Usuwanie wirusów WordPress – jak odwirusować zhakowaną stronę?

Serwis WordPress cieszy się ogromną popularnością, ale pośród jego użytkowników znajdą się też i tacy, którzy obierają sobie za cel nieodpowiednio zabezpieczone witryny, aby wzbogacić je o złośliwe oprogramowanie i zhakować. Bolączką wielu osób jest pojawienie się na serwerze podejrzanych plików, wystąpienie problemów w postaci... Kliknij aby przeczytać więcej!

WordPress cieszy się ogromną popularnością, ale pośród jego użytkowników znajdą się też i tacy, którzy obierają sobie za cel nieodpowiednio zabezpieczone witryny, aby wzbogacić je o złośliwe oprogramowanie i zhakować. Bolączką wielu osób jest pojawienie się na serwerze podejrzanych plików, wystąpienie problemów w postaci powolnego działania. Wszelkie nieprawidłowości mogą wskazywać na działania osób trzecich, zainfekowanie. Jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy, można zorientować się zdecydowanie za późno i paść ofiarą wirusa lub innego zagrożenia. Pora poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak je usunąć i uchronić się przed nimi. Usuwanie wirusów WordPress.

Co wskazuje na zawirusowaną stronę? Jak to wykryć?

Usuwanie wirusów WordPressW przypadku WordPressa relatywnie rzadko dochodzi do zawirusowania, ale może się to wydarzyć. Użytkownik powinien jak najszybciej rozwiązać zaistniały problem, bo w przeciwnym razie jego witryna będzie widoczna jako strona zawierająca złośliwe oprogramowanie, co skutecznie odstrasza Internautów i sprawia, że zaczynają omijać ją szerokim łukiem. Ponadto dochodzi do utraty pozycji w wyszukiwarce Google. Rodzajów zagrożeń jest sporo – backdoor, trojany, kryptokoparki, ransomware, wirusy. W przypadku zainfekowanego WordPressa może dojść do uszkodzenia strony, niekontrolowanego usuwania danych lub całych plików, łącznie ze zmianą ich treści. Nie mówiąc już o tym, że wgranie szkodliwego kodu umożliwia przejęcie kontroli nad całym serwerem.

Zawirusowana witryna daje pewne nietypowe objawy, które powinny nas od razu zaalarmować. Oczywistym symptomem będzie pojawienie się dziwnych znaków w treści, najczęściej tych chińskich. Nagłe spowolnienie działania strony także nie może być bagatelizowane. Podobnie jak różne niepożądane zmiany w ustawieniach serwisu. W przypadku wirusa mogą pojawić się bez naszej wiedzy nowi administratorzy strony, pliki o przedziwnych nazwach. Bardziej zaawansowane infekcje dotyczą ataków na dane w bazie MySQL, co jest szczególnie trudne do usunięcia.

Jeśli podejrzewamy, że nasza strona została zawirusowana, należy sięgnąć po narzędzia, które rozwieją wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Metod wykrywania wirusów i innego złośliwego oprogramowania w WordPress jest wiele. Świetnie sprawdzają się dedykowane wtyczki, które ma do zaoferowania sama platforma. Do dyspozycji są zarówno te płatne, jak i darmowe. Z tych ostatnich polecić można Sucuri Security, Wordfence Security i Anti-Malware Security. Alternatywą dla wtyczek będzie przeskanowanie witryny za pośrednictwem strony sitecheck.sucuri.net.

Usuwanie wirusów WordPress w praktyce

Usuwanie wirusów WordPressW przypadku wykrycia wirusa zaleca się przywrócenie kopii zapasowej swoich plików, dlatego tak ważne jest posiadanie tych aktualnych. Kolejną kwestią będzie zmienienie hasła, aby haker nie miał już więcej dostępu do naszego konta. Oczywiście czynność ta sama w sobie nie ma za wiele wspólnego z usuwaniem wirusów, ale po wykryciu zagrożenia, należy zrobić to jak najszybciej. Chodzi tutaj o zmianę haseł kont panelu admina, FTP/SSH, użytkownika i bazy MySQL, panelu hostingu i zarządzania domeną.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie podejrzanych użytkowników w postaci dodatkowych administratorów. Zaleca się nadpisać pliki systemowe i sprawdzić bazę MySQL. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wprowadzanie w niej modyfikacji wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli nie dysponujemy w tym zakresie odpowiednią wiedzą. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie specjalistom. Upewnić powinno się co do legalności zainstalowanych wtyczek i motywów. Wszystkie te pochodzące z niesprawdzonego źródła należy usunąć, bo to właśnie one mogą być źródłem infekcji.

