TTFB, time to first byte

Każdy, kto posiada swoją stronę czy sklep internetowy chce, aby działały one szybko, błyskawicznie serwując coraz mniej cierpliwym użytkownikom docelowym treści, po które oni przybyli. Poprawy szybkości najczęściej szuka się w elementach front-endowych oraz w optymalizacji elementów statycznych czy wdrażaniu skutecznego cache’owania. Choć to wszystko często przynosi fantastyczne rezultaty, warto też spojrzeć na to z nieco innej, serwerowej perspektywy. To w końcu tam rozpoczyna się proces ładowania się strony. Dziś poruszymy temat TTFB – ważnego parametru, który w znaczący sposób wpływa na szybkość ładowania się strony. Przez wielu lekceważony, w mnóstwie przypadków może okazać się kluczowy. Ale czym tak właściwie jest? W czym wyraża się jego istotność i jak go zmierzyć, a następnie poprawić? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Czym jest TTFB?

Skrót TTFB rozwija się w angielskie pojęcie time to first byte, co dosłownie tłumaczy się jako czas do pierwszego bajta, a zatem czas reakcji serwera. Najprościej mówiąc, jest to parametr wskazujący na to, jak długo przeglądarka musi czekać zanim otrzyma pierwszy bajt danych od serwera. Im dłużej to zajmuje, tym dłuższe jest też ładowanie się samej strony. Cały proces przepływu danych można podzielić na trzy etapy.

Zapytanie do serwera

Gdy tylko ktoś odwiedzi Twoją stronę, klient (przeglądarka) wysyła zapytanie do serwera, na którym się ona znajduje. Na tym etapie kilka czynników może wywołać opóźnienie. Są to między innymi długie czasy sprawdzania DNS-ów czy też dalekie (geograficznie) odległości pomiędzy miejscem ładowania strony a położeniem serwera (dane muszą “podróżować” dłużej). Nie bez znaczenia jest w tym wszystkim również szybkość Internetu odbiorcy.

Procesowanie w okresie serwera

W następnej kolejności serwer procesuje zapytanie, by wygenerować na jego podstawie odpowiedź. Musi zatem wykonać połączenia z bazą danych i wczytać wszystkie niezbędne informacje. Tutaj wiele do powiedzenia mają między innymi skrypty zewnętrzne, cache’owanie czy też ilość pamięci operacyjnej serwera (oraz jego pojemności).

Odpowiedź zwrotna

Po przeprocesowaniu zapytania, serwer odsyła odpowiedź do klienta. To w tym momencie wysyłany jest pierwszy bajt. Tutaj znaczenie mają szybkości połączenia z Internetem. Tak po stronie serwera, jak i klienta. W przypadku spowolnień po którejkolwiek z tych stron, widoczny będzie wzrost współczynnika TTFB i spadek responsywności.

Czy wskaźnik TTFB jest istotny?

Istnieją różne opinie w kwestii istotności TTFB w działaniu strony internetowej. Jedni (jak Cloudflare) twierdzą, że nie ma on znaczenia, podczas gdy inni (przedstawiciele Google) uważają przeciwnie. Mimo wszystko jednak warto zająć się jego poprawą. Zwłaszcza że to on może być odpowiedzią na Twoje problemy związane ze zbyt wolnym ładowaniem się strony.

Jak sprawdzić TTFB?

Istnieje kilka sposobów na to, by sprawdzić TTFB. W tym celu zaprojektowane zostały różne narzędzia, każde z których działa dość dokładnie. Wiele z nich z kolei przy okazji udziela pewnego rodzaju porad związanych z ewentualną poprawą tego parametru.

PageSpeed Insights

Zdecydowanie najlepszym narzędziem do pomiaru TTFB, ale i wielu innych parametrów mających wpływ na szybkość ładowania się strony internetowej, jest PageSpeed Insights. Opracowane przez samo Google, bada stronę w sposób szczegółowy i na podstawie wielu różnych urządzeń, połączeń sieciowych oraz wersji przeglądarki. W ten sposób dostarcza najbardziej wymiernych informacji – tak jeśli chodzi o ładowanie strony na komputerze, jak i na telefonie komórkowym.

Aby sprawdzić TTFB w PageSpeed Insights, wystarczy podać adres strony w odpowiednim polu, a następnie kliknąć przycisk Analizuj. Po chwili oczekiwania, pojawią się dane – jedną z informacji będzie właśnie Time to First Byte. PageSpeed Insights zawiera również szereg wskazówek, które pozwolą poprawić ten właśnie parametr. Co istotne, są one poparte przykładami związanymi z konkretną stroną.

Google Chrome DevTools

Prostym sposobem na zmierzenie parametru TTFB jest wykorzystanie do tego samej przeglądarki Google Chrome i jej narzędzi deweloperskich (DevTools). Aby to zrobić, musisz otworzyć nową zakładkę i uruchomić te narzędzia. Zrobisz to na jeden z trzech sposobów:

  • Wybierając z menu głównego przeglądarki kolejno Więcej narzędzi > Narzędzia dla deweloperów.
  • Korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + I.
  • Klikając prawym przyciskiem myszy w którymkolwiek miejscu zakładki i wybierając opcję Zbadaj (działa tylko na otwartej stronie – potem musisz ją wczytać ponownie).

Interesujące Cię dane znajdują się w zakładce Network, dostępnej w pierwszym wierszu narzędzia. Poza TTFB, odczytasz tam wiele innych parametrów.

Jak poprawić TTFB? – najlepsze sposoby

TTFB jest jednym z tych czynników, na które jak najbardziej możesz mieć wpływ. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby go poprawić. Musisz przy tym pamiętać, że te poniższe są zaledwie wybranymi – tymi najprostszymi w implementacji. Jeśli po ich zastosowaniu wciąż będziesz miał problem z TTFB, możesz spróbować cache’owania bazy danych, pogrzebać w ustawieniach PHP, postawić na disk I/O czy też zainteresować się czymś takim, jak TLS overhead. Polecamy jednak zacząć od trzech niżej przez nas wspomnianych rzeczy.

Postaw na szybszego hostingodawcę

Jednym z czynników decydujących o TTFB jest odpowiedni serwer. Musi być jak najszybszy, przy czym w tym przypadku warto postawić na taki fizycznie zlokalizowany niedaleko regionu, z którego pochodzą Twoi odwiedzający. Zazwyczaj powinien zatem być umiejscowiony w Polsce. W dobie, w której wielu usługodawców pozwala na bezpłatne testowanie ich usług przez pewien okres, możesz wykorzystać to do podjęcia trafnej decyzji.

Postaw na cache’owanie

Korzystanie z pamięci podręcznej jest najprawdopodobniej najprostszym sposobem na zmniejszenie TTFB. Wiele systemów zarządzania treścią (w tym WordPress czy PrestaShop) posiada własne rozwiązania (często dodatkowe) do cache’owania. Najlepiej wdrożyć je w jak największym stopniu.

Zacznij korzystać z CDN

Ostatnim ze sposobów, o których musisz wiedzieć jest skorzystanie z Content Delivery Network (CDN). Zwłaszcza jeśli Twoja strona “obsługuje” klientów z różnych regionów Polski lub świata. CDN zawsze znajduje serwer położony najbliżej konkretnego klienta. Serwuje mu plik właśnie z najbliższej mu lokalizacji. Wykorzystaj je przynajmniej do większych skryptów, ale też – jeśli sytuacja tego wymaga – do elementów statycznych, chociażby w postaci obrazków.

TTFB – podsumowanie

TTFB jest jednym ze wskaźników, dzięki którym możesz ocenić, jak szybko Twoja strona jest serwowana użytkownikom docelowym. Praca nad jego poprawą jest czymś kluczowym, ale i pod wieloma względami wymagającym. My jesteśmy w stanie Ci w niej pomóc. Jako NextGen Group, jesteśmy specjalistami w poprawie szybkości działania stron i sklepów internetowych, ale też w ich tworzeniu i profesjonalnej obsłudze. Powierz nam pracę nad nimi, a będziesz miał pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie z oczekiwaniami i najnowocześniejszymi standardami. Nasze działania są poparte olbrzymim doświadczeniem. Doświadczeniem, które chętnie wykorzystamy na Twoją korzyść.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Jak naprawić błąd ERR_TOO_MANY_REDIRECTS w WordPress?
Jak naprawić błąd ERR_TOO_MANY_REDIRECTS w WordPress?

Jak naprawić błąd ERR_TOO_MANY_REDIRECTS w WordPress?

13.03.2024 6 min Serwery i administracja

Niekiedy, gdy korzystasz z przeglądarki Google Chrome, możesz napotkać niezwykle frustrujący komunikat o błędzie ERR_TOO_MANY_REDIRECTS, który uniemożliwia dostęp do Twojej strony WordPress. Ten błąd może się […]

Czym właściwie jest SPAM?
Czym właściwie jest SPAM?

Czym właściwie jest SPAM?

14.02.2024 6 min Serwery i administracja

Wszyscy spotkaliśmy się z nim w swojej skrzynce pocztowej. Bez względu na to, jak mocno staramy się go unikać, spam wciąż przekracza próg naszej skrzynki odbiorczej. […]

Jak naprawić błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?
Jak naprawić błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?

Jak naprawić błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?

10.01.2024 5 min Serwery i administracja

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że większość internautów spotkała się z błędem DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN. Bardzo często towarzyszy mu komunikat: „Nie można uzyskać dostępu do tej witryny – […]

To top