Serwer na firmową stronę

Bez względu na to, czy mówimy o małej, średniej, czy dużej firmie, wybierając serwer stajemy przed trudnym zadaniem. Bardzo szeroka oferta usług hostingowych oraz pojawiające się wciąż na rynku nowe rozwiązania w tym zakresie, niestety nie ułatwiają nam tego wyboru. Warto więc gruntownie przeanalizować temat, aby zwiększyć szansę na optymalne dopasowanie infrastruktury informatycznej do konkretnych potrzeb naszego biznesu. Jak zatem wybrać serwer na firmową stronę?

Serwer na firmową stronę? A co to jest serwer?

Serwer internetowy jest specjalnym komputerem, który utrzymuje stałe połączenie z Internetem i odznacza się duża mocą obliczeniową. Na urządzeniu zainstalowane są programy do obsługi usług internetowych. Dzięki serwerowi możemy zarówno edytować stronę www, używać poczty e-mail czy przechowywać dane. Na ogół każdy taki internetowy komputer wyspecjalizowany jest w innym zadaniu. Właściwie dobrany serwer w bezpośredni sposób wpływa na efektywność biznesu, zapewnia sprawną komunikację, wspiera prawidłowe funkcjonowanie i rozwój firmy.

Rodzaje serwerów

Wśród najpopularniejszych typów serwerów  możemy wymienić:

  • Serwer współdzielony
  • Serwer dedykowany
  • Serwer VPS

Serwer na firmową stronę – serwer współdzielony

Współdzielony serwer jest popularnym, prostym i jednocześnie tanim rozwiązaniem. W ramach tej opcji, która pozwala na podpięcie własnej domeny i stworzenie konta e-mail, użytkownik ma do dyspozycji wydzieloną przestrzeń dyskową, a pozostałymi zasobami dzieli się z innymi użytkownikami. W konsekwencji na jednym serwerze funkcjonuje jednocześnie wiele stron internetowych. Taki serwer sprawdza się przede wszystkim w formie gotowego rozwiązania dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-biznesem lub posiadają niewielkie sklepy internetowe.

Wśród głównych zalet tego rodzaju serwera możemy wymienić niską cenę, oraz łatwość obsługi, która nie wymaga szerokiej wiedzy informatycznej. Koszty usługi wahają się od kilkaset do tysiąca złotych w skali roku. W tej cenie otrzymujemy stałą opiekę administracyjną oraz gotowy panel do zarządzania usługą. Z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadamy jedynie wydzieloną, limitowaną ilość miejsca na dysku, na ogół z dodatkowymi ograniczeniami m.in. w postaci limitu ilości kont poczty elektronicznej lub ilości transferowanych danych. Poza przestrzenią współdzielimy także moc obliczeniową procesorów, oprogramowanie, pojemność pamięci RAM.

Serwer na firmową stronę – serwer dedykowany

Wybierając usługę serwera dedykowanego otrzymujemy na wyłączność urządzenie , które jest dostosowane do naszych potrzeb i niezależne od innych użytkowników. Dysponujemy w całości jego zasobami i mocą. Dedykowane środowisko to także indywidualna konfiguracja, dodatkowe zabezpieczenia i wymagania stawiane przed administratorem serwera. Serwery dedykowane sprawdzają się dla firm posiadających rozbudowane serwisy, duże sklepów internetowe oraz firm ze specyficznymi wymaganiami. Pomimo, iż rozwiązanie charakteryzuje się wieloma możliwościami, musimy liczyć się przede wszystkim z dużo wyższą ceną w stosunku do serwera wirtualnego, koniecznością znajomości obsługi technicznej serwerów i korzystania z pomocy administratora, ograniczonymi możliwościami rozbudowy serwera, a także brakiem dostępności usługi w przypadku jego awarii.

Serwer na firmową stronę – serwer VPS

Serwer VPS, czyli Virtual Private Server jest wirtualnym serwerem dedykowanym, który oferuje przestrzeń współdzieloną, ale użytkownik ma większą kontrolę nad swoją częścią serwera. Ten rodzaj serwera korzysta z technologii umożliwiającej tworzenie wielu niepowiązanych ze sobą wirtualnych maszyn, w obrębie jednego urządzenia. Co oznacza, że możemy korzystać z własnej mocy obliczeniowej i za jego pomocą dokonywać praktycznie takich samych operacji jak na serwerze dedykowanym, lecz za znacznie niższą cenę. Usługodawca oferuje wirtualną przestrzeń dyskową oraz gwarantuje nam określone parametry serwera.

Charakterystyczną cechą hostingu VPS jest możliwość dostępu do systemu operacyjnego, dedykowany adres IP, niezależność pod kątem konfiguracji, dostępności do baz danych, aplikacji itd. Do niewątpliwych zalet serwerów VPS należy bezpieczeństwo, stabilność oraz wydajność.

VPS przede wszystkim zapewnia nam dużą swobodę w rozwoju firmowej strony, sklepu internetowego, platformy usługowej lub aplikacji internetowej. Trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku tego rodzaju serwera niezbędne są: wiedza oraz umiejętności potrzebne do prowadzenia i obsługi serwera albo skorzystanie z usług administratora. Wydajny serwer VPS jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy korzystają już z hostingu www, ale potrzebują większych możliwości, większej swobody i elastyczności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera?