Wtyczki wykorzystywane do wykrywania wirusów służą też do ich usuwania, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką i regularnie z nich korzystać. Nie brakuje takich pozwalających na przywrócenie oryginalnych plików, pozbycie się szkodliwego kodu, zabezpieczenie witryny. Zaleca się też kontakt ze swoim hostingiem i poproszenie o wykonanie skanu antywirusowego na serwerze. Zdarza się tak, że nawet po zastosowaniu wszystkich wyżej wymienionych działań, Google nadal będzie blokowało witrynę w wyszukiwarce internetowej. Jeśli po sprawdzeniu strony nic nie zostanie wyryte, należy zalogować się do Google Search Console i złożyć wniosek o jej weryfikację. Wystarczy opisać całe zajście i wykonane kroki. System Google sprawdzi witrynę i odblokuje ją, jeśli będzie wolna od wszelkiego złośliwego oprogramowania.

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą lub nie przyniosą oczekiwanych efektów, zawsze można zgłosić się do specjalistów. Zajmą się oni wyczyszczeniem zainfekowanej witryny z wszelakich złośliwych oprogramowań i dodatkowo zabezpieczą ją przed ewentualnymi atakami w przyszłości.

Nie daj się wirusom, czyli jak ochronić witrynę przed atakami z zewnątrz?

Profilaktyka zawsze jest najważniejsza i dotyczy to nie tylko zdrowia, ale też witryn internetowych. Dobrze zabezpieczony WordPress to gwarancja zmniejszonego ryzyka tego, że padniemy ofiarną wirusa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest regularne robienie kopii zapasowych witryny. Wystarczy to zrobić, a następnie pobrać z serwera na swój komputer. Można też zapisać ją na jakimś zewnętrznym serwerze. W przypadku zawirusowania zawsze będziemy mieć do czego wrócić, czyli do stanu przed cyberatakiem. Obowiązkowo powinno się systematycznie aktualizować CMSy, oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze. Wystrzegać należy się instalowania wtyczek i szablonów pochodzących z niesprawdzonego źródła. Mogą one już zawierać złośliwe oprogramowanie, które rozprzestrzeni się bez naszej wiedzy. Nie powinno się zapisywać haseł w przeglądarkach internetowych ani w programach FTP, jeśli nie chcemy zwiększyć prawdopodobieństwa wykradnięcia danych. Pomimo wielu stosowanych zabezpieczeń nadal takie sytuacje są dosyć często spotykane.

Usuwanie wirusów WordPress. Skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów!

Nie zawsze mamy czas, ochotę lub dostateczną wiedzę do zajmowania się swoją witryną od strony technicznej. Nic więc dziwnego, że nie jesteśmy wtedy w stanie wszystkiego dopilnować i mogą wkraść się jakieś błędy czy złośliwe oprogramowanie. Wygodnym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z usług profesjonalistów. W bogatej i zróżnicowanej ofercie naszej agencji znajduje się między innymi usługa dotycząca opieki technicznej nad stroną. Nie ma znaczenia to, na jakich serwerach została umieszczona witryna, w każdym przypadku można liczyć na to, że będzie na bieżąco aktualizowana i skanowana pod kątem błędów. Gdy tylko zostanie wykryte jakiekolwiek nieprawidłowe działanie, specjaliści zaraz je zlokalizują, po czym rozwiążą powstały problem.

Cyberataki zdarzają się coraz częściej i uderzają przede wszystkim nieodpowiednio zabezpieczone witryny. Może być tak, że na pierwszy rzut oka użytkownik nie wykryje żadnej podejrzanej działalności, a nad zhakowaniem strony będzie w tym czasie pracować jakiś internetowy użytkownik. Nie brakuje przecież osób, które chcą wejść w posiadanie czegoś, co do nich nie należy. Bardzo łatwo o wyciek i przechwycenie danych osobowych, a to dopiero początek listy zagrożeń czyhających na nas w Sieci. Jeśli chcemy mieć pewność co do tego, że witryna będzie w pełni chroniona przed atakami, warto zlecić regularne jej monitorowanie, tworzenie kopii bezpieczeństwa na zewnętrznych serwerach, aktualizowanie systemu CMS i zabezpieczenie danych.

Zobacz też:

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group
ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa
NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów