniejsze wczytywanie witryny oraz narazić naszą stronę na niebezpieczne działania z zewnątrz. Należy pamiętać także o usunięciu niewykorzystywanych wtyczek, które zajmują niepotrzebnie miejsce i wpływają na spowolnienie działania strony. W tym wypadku możemy skorzystać z wtyczki WordPressa – WP-Optimize, która wyczyści nam bazę danych ze wszystkich niepotrzebnych, spamowych elementów. Obsługa wtyczki WP-Optimize  jest bardzo prosta. Po przejściu do zakładki “Database” usuwamy zaznaczone opcje przyciskiem “Run and select optimizations” i w konsekwencji otrzymujemy odświeżoną bazę danych.

Redukcja liczby przekierowań

Przekierowania 301 to element pozycjonowania, który używa się zazwyczaj wtedy, gdy chcemy poinformować wyszukiwarki internetowe oraz użytkowników o nowym adresie naszej strony. Wykorzystywane są także do eliminacji problemów z uszkodzonymi linkami oraz usuwaniem zbędnych podstron. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża liczba przekierowań na stronie może spowolnić ładowanie witryny. Dlatego najlepiej sprawdzić ilość przekierowań i niepotrzebnych stron, używając np. programu Screaming Frog. Z jego pomocą którego możemy sprawdzić jednorazowo do 500 adresów URL. Następnie powinniśmy ograniczyć przekierowania do minimum.

Podsumowanie

Szybkość ładowania witryny pojawia się często jako czynnik rankingowy. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z raportami każda sekunda opóźnienia w tym zakresie powoduje utratę nawet 20% konwersji. Warto więc zadbać o kompleksowe działania optymalizacyjne strony, zwłaszcza w szerszym zakresie, niż tylko w kontekście SEO. Zmniejszenie czasu ładowania witryny stanowi znaczne udogodnienie dla użytkowników. Jest też świetną inwestycją w wymiarze marketingowym, która otwiera perspektywę na realne korzyści.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Poznaj WooCommerce! Sklep internetowy w WordPress
Poznaj WooCommerce! Sklep internetowy w WordPress

Poznaj WooCommerce! Sklep internetowy w WordPress

06.04.2022 7 min Tworzenie i zarządzanie stronami

WooCommerce to jedno z najlepszych dostępnych na rynku, elastycznych narzędzi do tworzenia funkcjonalnych sklepów internetowych. To wtyczka dla stron, stworzonych w oparciu o najpopularniejszy na świecie i najbardziej […]

Indywidualny projekt graficzny czy strona na szablonie – co wybrać?
Indywidualny projekt graficzny czy strona na szablonie – co wybrać?

Indywidualny projekt graficzny czy strona na szablonie – co wybrać?

30.03.2022 11 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Skoro czytasz ten wpis, to prawdopodobnie decyzja już zapadła – chcesz stworzyć własną stronę internetową i szukasz najlepszych dla siebie rozwiązań. Nie wskażemy tu jednoznacznej odpowiedzi, […]

RWD – Responsive Web Design. Co to jest?
RWD – Responsive Web Design. Co to jest?

RWD – Responsive Web Design. Co to jest?

09.03.2022 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

O RWD kiedyś nikt nie słyszał. Początkowo strony internetowe były tworzone pod monitory komputerów. Docelowo miały się efektownie prezentować na dużym ekranie. Nikt wtedy nie myślał […]

To top