Błąd 504

Przeglądając różne strony internetowe, nieraz można trafić na wielorakie błędy. Czasem leżą one po stronie użytkownika, innym razem problem tkwi w stronie internetowej czy serwerze. Nierzadko oczom ukazuje się informacja o błędzie 504, przez co niemożliwe jest zapoznanie się z zawartością witryny. Pozostaje tylko napis Błąd 504 – Gateway Timeout i towarzyszące temu rozczarowanie. Pora zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest pusta strona z błędem 504 i co można zrobić, aby temu przeciwdziałać. Nie jest z góry przesądzone, że witryna pozostanie już na stałe niedostępna. Warto wobec tego wiedzieć, jak sobie poradzić w tej sytuacji.

Co oznacza błąd 504, czyli Gateway Timeout?

Jeśli po wejściu na konkretną witrynę internetową wyświetli się tylko pusta strona z błędem 504, czyli Gateway Timeout, to wskazuje to na przekroczenie limitu czasu oczekiwania na odpowiedź. Oznacza to oczywiście brak możliwości zapoznania się z zawartością witryny i zwykle kończy jej zapomnieniem przez użytkownika. Nie ma przecież sensu marnować czasu na stronę, której i tak nie można otworzyć. Staje się ona bezużyteczna zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek internetowych. Właściciel witryny powinien niezwłocznie usunąć błąd 504, w przeciwnym razie Internauci zaczną masowo kierować się na konkurencyjne strony. Kolejnym problemem jest utrata zaufania do marki. Przyczyn wyświetlania się na stronie www Gateway Timeout jest wiele, dlatego niezbędna będzie diagnostyka i znalezienie pierwotnego źródła problemu. Dopiero po jego wyeliminowaniu możliwe stanie się przywrócenie prawidłowego działania witrynie.

Błąd 504 nie wyświetla się oczywiście bez powodu, ale dopiero w momencie spowolnionej komunikacji serwerów sieciowych powiązanych z daną stroną internetową. Gateway Timeout jest kodem http wyświetlającym się na skutek nieotrzymania na czas odpowiedzi przez jeden z serwerów podczas wykonywania różnych zadań na stronie z poziomu przeglądarki. Najczęściej błąd 504 pojawia się już podczas próby załadowania strony www, gdy serwer nie może uzyskać do niej dostępu.

Co zrobić w przypadku wystąpienia błędu 504?

Jako że jest wiele możliwych przyczyn wyświetlania się błędu 504, należy spróbować różnych sposobów na rozwiązanie powstałego problemu. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie problemów łączności z serwerem, co stanowi częsty powód Gateway Timeout. Może okazać się, że serwer, na którym umieszczone są pliki znajdujące się na witrynie jest wyłączony. Wystarczy, że będą trwały nad nim chwilowe prace konserwacyjne, a strona przestanie się prawidłowo wyświetlać. W przypadku problemów z serwerem nie można jednak zbyt wiele zrobić, trzeba poczekać, do zakończenia trwających prac na serwerze, aby wszystko powróciło automatycznie do normy.

Kolejnym możliwym problemem z występującym się błędem 504 jest nieuaktualnienie się rekordów DNS, jeśli były one w jakichś sposób modyfikowane. Gateway Timeout nierzadko wyświetla się po zmianie firmy hostingowej lub serwerów hostujących witrynę. Wymaga to zmodyfikowania DNS, z czym wiąże się możliwość chwilowego niedziałania strony i wyświetlania się błędu 504. Zdarza się tak, że aktualizacja zajmuje nawet kilka godzin, co oznacza, że przez cały ten czas witryna pozostanie niedostępna dla użytkowników. Chcąc ją załadować, wyświetli się informacja o Gateway Timeout.

Co można zrobić, aby naprawić błąd 504?

Jako że błąd 504 często wynika z problemów z serwerem, warto zajrzeć do dziennika logów i przesłać go do hostingodawcy. Logi są skarbnicą wiedzy na temat stanu danego serwera, co ułatwi znalezienie przyczyny powstałego problemu i przyspieszy rozwiązanie go. Oczywiście jeśli ktoś ma wiedzę informatyczną, to może spróbować na własną rękę ustalić, co powoduje wyświetlanie się błędu 504. Oczywiście dla wielu osób będzie to czarna magia, dlatego pozostaje zwrócenie się o pomoc do firmy hostingowej, z usług której się korzysta.

Wiele problemów, w tym błąd 504, może wynikać z nieprawidłowo skonfigurowanej zapory sieciowej. Jej nadrzędną funkcją jest zabezpieczenie strony internetowej przed złośliwym oprogramowaniem, cyberprzestępcami. Jeśli ktoś samodzielnie dokonał jakichś zmian w ustawieniach zapory sieciowej, to mógł wpleść się jakiś błąd powodujący Gateway Timeout. Pozostaje dokładne przyjrzenie się bieżącej konfiguracji firewalla, bo to właśnie wybrane zabezpieczenia niestandardowe mogą być przyczyną problemu.

Jeśli nadal nie udało się znaleźć przyczyny wyświetlania się błędu 504, można przejść do debugowania witryny internetowej. Nie zawsze wina leży po stronie serwera. Może ona działać prawidłowo, a źródłem problemu być sama witryna, na której wyświetla się Gateway Timeout. Efektem tego będzie brak możliwości poprawnego odpowiedzenia na wysyłane żądanie przez serwer. Błąd 504 nierzadko pojawia się po dokonaniu zmian w kodzie czy zaktualizowaniu witryny. Może też okazać się, że inne osoby nie mają problemu z nawiązywaniem połączenia.  Wtedy strona wyświetla się prawidłowo na pozostałych urządzeniach. Czasem pomaga zrestartowanie komputera czy sprzętu sieciowego, aby naprawić błąd.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

CDN, co to jest Content Delivery Network?
CDN, co to jest Content Delivery Network?

CDN, co to jest Content Delivery Network?

04.01.2023 5 min Serwery i administracja

CDN (Content Delivery Network) stanowi usługę opierającą się na instalowaniu fragmentów strony internetowej w wielu centrach danych. Dzięki temu strona nie tylko działa znacznie szybciej, ale […]

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?
Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

21.12.2022 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, można od czasu do czasu napotkać na rozmaite błędy, przez które niemożliwe jest zapoznanie się z zawartością danej witryny. Jednym z nich […]

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?
Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

Czym jest serwer FTP i jak znaleźć dane do jego dostępu?

07.12.2022 5 min Serwery i administracja

Specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępu do narzędzi analitycznych oraz do samej strony internetowej, aby mogli przeprowadzać skuteczne działania optymalizacyjne. Aby pozyskać najważniejsze dane, potrzebują przede wszystkim […]

To top