Lazy loading

Współcześni użytkownicy Internetu doceniają szybkość ładowania stron internetowych. Chcą w możliwie najkrótszym czasie dotrzeć do poszukiwanych treści, a w przypadku wydłużonego czasu oczekiwania wybierają inną witrynę. Usprawnienie tego procesu umożliwia polepszenie wyników i jest jednym z aspektów rzutujących na prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w sieci. Przedstawiamy, czym jest lazy loading i jakie korzyści z niego wynikają. 

Czym jest lazy loading?

Lazy loading to określenie dla techniki odpowiedzialnej za optymalizację ładowania treści umieszczanych w sieci, a także w aplikacji. W dosłownym tłumaczeniu oznacza leniwe ładowanie. Lazy loading umożliwia ładowanie tylko najistotniejszych kwestii. W rezultacie użytkownik widzi wyłącznie kluczowe zasoby zamiast załadowanej całej strony. Pozostała zawartość strony ładuje się dopiero później, kiedy zachodzi taka potrzeba, np. podczas przewijania zawartości ekranu.

Lazy loading jest stosowany także przez wyszukiwarkę Google. Ogromna ilość wyników znacząco wydłużyłaby czas ładowania strony, dlatego pojawiają się one stopniowo wraz z przewijaniem ekranu.

Jak działa lazy loading?

Prace związane z szybkością ładowania strony należy rozpocząć od sprawdzenia wydajności serwera zajmującego się hostowaniem strony. Wszelkie uchybienia są błyskawicznie dostrzegalne przez użytkowników. Jest to potęgowane podczas większego natężenia na stronie. Należy pamiętać, że nawet najlepszy serwer nie będzie wystarczający przy przeciążonej stronie. Stąd warto zredukować rozmiar strony. Wszelkie wykonywane skrypty powinny być ograniczone do minimum. Właściciel powinien zmniejszyć rozmiar plików graficznych i je odpowiednio zoptymalizować. Wówczas podczas wywołania żądania skraca się czas pobierania. Należy także rozważyć usunięcie niepotrzebnych skryptów i pluginów. W razie konieczności można zadecydować o przeniesieniu skryptu Java Script na dół strony.

Z technicznego punktu widzenia lazy loadingopiera się na umieszczeniu specjalnych atrybutów dedykowanych pod długo ładujące się elementy, np. obrazy czy video. Następnie dodawany jest kolejny atrybut w odniesieniu do oryginalnych treści. Dzięki temu można zdecydować o tym, co się będzie wyświetlało jako pierwsze. Umiejętne przekierowanie sprawi, że użytkownicy nawet nie będą świadomi działania jakichkolwiek mechanizmów w tle. Wszystko to podnosi ich komfort serfowania, jednak nie wymaga jakiegokolwiek działania.

Zalety dla SEO

W oficjalnych wytycznych opublikowanych przez Google znajduje się jednoznaczna informacja, że prędkość wczytywania rzutuje na pozycję strony w rankingach, co jest jednym z elementów kluczowym w pozycjonowaniu. Właściciel strony powinien zadbać o to, aby jego treści mogły w maksymalnie krótkim czasie dotrzeć do odbiorców, ponieważ jest to filarem przyszłego sukcesu sprzedażowego. Zaletą lazy loading jest brak konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów przy bardzo wielu oferowanych korzyściach. Zwiększana jest ilość osób pozostających na stronie i chcących dokonać zakupu.

Szybsze ładowanie strony jest krokiem w zwiększenie zasięgów, choćby przez lepsze pozycjonowanie w Google. Współcześnie odwiedzający nie chcą tracić czasu na to, aby dana strona mogła się swobodnie załadować. Liczy się każda sekunda. Zbyt długi czas oczekiwania sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem skorzysta z innej oferty.

Jak korzystać z lazy loading w WordPress?

Lazy Loading sprawdza się znakomicie w przypadku WordPress. Umożliwia skrócenie czasu odpowiedzi serwera, co w praktyce pozwala na szybsze załadowanie strony. Samo włączenie lazy loading w WordPress jest niezwykle proste i niewymagające skomplikowanych czynności. W rzeczywistości można dokonać tego na trzy sposoby:

  1. Zadbaj o korzystanie z najnowszej wersji WordPress. Musi być to co najmniej wersja 5.4, która już w domyślnych ustawieniach posiada lazy loading.
  2. Włącz lazy loading w przeglądarce. Użytkownik sam może zdecydować o korzystaniu z tego systemu w tle. Wystarczy wskazać, że obraz czy ramki iframe mają być objęte leniwym ładowaniem.
  3. Korzystaj z wtyczki WordPress. Wystarczy dodać lazy loading do swojej witryny przy pomocy wtyczek. Wystarczy przejść do panelu administracyjnego WordPress, a następnie do zakładki Wtyczki i wybrać opcję dodaj nowe wtyczki. Wśród propozycji znajduje się między innymi wtyczka A3 Lazy Load, którą należy wybrać, a następnie zainstalować i aktywować.

Zazwyczaj użytkownicy już doswiadczaja Lazy Loading że względu na panujace standardy w sieci, które mają na celu zmniejsze obciążenia wysyłanego wobec serwerów. Wszystko to jest o wiele bardziej korzystne zarówno dla właścicieli jak i użytkowników. Z biegiem czasu będzie to niekwestionowany standard – na razie trzeba to kontrolować samodzielnie.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Struktura strony internetowej zrobiona pod SEO
Struktura strony internetowej zrobiona pod SEO

Struktura strony internetowej zrobiona pod SEO

01.11.2023 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Optymalizacja struktury strony internetowej pod kątem SEO to nie tylko konieczność w dzisiejszym konkurencyjnym świecie Internetu, ale także istotny element, który może decydować o sukcesie lub […]

Anchor text – czym jest i jaki ma pływ na pozycjonowanie?
Anchor text – czym jest i jaki ma pływ na pozycjonowanie?

Anchor text – czym jest i jaki ma pływ na pozycjonowanie?

06.09.2023 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

W przypadku każdej strony internetowej kluczowe staje się to, aby uzyskała ona jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto wykorzystać przede wszystkim pozycjonowanie, które zapewnia długotrwałe […]

DNS Anycast – czym jest? Czy przyśpiesza strony?
DNS Anycast – czym jest? Czy przyśpiesza strony?

DNS Anycast – czym jest? Czy przyśpiesza strony?

16.08.2023 6 min Tworzenie i zarządzanie stronami

W przypadku pojedynczych lokalizacji serwera DNS pojawia się pewien problem, a mianowicie wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Łatwo domyślić się, jak bardzo będzie obciążony serwer, który […]

To top