Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!

WordPress to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie. Właśnie dlatego jest ona szczególnie narażona na ataki hakerskie. Pozostawienie witryny bez zabezpieczeń może nieść za sobą wiele negatywnych, a jednocześnie... Kliknij aby przeczytać więcej!

WordPress to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie. Właśnie dlatego jest ona szczególnie narażona na ataki hakerskie. Pozostawienie witryny bez zabezpieczeń może nieść za sobą wiele negatywnych, a jednocześnie poważnych konsekwencji. Elastyczne oprogramowanie sprawia, że dość łatwo można dokonać włamania, a nawet przejęcia serwisu. Potwierdzają to liczne dane statystyczne. Lepiej nie ryzykować! Poniżej przedstawiono kilka skutecznych rozwiązań, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zaistnienia cyberprzestępstwa. Zatem jak zabezpieczyć WordPress?

1. Systematyczne aktualizacje

Wiele osób korzysta z przestarzałej wersji WordPress – to ogromny błąd, który należy natychmiast naprawić. Twórcy platformy regularnie wypuszczają aktualizacje oprogramowania. Dzięki nim możliwe jest uzupełnienie luk w systemie, a także poprawa poziomu bezpieczeństwa jego użytkowania. Dezaktywacja automatycznych aktualizacji nie jest najlepszym pomysłem.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

2. Modyfikacja prefix wp_

Nie każdy wie, jak zabezpieczyć WordPress i zmniejszyć prawdopodobieństwo przejęcia wrażliwych danych. Zalecana jest zmiana domyślnego prefix wp_ dla tabel w bazie danych MySQL. Dzięki temu hakerzy nie będą mogli tak łatwo wprowadzić modyfikacji. Dobrze jest ustalić przedrostek, który nie będzie tak jednoznaczny. Można to zrobić nie tylko podczas instalacji, ale również w trakcie użytkowania platformy. Omawiany krok zmniejsza podatność na ataki typu SQL Injection.

3. Zmiana ID administratora oraz loginu

Czasami najprostsze rozwiązania zapewniają najwyższą skuteczność. Sugerowany login na platformie WordPress to „admin”. Jest on niezwykle prosty w odgadnięciu, co nie wpływa pozytywnie na system zabezpieczeń. Warto zmienić login natychmiast po instalacji – trzeba podkreślić, że nie jest on wyświetlany pod postami, a więc nie musi być nieskomplikowany. Zalecana jest także zmiana ID administratora. Najrozsądniej, aby był to nielogiczny ciąg liczb.

4. Konfiguracja dozwolonych połączeń

Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie dozwolonych połączeń. Należy ograniczyć dostęp do strony logowania. Wszelkie zmiany trzeba wprowadzić w pliku .htaccess. Wystarczy wprowadzić ID posiadanych urządzeń. Wystarczy kilka minut, aby sprawdzić niezbędną wartość.

5. Instalacja wtyczki WPS Hide Login

Dzięki wtyczce WPS Hide Login można zabezpieczyć dostęp do zaplecza, które często staje się celem cyberprzestępców. Warto jest zmienić adres logowania do wspomnianej podstrony. Opisywaną wtyczkę można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb. Trzeba wspomnieć, że nowy adres do logowania się jest dostępny natychmiast, więc nie trzeba czekać na jego aktywację.

6. Weryfikacja przez adres e-mail

Chcąc zabezpieczyć WordPress warto jest zmienić sposób weryfikacji użytkownika. Pomocna może okazać się wtyczka WP Email Login, dzięki której można wskazać adres mailowy niezbędny do logowania się. Omawiana metoda zapewni oczekiwany poziom skuteczności, jeśli dokonamy również zmiany loginu. Jest to szczególnie istotne, jeśli dotychczas posługiwaliśmy się loginem „admin”.

7. Zablokowanie edycji kodu

Kolejnym sposobem na zmniejszenie podatności witryny na cyberataki jest zablokowanie edycji kodu w panelu WordPress. W tym celu wystarczy jedynie w pliku wp-config.php wprowadzić następującą wartość: „define(‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true);”. Proces modyfikacji nie jest złożony, ani skomplikowany, więc nawet osoby bez doświadczenia poradzą sobie z tym zadaniem.

8. Wyłączenie rejestracji dla nowych użytkowników

W ustawieniach WordPress można znaleźć pole dotyczące członkostwa. Konieczna jest dezaktywacja funkcji „Każdy może się zarejestrować”. Wiele osób o tym zapomina! Trzeba jednak uwzględnić, że dla cyberprzestępców jest to kolejna szansa na dokonanie włamania. Omawianą opcję dobrze odznaczyć bezpośrednio po instalacji. Nie ma sensu zwlekać!

9. Dwustopniowe uwierzytelnianie

Dwustopniowe uwierzytelnienie to absolutna podstawa do tego, aby ograniczyć dostęp do panelu osobom nieupoważnionym. Potrzebna jest wtyczka Two Factor Authentication. Pierwszy etap logowania wymaga podania loginu oraz hasła. Na wskazany numer telefonu zostanie przesłany kod weryfikacyjny, który należy podać w następnym okienku.

10. Zainstalowanie certyfikatu SSL

Certyfikat SSL jest podstawą do tego, aby strona internetowa została uznana za bezpieczną. Jego brak może zniechęcać użytkowników do odwiedzin! Szyfrowanie połączenia poprawia poziom bezpieczeństwa.

11. Urozmaicone hasło dostępu

Hasło dostępu powinno był długie, a zarazem urozmaicone. Oznacza to, że musi ono składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Najlepiej, aby nie tworzyły one logicznego ciągu.

12. Usuwanie niepotrzebnych motywów i wtyczek

Zbędne motywy oraz wtyczki należy regularnie usuwać. Trzeba wiedzieć, że przestarzałą wtyczka, która dawno nie była aktualizowana może ułatwić pracę cyberprzestępcy! Zalecane jest także częste tworzenie kopii zapasowych danych.

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group
ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa
NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów