Co to jest system CMS?

System CMS

System CMS (ang. Content Management System) – to system zarządzania treścią w serwisie internetowym. Jest to programowanie umożliwiające w łatwy sposób tworzenie, edytowanie i aktualizację treści redakcyjnych przez proste w obsłudze interfejsy użytkownika. Interfejsy są przeważnie rozbudowanymi stronami WWW, z dostosowanymi do potrzeb danego systemu formularzami oraz modułami. Strona internetowa oparta na systemie CMS pozwala na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści, bez znajomości języków programowania.

Rozwiązanie takie sprawia, że zarządzanie publikowanymi treściami staje się w znacznym stopniu wygodniejsze, niż w przypadku rozwiązań opartych na statycznych plikach HTML. W ten sposób możesz nie tylko oszczędzić czas i pieniądze, otwierają się przed Tobą także nowe możliwości. Możesz w łatwy sposób sterować (dodawać, wycofywać) nowymi produktami lub usługami w Twojej firmie. Możesz skorzystać z możliwości zaprezentowania nowej oferty lub załączenia postu na blogu.

Jakie zalety ma system CMS?

Dobry system CMS charakteryzuje:

  • Szybkość, intuicyjność i łatwość w obsłudze.
  • Możliwość kompleksowego zarządzania treścią (m.in.: strukturą, czcionką, nagłówkami, pogrubieniami, edycją linków, dodawaniem i opisywaniem zdjęć, tabel).
  • Edycja bez konieczności znajomości HTML, PHP, CSS i  JS.
  • Zarządzanie stronami  m.in.: dokonywanie aktualizacji, dodawanie, usuwanie stron).
  • Konfiguracja znaczników Meta Title i Meta Description dla stron.
  • Zarządzanie adresami URL podstron ( przede wszystkim tworzenie przyjaznych adresów).
  • Tworzenie kont w systemie z różnymi uprawnieniami.
  • Dostępność i możliwość instalacji dodatkowych modułów (m.in.: czatu, formularza, galerii zdjęć,    komentarzy, opinii).
  • Możliwość tworzenia stron w różnych wersjach językowych.

Wśród zalet systemu CMS warto wyróżnić przede wszystkim brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Intuicyjny, nieskomplikowany panel administracyjny pozwala na dokonywanie wszelkich zmian, nawet w przypadku braku doświadczenia czy umiejętności programowania. Niewątpliwie drugim pozytywnym aspektem systemu jest łatwa dostępność w zarządzaniu treścią w Internecie. Nie bez znaczenie jest też fakt, iż duża część systemów CMS jest darmowa, tak jak niektóre dodatki i aktualizacje.

Rodzaje systemów CMS

System Open Source o „otwartym kodzie źródłowym”

Kod systemu Open Source jest udostępniany publicznie, w większości przypadków za darmo. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość tworzenia społeczności, która tworzy szablony, wtyczki i inne dodatki. Poza tym duża liczba użytkowników stwarza większą szansę na wychwycenie potencjalnego błędu. Z drugiej strony system ten ma charakter publiczny i z tego powodu jest bardziej narażony na cyberataki. Dodatkowo w przypadku mniej popularnych CMS-ów aktualizacja może wymagać wiedzy programistycznej i pociągać za sobą dodatkowe koszty.

System o „zamkniętym kodzie źródłowym”

Taki system jest tworzony i rozwijany jako produkt danych firm. Kod takich CMS-ów jest znany tylko ograniczonej liczbie użytkowników, czyli klientom firmy, u których ten system CMS zastosowano. Mała liczba użytkowników systemu  wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony ograniczone grono wiąże się  z negatywnymi aspektami. Przede wszystkim zmniejsza się grupa osób, która mogłaby zauważyć jakiś błąd w kodzie źródłowym. Dodatkowo oznacza zazwyczaj mniejszą liczbę dostępnych dodatków, ponieważ tworzy je głównie producent oprogramowania. Rzadziej w porównaniu do systemu opisanego wyżej pojawiają się też modyfikacje lub aktualizacje.

CMS hostowany

Hostowany CMS to system, w którym użytkownicy nie mają dostępu do kodu źródłowego. Opierają się natomiast na już gotowym systemie, o ograniczonych możliwościach, zainstalowanym na serwerach usługodawcy. W związku z tym pojawiają się różnorodne problemy, przede wszystkim brak możliwości modyfikacji poszczególnych elementów. Ze względu na ograniczenia należy przemyśleć dokładnie wybór tej wersji systemu. Eksport treści z takiej usługi jest przeważnie bardzo utrudniony. Często podczas wejścia na stronę tego typu wyświetlają się reklamy usługodawcy.

Najpopularniejsze systemy CMS

WordPress

WordPressjest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią. Jest dostępny w języku polskim, posiada otwarty kod, jest darmowy, ma do zaoferowania ponad 1500 darmowych szablonów i 35 tysięcy wtyczek. Jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Posiada panel sterowania, czyli panel administracji całym WordPressem, który umożliwia zarządzanie nim w sposób wizualny. Krok po kroku oprowadza użytkownika po wnętrzu strony, zezwalając mu na samodzielnie wprowadzenie zmian, aktualizacji lub publikacji postów.  Ułatwia rozbudowanie i skonfigurowanie strony zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Pozwala miedzy innymi na dodawanie nowych treści (działy strony www, wpisy na blogu, itp.) bez znajomości kodu HTML czy PHP, dodawanie lub usuwanie zdjęć z galerii, zbudowanie strony lub bloga od podstaw. Ten system CMS poradzi sobie z różnymi typami stron internetowych. jest przyjazny w obsłudze i daje ogromne możliwości.

Joomla

Joomla zajmuje drugie miejsce w rankingu popularności. Jest oprogramowaniem o nieco wyższym stopniu trudności niż WordPress. Nie znaczy to jednak, że przeznaczony jest tylko do użytku profesjonalnego. Należy do systemów Open Source, dzięki czemu umożliwia dostęp do kodu źródłowego i posiada wiele dodatków, modułów, wtyczek, które dostępne są bez żadnych opłat. Dla osób, którym panel administracyjny proponowany przez oprogramowanie może wydawać się zbyt zaawansowany Joomla oferuje bogaty zbiór materiałów edukacyjnych, m.in.: liczne samouczki dedykowane użytkownikom z mniejszym doświadczeniem lub rozbudowane fora dyskusyjne z poradami. Ponadto zaletą Joomla jest zoptymalizowanie pod kątem wyszukiwarek, co znacznie zwiększa jej możliwości promocyjne.

Drupal

Drupal jest kolejnym projektem Open Source. Zbudowany za pomocą PHP, świetnie sprawdza się przy obsłudze bardziej zaawansowanej strony internetowej. Daje możliwość przeprowadzania różnych modyfikacji i ułatwia sprawne zarządzanie serwisem za pośrednictwem rozbudowanego panelu administracyjnego. Jest jednak bardziej zaawansowanym systemem od poprzedników, przy dokonywaniu poważniejszych zmian wymaga znajomości PHP,CSS,  czy HTML.

Inne systemy CMS

Concrete 5

Concrete 5 jest następnym systemem zarządzania treścią, opartym o PHP. Rozprowadzany na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania system  wykorzystuje bazę danych MySQL. Jego niewątpliwym atutem jest darmowa licencja Open Source ,wsparcie dla aplikacji internetowych, bardzo dobra dokumentacja oraz pomoc techniczna w wielu językach. Concrete 5 zyskuje na popularności ze względu na możliwość edycji treści bezpośrednio na stronie, elastyczność kodowania oraz używania motywów. Dzięki kilku funkcjom  integracja strony internetowej w HTML do CMS możliwa jest dosłownie w parę minut. Oferuje również wsparcie dla stron biznesowych, dlatego jest dobrym wyborem dla korporacji.

Quick.Cms

Quick.Cms jest jednym z najłatwiejszych w użyciu rozwiązań dostępnym na rynku. Jego zastosowanie jest wszechstronne. Świetnie nadaje się do tworzenia małej lub średniej wielkości strony internetowej, tworzenia blogów, prostych stron firmowych, a nawet rozbudowanych witryn. Charakteryzuje go duża wydajność pod warunkiem, że nie obsługuje kilku tysięcy podstron.  Z drugiej strony nie może się pochwalić taką mnogością wtyczek jak wyżej wymienione systemy. Mała ilość wtyczek powoduje, że trzeba często samodzielnie dokonywać modyfikacji. Dodatkowo każda ingerencja w stronę wymaga edytowania szablonów graficznych, a co za tym idzie znajomości języka HTML i CSS .

Typo3

Typo 3 jest rozbudowanym systemem posiadającym wszechstronne możliwości. Nadaje się zarówno do tworzenia prostej strony jak i  zaawansowanego portalu z różnymi treściami. Umożliwia użytkownikowi strony funkcjonującej w tym systemie dużą swobodę planowania jej rozwoju w dowolnym kierunku. Od strony programistycznej jest jednak systemem bardzo czasochłonnym, skomplikowanym w instalacji i konfiguracji. Modułowość i rozszerzalność to duże zalety tego systemu, niestety kosztem wydajności.

Który system CMS jest najbardziej popularny?

WordPress to zdecydowanie najpopularniejszy system CMS na świecie. Łatwy w obsłudze, oferuje bardzo duże możliwości m.in.: jedną z największych społeczności internetowych, wsparcie techniczne w języku polskim (dostępne pod adresem pl.wordpress.org), kilkanaście tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie, tysiące szablonów graficznych, rozbudowane możliwości zarządzania menu, niestandardowe pola. WordPress jest doskonałym narzędziem dla osób, które chcą podzielić się swoimi tekstami na blogu, pragną zwiększyć wiarygodność swego przedsiębiorstwa, przyciągnąć klientów, stworzyć atrakcyjną wizytówkę swojej firmy, skuteczne wypromować swoją firmę w sieci.. Funkcjonalny WordPress zajmuje około 60% całości rynku systemów zarządzania siecią, co gwarantuje szeroki odbiór i uniwersalność przeznaczenia.

System CMS – Warto zaufać profesjonalistom

Od lat specjalizujemy się w tworzeniu funkcjonalnych, responsywnych stron internetowych, o unikalnym designie oraz intuicyjnej obsłudze, nastawionej na sprzedaż i jasną komunikację z odbiorcą. W kompleksowy sposób dbamy o stan techniczny witryny umieszczonej na naszych serwerach, jak i posiadającej swój zewnętrzny hosting. Pracując w oparciu o najpopularniejszy CMS WordPress, dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa była zawsze aktualna, zadbana, zabezpieczona i dopasowana do nowych trendów.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Optymalizacja strony internetowej. Dlaczego jest tak ważna?
Optymalizacja strony internetowej. Dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja strony internetowej. Dlaczego jest tak ważna?

22.01.2022 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

W dobie świetnie rozwiniętego rynku konkurencyjnego optymalizacja SEO stanowi podstawę działań marketingu internetowego. Efekt w postaci wysokiej pozycji w wynikach darmowej wyszukiwarki przekłada się na wzrost […]

Ile kosztuje strona internetowa w 2020 roku?
Ile kosztuje strona internetowa w 2020 roku?

Ile kosztuje strona internetowa w 2020 roku?

05.05.2020 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Prowadzisz działalność, planujesz rozwój swojej firmy, masz dobry produkt lub ciekawy biznesplan. Zdajesz sobie jednak sprawę z brakującego elementu, który pomoże Tobie w pełni rozwinąć własny […]

Przeglądarki internetowe. Ranking popularności przeglądarek internetowych w 2020 roku.
Przeglądarki internetowe. Ranking popularności przeglądarek internetowych w 2020 roku.

Przeglądarki internetowe. Ranking popularności przeglądarek internetowych w 2020 roku.

13.04.2020 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Przeglądarki internetowe są programami, które umożliwiają pobieranie i przeglądanie stron Web, w konsekwencji jest najbardziej powszechnym w użytku narzędziem. Na przestrzeni lat mogliśmy obserwować liczne premiery […]

To top