Indywidualny projekt graficzny czy strona na szablonie – co wybrać?

Skoro czytasz ten wpis, to prawdopodobnie decyzja już zapadła – chcesz stworzyć własną stronę internetową i szukasz najlepszych dla siebie rozwiązań. Nie wskażemy tu jednoznacznej odpowiedzi, ale pokażemy wady i zalety obydwu rozwiązań. Tak, żeby każdy mógł świadomie wybrać czy woli postawić na indywidualny projekt graficzny, czy wykorzystać możliwości gotowych szablonów... Kliknij aby przeczytać więcej!

Skoro czytasz ten wpis, to prawdopodobnie decyzja już zapadła – chcesz stworzyć własną stronę internetową i szukasz najlepszych dla siebie rozwiązań. Nie wskażemy tu jednoznacznej odpowiedzi, ale pokażemy wady i zalety obydwu rozwiązań. Tak, żeby każdy mógł świadomie wybrać czy woli postawić na indywidualny projekt graficzny, czy wykorzystać możliwości gotowych szablonów. 

Szablon, indywidualny projekt graficzny czy… kreator? 

Zacznijmy od opcji, która dla wielu osób wydaje się atrakcyjna z uwagi na cenę. I fakt, jest niewątpliwie najtańsza. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron www i potrzebujesz czegoś zupełnie na start, to prędzej czy później trafisz na jakiś kreator stron. Jest rozwiązaniem jeszcze prostszym i bardziej podstawowym niż gotowy szablon, a więc posiadającym również więcej ograniczeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że pozwala stworzyć witrynę praktycznie każdemu, kto w miarę bezproblemowo porusza się po Internecie.  

W sieci kreatorów stron znajdziemy co najmniej kilkanaście. Płatne i bezpłatne (albo z ukrytymi płatnościami), pozwalające na więcej i o bardzo ograniczonych możliwościach. Pierwszy problem – bez rzetelnego porównania nie dowiemy się, na ile będziemy mogli sobie pozwolić, wybierając dane narzędzie.  Pamiętajmy, że większość kreatorów reklamuje się oszczędnością naszego czasu, bo potencjalna strona może powstać w zaledwie kilka godzin. Jest to jednak bezsprzecznie zależne od tego, na jakie narzędzie trafimy. Część z dostępnych rozwiązań jest tak bardzo nieintuicyjna i ograniczona, że zmusi nas do poszukiwania czegoś nowego. Tym samym realizacja wydłuża się.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

Unikalny i powalający efekt za darmo? 

Indywidualny projekt graficzny. Dwa puzzle pasujące do siebieDobrze skonfigurowany kreator powinien umożliwić intuicyjne oraz bezproblemowe przesuwanie i podmienianie treści bez grzebania w kodzie. Po prostu klikasz, przesuwasz, łączysz czy rozdzielasz. Trochę jak zabawa klockami. Jeśli trafisz na wartościowe narzędzie, masz trochę pojęcia o tym, co robisz i minimalne wyczucie estetyki, Twoja strona może wyglądać naprawdę bardzo w porządku. Bez programistów, bez grafika, bez pomocy agencji. Czy osiągniesz jednak efekt „wow”? 

Raczej nie i z tym trzeba się liczyć. Kreator jest narzędziem mającym za zadanie jak najbardziej uprościć stworzenie strony www. Z tego względu liczba możliwości musi zostać ograniczona, aby faktycznie korzystało się z niego intuicyjnie. Bardzo rozbudowany kreator nie byłby rozwiązaniem dla początkujących, a to właśnie oni są grupą docelową. Dlatego jeśli interesuje Cię coś więcej niż strona-wizytówka, możesz być rozczarowany przygotowanymi funkcjonalnościami. Jeśli kompletnie nie znasz się na tworzeniu stron, możesz napotkać trudności, a gotowy projekt będzie mało użyteczny, wadliwy, albo naprawdę nieestetyczny i w rezultacie nie spełni zamierzonej funkcji.