Parametry serwera

To jakie wartości powinny osiągać poszczególne parametry serwera uwarunkowane jest założeniami i potrzebami biznesowymi. Wydajność serwera uzależniona jest od jego parametrów. Ilość rdzeni procesora, prędkość procesora, ilość pamięci RAM, oraz pojemność dysku twardego.

Najpopularniejsze dyski, z których zbudowane są serwery, to analogicznie do komputerów stacjonarnych: HDD lub SSD. Półprzewodnikowe dyski SSD charakteryzują się ogromną wydajnością odczytu oraz prędkością zapisu danych,  na poziomie nawet 100 razy szybszym niż dyski HDD. Osiągi te przekładają się na czas potrzebny na załadowanie i wyświetlenie strony internetowej, czyli szybkość ładowania zasobów. Wydajny serwer powinien więc z łatwością poradzić sobie ze zwiększonym ruch na stronie.

Myśląc przyszłościowo warto wziąć pod uwagę , że wraz z rozwojem firmy pojawi się zapotrzebowanie na wyższe parametry serwera. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest możliwość dowolnego dysponowania parametrami serwera i sprawdzenie czy usługodawca nie wprowadza limitów w tym zakresie. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wybór serwera, którego możliwości są nieco większe niż nasze obecne potrzeby. Da nam to pewność, że w przypadku nieprzewidywalnego wzrostu zainteresowania witryną, będzie on nadal poprawnie funkcjonować.

Transfer danych

Roczny, kwartalny lub miesięczny limit transferu, obejmuje ilość danych przesyłanych między serwerem a użytkownikami, łącznie ze wszystkich oferowanych usług. Określany jest w gigabajtach (GB) i zazwyczaj limitowany w umownych okresach. Częstotliwość odwiedzania strony przez użytkowników,  ilość multimediów lub plików do pobrania, ma przełożenie na wielkość transferu. Zakłada się, że dla średniej wielkości serwisów miesięczny transfer w granicach 10-30 GB jest na ogół wystarczający. W zależności od potrzeb warto rozważyć różne ewentualności. Dobrze zwrócić uwagę na opłaty związane z dodatkowym transferem, limitem rozmiaru wczytywanych plików (standardowo 8 MB) oraz limitem mocy obliczeniowej.

Pozostałe elementy

Dokonując wyboru serwera warto również zwrócić uwagę na:

  • Możliwość tworzenia kopii zapasowych lub kopii automatycznych. Aspekt ten jest bardzo istotny  z uwagi na to, że w przypadku awarii lub włamania na stronę nie będziemy zmuszeni do tworzenia jej od początku. Po prostu przywrócimy ją do zapisanego wcześniej stanu. 
  • Możliwość obsługi domen i subdomen, kont pocztowych, baz danych. Obecnie standardem jest rozwiązanie gwarantujące obsługę wielu domen oraz nieograniczonej liczby subdomen i skrzynek pocztowych. 
  • możliwość przesyłania plików na serwer i pobierania z serwera za pomocą FTP lub SSH.
  • Gwarancję stabilności, niezawodności, czyli wysoką bezawaryjność serwerów. Powinna ona wynosić  w granicach 99,5-99,9%
  • Wsparcie techniczne. O wysokiej jakości usług świadczy fakt, że obsługa serwera jest gotowa do pomocy i w razie problemów szybko i skutecznie pomoże nam je rozwiązać.

Weryfikacja ofert

Z badań wynika, że dobór serwera ma istotny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Wiemy, że szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google. Dlatego warto przed wyborem hostingu dokładnie zweryfikować oferty usługodawców i inwestować środki w wydajne, jakościowe serwery, gwarantujące wysoką dostępność strony.

Agencja Interaktywna NextGen Group oferuje rozwiązania serwerowe, które zapewniają zarówno stabilne środowisko pracy, jak i pozwalają na znacznie większą swobodę działań niż zwykły hosting współdzielony. Intuicyjny, funkcjonalny serwer VPS zapewnia bezpieczeństwo i gwarantuje wysoką wydajność, w cenie zdecydowanie przyjaźniejszej dla firmowych budżetów. Profesjonalny zespół administratorów IT stanowi wsparcie techniczne i dba niezawodne działanie usług.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!
Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!

Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest tak bardzo ważny!

23.02.2022 6 min Serwery i administracja

W 1994 roku firma Netscape stworzyła protokół, który służył bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Dwa lata później powołano grupę roboczą pod nazwą Transport Layer Security, której […]

Co to jest serwer VPS i dlaczego warto go wybrać?
Co to jest serwer VPS i dlaczego warto go wybrać?

Co to jest serwer VPS i dlaczego warto go wybrać?

26.01.2022 7 min Serwery i administracja

Serwer VPS? A co to jest? Wirtualny serwer prywatny (VPS, Virtual Private Server) to zwirtualizowany serwer dedykowany, podzielony na mniejsze wirtualne serwery z wydzielonymi zasobami, posiadający […]

PHP 8 już jest. Co nowego wprowadza?
PHP 8 już jest. Co nowego wprowadza?

PHP 8 już jest. Co nowego wprowadza?

14.04.2021 6 min Serwery i administracja

PHP 8 jest już dostępny dla szerokiego grona odbiorców. To duża aktualizacja tego znanego języka, który znajduje szerokie zastosowanie podczas tworzenia stron i aplikacji na smartfony. […]

To top