Mailer Daemon

Zdarza się, że po wysłaniu wiadomości mailowej pojawi się odpowiedź zwrotna w postaci mailer daemon. Pojawia się pytanie, co to oznacza i jak zareagować na tego typu komunikat. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czym dokładnie jest mailer daemon, aby móc podjąć odpowiednie kroki w celu zniwelowania powstałego problemu. Tak zwana zwrotka wskazuje na jakiś błąd, a bez jego usunięcia niestety będzie się on powtarzać i uniemożliwi dostarczenie wiadomości do obiorcy. Przyczyn tego typu sytuacji może być wiele, dlatego warto je poznać.

Czym jest mailer daemon?

Mailer daemon stanowi rodzaj wiadomości zwrotnej, która otrzymuje się po wysłaniu e-maila, gdy nie zostanie on dostarczony do odbiorcy. Najczęściej zwrotka przychodzi w języku angielskim, chociaż nie jest to regułą. Administratorzy serwerów pocztowych mają możliwość zmienienia treści komunikatów mailer daemon, więc mogą mieć one rozmaite formy.

Najpopularniejsze komunikaty w przypadku mailer daemon

Wiadomość może mieć różną treść, najczęściej pojawiają się angielskie zwroty, czyli między innymi:

  • „Delivery failure”,
  • „Unable do deliver”,
  • „Not delivered”,
  • „Maildir over quota”,
  • „No such user here”,
  • „Administrative prohibition”,
  • „Verification failed for”,
  • „Sender verify failed”
  • „User unknown in virtual mailbox table”,
  • „This message has been blocked because ASE reports it as spam”,
  • „Recipient address rejected: User unknown in virtual mailbox table”,
  • „Sorry i couldn’t find any host named”.

Dlaczego taka wiadomość może trafić na skrzynkę pocztową?

Jest wiele powodów, dla których można otrzymać wiadomość mailer daemon na swoją skrzynkę pocztową. Warto od razu podkreślić, że źródłem powstałego problemu może być odbiorca lub adresat. Czasem wina leży po stronie użytkownika, innym razem jest to kwestia techniczna. W przypadku mailer daemon można liczyć na otrzymanie szczegółowego raportu, który dotyczy tego, z jakiego powodu zablokowano wysyłanie konkretnej wiadomości.

Jakie są najczęstsze przyczyny otrzymania komunikatu mailer daemon?

Bardzo często za otrzymanie wiadomości mailer daemon odpowiada niewłaściwy adres odbiorcy, przez co nie ma możliwości dostarczenia e-maila do właściwej osoby. Można to szybko sprawdzić, bo wyświetli się komunikat „Invalid email address”. Wystarczy literówka lub wpisanie znaków w niewłaściwej kolejności, aby wystąpił problem z wysłaniem wiadomości. Kolejnym problemem jest limit miejsca lub zapełniona skrzynka odbiorcza. Po przekroczeniu ograniczeń pojawi się komunikat „inbox quota limits”, co wskazuje na wstrzymanie dostawy poczty.

Jeżeli to odbiorca ma pełną skrzynkę pocztową, o czym świadczy „Inbox full” w odpowiedzi zwrotnej, to nie zostanie do niego dostarczony e-mail. Za wystąpienie mailer daemon może odpowiadać nieistniejące konto pocztowe, co wiąze się z zablokowaniem serwera docelowego („Recipient address rejected: User unknown in virtual mailbox table”). Jeżeli adres serwera nadawcy wiadomości znadjuje się na czarnej liście RBL, to trzeba liczyć się z niedostarczaniem e-maili do odbiorców („This message has been blocked because ASE reports it as spam”). Przyczynami pojawienia się komunikatu mailer daemon są także niedozwolone znaki, autoryzacja SPF, niedostępny adresat.

Co zrobić, gdy w skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość mailer daemon?

Jeśli dostanie się wiadomość mailer daemon, to można mieć pewność, że nastąpiły problemy w działaniu serwera, kotna lub poczty. Trzeba liczyć się z tym, że e-mail nie dotarł do odbiorcy, dlatego można oczywiście ponowić wysyłanie. Często jest jednak tak, że sytuacja się powtarza. Warto jednak w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie z opisem zaistniałego problemu. W przypadku mailer daemon wszystko jest dobrze wyjaśnione, więc nie powinno być trudności ze znalezieniem przyczyny niemożliwości wysłania wiadomości. Nierzadko jest tak, że otrzymuje się link do stron, na których znajduje się dokładna instrukcja, jak rozwiązać powstały problem.

Co robić, aby nie dostawać takich wiadomości?

Lepiej zapobiegać występowaniu problemów niż je rozwiązywać, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo wysyłać wiadomości e-mail na adres odbiorcy, aby uniknąć mailer daemon. Kluczowe będzie zadbanie o wpisanie właściwego adresu e-mail. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych serwerów pocztowych, cieszących się zaufaniem wśród użytkowników. Kolejną kwestią jest używanie filtra SPAM-u, aby na bieżąco usuwać niepożądane wiadomości. Ułatwi to dostęp do wiarygodnych nadawców. Najlepiej stworzyć białą listę z rzetelnymi nadawcami, dzięki czemu nie trafią oni do folderu ze spamem.

Warto też na bieżąco go sprawdzać, bo zawsze istnieje ryzyko wystąpienia błędu i dodania wiadomości od zaufanego nadawcy do folderu SPAM. Należy też korzystać z odpowiednich zabezpieczeń i protokołów (dotyczy to zarówno nadawcy, jak i odbiory). Warto także upewnić się, że adres e-mail nadawcy nie został umieszczony na listę RBL. Kolejną kwestia będzie sprawdzenie konfiguracji serwera pocztowego, czy działa on prawidłowo. Nie powinno się korzystać z funkcji PHP mail. Zaleca się zoptymalizować treść maila, aby filtry nie zaliczyły jej do SPAM-u. Dobrym rozwiązaniem jest także regularnie aktualizowanie listy e-mail, aby zmniejszyć liczbę „pocztowych demonów”.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Błąd 400 (Bad Request) – co oznacza i jak go naprawić?
Błąd 400 (Bad Request) – co oznacza i jak go naprawić?

Błąd 400 (Bad Request) – co oznacza i jak go naprawić?

08.11.2023 5 min Serwery i administracja

Błąd 400, znany także jako „Bad Request”, to komunikat błędu zwracany przez serwer, gdy otrzymuje on niewłaściwe zapytanie od klienta. To jeden z wielu kodów odpowiedzi […]

Błąd 401 (Unauthorized) – czym jest i jak go naprawić?
Błąd 401 (Unauthorized) – czym jest i jak go naprawić?

Błąd 401 (Unauthorized) – czym jest i jak go naprawić?

04.10.2023 5 min Serwery i administracja

Podczas interakcji z serwerem WWW, użytkownik może spotkać się z różnymi kodami błędów. Błąd 401 jest jednym z nich. W świecie technologii internetowych ma on fundamentalne […]

Domain Authority – autorytet domeny – co to jest?
Domain Authority – autorytet domeny – co to jest?

Domain Authority – autorytet domeny – co to jest?

23.08.2023 5 min Serwery i administracja

Dziś niemal każdy właściciel strony internetowej podejmuje wszelkie możliwe działania, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie jej pozycji na liście wyszukiwania Google. Dotyczy to przede wszystkim tych […]

To top