Czy będzie to całkowicie darmowe? Być może a być może na koniec i tak okaże się, że za coś zapłacić trzeba. Dlatego jeśli nie czujesz, że kreator to rozwiązanie akurat dla Ciebie, natomiast wciąż potrzebujesz stosunkowo prostej strony, wyjściem może być gotowy szablon.   

Strona na szablonie – o co w tym chodzi? 

Zakupienie gotowego szablonu z ogólnodostępnej bazy odrobinę przypomina korzystanie z kreatora. Bardziej rozbudowanego kreatora, który wymaga zadbania o domenę i hosting we własnym zakresie. Wybierając szablon na którejś z ogólnodostępnych baz szablonów (np. themeforest, template monster czy envato market), kupujesz dostęp do rozwiązania, pozwalającego stworzyć stronę z dostępnych sekcji graficznych i gotowych układów poszczególnych podstron. Każdy szablon dysponuje innymi możliwościami (chociaż często podobnymi), dlatego od wyboru szablonu zależy to, jak w przyszłości strona będzie wyglądać i funkcjonować.  

W teorii zakupiony szablon wystarczy uzupełnić własnymi tekstami i grafikami. Czy naprawdę jest to takie proste? To zależy zarówno od szablonu, jak i wybranego przez nas systemu zarządzania treścią (czyli systemu CMS, o którym więcej możecie przeczytać np. w naszym poprzednim wpisie). Dla kogoś zupełnie niedoświadczonego w tworzeniu stron może być to na początku małe wyzwanie, ale warto docenić możliwości, które idą w parze z dobrym szablonem.   

Cała zabawa polega na tym, że można po prostu wypełnić szablon treścią, a można pobawić się w różne układy, zmiany kolorystyczne, graficzne, podmienić fonty i generalnie spersonalizować go pod własne wymagania. Zależy to od Twoich umiejętności lub tego, czy korzystasz z pomocy freelancera albo agencji. Jeśli nie jesteś programistą i zdecydujesz się na zewnętrzną pomoc, to dobry szablon może pozwolić postawić naprawdę ciekawą i oryginalną stronę. 

Jak wybrać szablon dla swojej strony? 

I tutaj znowu zaczynają się lekkie schody. Co to w ogóle znaczy dobry szablon? W skrócie taki, który posiada funkcjonalności, na których nam zależy. Wybierając szablon powinieneś mieć w głowie wstępny projekt strony i dopasować go do swojego zapotrzebowania. Gdzie ma być grafika, a gdzie treść, gdzie chcesz coś wypunktować, wstawić ikonki, dodać galerię albo formularz kontaktowy. Większość szablonów oferuje podstawowe elementy każdej witryny, ale niektóre są bardzo ograniczone, a niektóre tak rozbudowane, że można z nimi stworzyć naprawdę ciekawe realizacje.    

Współpracując z klientem, to my bierzemy wybór szablonu na siebie. Znamy się na tym, wiemy jakie zadanie ma spełniać strona, jakie posiadać elementy i rozwiązania, dlatego jest nam dużo łatwiej wybrać coś wartościowego. Wyszukujemy kilka najlepszych szablonów i podsyłamy je do oceny klienta. Każda z propozycji można ściśle dopasować do projektu, więc to właściwie kwestia estetyczna. Oczywiście zajmujemy się również uzupełnieniem szablonu o stosowne treści (wizualne i tekstowe), po przesłaniu niezbędnych materiałów. 

Czy w ten sposób gotowa strona będzie naprawdę unikalna i atrakcyjna? Jeśli zrobi się to dobrze, to na pewno efekt końcowy może być bardzo zadowalający i często wystarczy to, aby strona spełniała wszystkie swoje założenia. Niestety, szablon może kupić praktycznie każdy, więc na dobrą sprawę istnieje spora szansa, że gdzieś w internecie będzie funkcjonować witryna bardzo podobna do naszej. Nie mówiąc już o tym, że często szablony są do siebie podobne, więc trzeba trochę się napracować, żeby nie uzyskać efektu „kopiuj-wklej”.   

Strona stworzona w oparciu o indywidualny projekt graficzny 

Indywidualny projekt graficzny. Rozrysowanie projektu.Najbardziej atrakcyjne, przemyślane, użyteczne i bezpieczne strony powstają „od zera”, czyli każdy ich element tworzony jest od podstaw. Jeżeli kiedykolwiek robiłeś np. jakiś mebel na zamówienie, to mniej więcej wiesz, z czym łączy się taka usługa. Jeżeli nie, to wyobraź sobie, że masz miejsce na szafę i zaczynasz szukać rozwiązania, które pozwoli najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń. Wybierając spośród gotowych modeli szaf, zawsze coś będzie nie tak – ta szafa za wysoka, tamta za wąska, za głęboka, nie taka liczba półek, za mało miejsca na płaszcze itp. Ostatecznie zdecydujesz się na coś pośredniego, co w miarę spełni Twoje oczekiwania, ale efekt będzie daleki od ideału. 

Wybierając stworzenie szafy na zamówienie, efekt końcowy będzie dokładnie taki, jaki sobie wyobrażasz. Nie tylko wizualnie, z zewnątrz – również w środku miejsce będzie idealnie zagospodarowane do Twoich potrzeb, nierzadko oferując rozwiązania niedostępne w gotowych modelach. Praktycznie identycznie jest w przypadku strony internetowej, stworzonej w oparciu o indywidualny projekt graficzny. Nie trzeba iść na żadne kompromisy, bo każdy jej element będzie budowany z myślą o Twojej usłudze i przyszłych odbiorcach. I właśnie ten sposób powstają unikalne witryny, przemyślane oraz dopasowane do potrzeb i identyfikacji wizualnej klienta.    

Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o efekt wizualny, ponieważ ładne strony mogą powstać również w oparciu o szablon. Strona stworzona od podstaw będzie jedyna w swoim rodzaju, wyróżniając się od setek estetycznych, ale łudząco podobnych do siebie witryn. Dodatkowo istnieje możliwość stworzenia funkcjonalności, których naprawdę potrzebujesz, bez rezygnacji z innych elementów. Szablony często mają kilka fajnych sekcji, ale są bardzo ograniczone w innych dziedzinach i ostatecznie nie wszystko da się zrobić. Przy indywidualnym projekcie da się praktycznie wszystko. 

Znaleźliśmy rozwiązanie idealne?

Skoro to rozwiązanie ma tyle zalet, dlaczego nie wszystkie strony tworzone są od podstaw? Nie oszukujmy się, przy indywidualnych projektach graficznych przeszkodą może być przede wszystkim cena takiej strony. Nad projektem pracuje kilka doświadczonych osób, choćby grafik i front-endowiec, więc jak łatwo można się domyślić – zazwyczaj nie jest to najtańsze rozwiązanie. 

Dodatkową przeszkodą może być komunikacja i przekazanie swoich oczekiwań agencji. Wybierając współpracę z nami, możesz w 100% zaufać naszemu doświadczeniu i kompetencjom, ale równie dobrze możesz mieć bardzo konkretne oczekiwania. W taki przypadku musimy dokładnie poznać i zrozumieć Twoją wizję, żeby efekt końcowy był dokładnie taki, jaki sobie zaplanowałeś. Nie zapominając również, że strona musi być dopasowana do współczesnych standardów i spełniać swoje założenia. 

Czasem klientom trudno jest wyjaśnić, jak dokładnie widzą swoją przyszłą witrynę i poszczególne sekcje, a my nie siedzimy w ich głowach i możemy czegoś zwyczajnie, po ludzku, nie zrozumieć. Mamy jednak doświadczenie w takich projektach i na szczęście wiemy, jakie pytania zadawać, żeby na koniec wszyscy byli zadowoleni.  

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze

Programiści kodujący indywidualny projekt graficznyNa koniec przygotowaliśmy zestawienie każdego rozwiązania, wraz z potencjalnymi plusami i minusami. Łatwo jest postawić tezę, że najgorszym wyjściem jest kreator stron, a najlepszym postawienie witryny w oparciu o indywidualny projekt graficzny. Szablon to takie typowo „średnie” rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy klient jest taki sam i nie wszyscy szukają tego samego. Z doświadczenia wiemy, że przychodzicie do nas z różnymi potrzebami, budżetem i czasem realizacji. Dlatego zawsze staramy się doradzić rozwiązanie najlepsze na daną chwilę, biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki. 

Zapraszamy do naszego portfolio, jeśli chcecie zobaczyć realizacje od strony graficznej, a teraz podsumujmy sobie wszystkie zebrane informacje: 

Kreator stron:

+ Szybkość i prostota realizacji
+ Potencjalnie darmowe rozwiązanie
+ Nie trzeba martwić się o hosting i CMS
+ Zazwyczaj strona dopasowana do obsługi na różnych urządzeniach

– Bardzo ograniczone możliwości
– Trudności w rozbudowaniu witryny
– Zazwyczaj brak dostępu do kodu, co może wiązać się z utrudnieniami, jeśli kiedykolwiek chcielibyśmy przenieść stronę na inny serwer
– Utrudniona weryfikacja jakości kodu strony, co może wiązać się z atakami hackerskimi na naszą witrynę
– Ukryte koszty np. w postaci nachalnych reklam  na stronie
– Powtarzalny wygląd strony, brak odróżnienia od konkurencji
– Ograniczenia przy optymalizacji witryny, utrudnione działania SEO 

Strona stworzona na szablonie:

+ Możliwość samodzielnego stworzenia strony
+ Profesjonalny i atrakcyjny design
+ Rozwiązanie atrakcyjne cenowo
+ Stosunkowo szybki czas realizacji
+ Szablony przeważnie dostosowane są do pracy na różnych urządzeniach
+ Strona dopasowana do współczesnych standardów i rozwiązań
+ Duży wybór szablonów 

– Pewne ograniczenia w tworzeniu witryny (nie wszystko da się zrobić)
– Szablon należy wybrać bardzo świadomie, bo późniejsze modyfikacje mogą być trudne w realizacji
– Zazwyczaj potrzebna pomoc osoby doświadczonej w tworzeniu stron www
– Istnieje ryzyko braku optymalizacji wydajnościowej. Szablony posiadają nadmiar funkcji, przez co strona może pracować dość wolno
– Aktualizacja szablonu przez jego twórcę może spowodować niekorzystne zmiany na naszej stronie
– Możliwa niska jakość kodu i narażenie na ataki
– Powtarzalny, „szablonowy” wygląd, brak wyróżnienia się  

Strona w oparciu o indywidualny projekt graficzny:

+ Unikalność, wyróżnienie się na tle konkurencji
+ Zapada w pamięć i nie zostanie pomylona z inną witryną
+ Nieograniczona możliwość rozbudowy
+ Funkcje dopasowane do realnych potrzeb klienta i użytkowników
+ Bezpieczeństwo, czystość kodu, łatwiejsza optymalizacja
+ Strona w pełni dostosowana do pracy na różnych urządzeniach
+ Efekt końcowy taki, jaki sobie wymarzyłeś

– Cena i dostęp do specjalistów
– Potencjalne trudności komunikacyjne
– Najdłuższy czas trwania realizacji 

Jak widzicie, wszystko ma swoje plusy i minusy, bo każde rozwiązanie jest jakieś i odpowiada na czyjeś potrzeby. Zapytani wprost odradzilibyśmy korzystanie z kreatora i radzili poważnie rozważyć  wybór między szablonem a indywidualnym projektem graficznymA jeśli masz więcej pytań, albo chcesz razem z nami stworzyć swoje miejsce w sieci. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group, ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa, NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów