Błąd 403

Nawet najnowocześniejsze urządzenia i zaawansowane technologie nie są niezawodne. W nieoczekiwanym momencie mogą pojawić się różne błędy. Niektóre udaje się rozwiązać bardzo szybko, nad innymi trzeba trochę pomyśleć, aby znaleźć rozwiązanie. Często spotykanym problemem podczas przeglądania stron internetowych jest błąd 403. Jeśli nie ma się dostępu do jakiejś strony lub zasobu, to niestety trzeba liczyć się z tym, że zamiast zawartości witryny internetowej pojawi się Error 403. Nie jest on mile widziany, ale jego wystąpienie nie musi wiązać się z całkowitą odmową dostępu do konkretnej strony www. Warto poznać możliwe przyczyny błędu 403 i sposoby naprawienia go.

Czym jest i z czego wynika błąd 403?

Błąd 403 występujący podczas próby wejścia na konkretną stronę internetową oznacza, że zabroniono do niej dostępu z jakiegoś powodu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, a jedną z nich są różne restrykcje. Możliwe jest ograniczenie dostępu do konkretnych treści, dzięki czemu tylko niektóre osoby będą w stanie zapoznać się z zawartością danej strony www. Wymagane mogą być przykładowo uprawnienia administratora, jeśli chce się mieć wgląd w niektóre treści lub bycie zalogowanym. Błąd 403 może pojawić się nawet w przypadku ograniczeń regionalnych. Niektórych stron nie można przeglądać, jeśli zostanie wykryta konkretna lokalizacja. Przykładem będzie serwis Spotify czy Netflix, które blokują dostęp do różnych treści na podstawie lokalizacji użytkownika. Do nałożenia restrykcji na content może dojść przez przypadek. Wystarczy błąd konfiguracyjny czy nawet niewłaściwa składnia w plikach, aby użytkownicy utracili możliwość swobodnego przeglądania zasobów danej strony internetowej.

Kolejną przyczyną zabronionego dostępu jest crawling strony. Zdarza się tak, że za wystąpienie błędu 403 nie odpowiada człowiek, ale Googleboty. Witryny internetowe są nieustannie przeszukiwane przez boty i jeśli napotkają na jakieś utrudnienia czy nieprawidłowości, to mogą automatycznie zablokować dostęp do strony www. Za błąd 403 odpowiadają nierzadko problemy techniczne dotyczące błędnej konfiguracji jakiegoś pliku czy nawet ustawień całego serwera. Error 403 pojawia się przy zablokowanym dostępie do strony poprzez plik .htaccess. Wadliwe zmiany lub uszkodzony plik to prosta droga do pojawienia się komunikatu o odmowie dostępu. Nie może zostać wyświetlona treść przy nieprawidłowych uprawnieniach dostępu do plików i katalogów.

Jak naprawić błąd 403?

Każdego interesuje to, jak skutecznie rozwiązać problem z pojawiającym się komunikatem error 403. Przed skontaktowaniem się z firmą hostingową warto wypróbować różne metody, dzięki którym często udaje się samodzielne naprawienie błędu 403. Warto zacząć od czegoś z pozoru banalnego, czyli od wyczyszczenia pamięci podręcznej i plików cookies. Jako że error 403 może wyświetlić się z powodu braku pozwolenia na dostęp do plików, to trzeba to zweryfikować. Należy wobec tego sprawdzić uprawnienia problematycznej strony, bo czasem dochodzi do przypadkowego ich zmienienia. Zawsze można też zresetować wszystkie ustawienia dostępu do plików i katalogów, co często rozwiązuje problem.

Zdarza się tak, że konfiguracja serwera przyczynia się do odrzucania żądań dotyczących konkretnych zasobów internetowych. Przy każdej próbie dostępu do katalogu czy pliku z przeglądarki można spotkać się z 403 Forbidden. Różne rozszerzenia do stron www także mogą przyczynić się do wyświetlania tego błędu. Czasem wystarczy odinstalować wtyczki, a problem rozwiązuje się samoczynnie. Niektóre z nich mogą zmieniać uprawnienia do plików katalogowych, o czym użytkownik może nawet nie wiedzieć. Należy wobec tego przyjrzeć się konfiguracji serwera i zastosowanym rozszerzeniom.

Co zrobić, jeśli pojawi się error 403?

Związek z zabronionym dostępem do danego zasobu internetowego może mieć plik konfiguracyjny serwera .htaccess. Służy on do zmieniania konfiguracji w ustawieniach, co z kolei może przyczynić się do wystąpienia różnych błędów. Jest on wyświetlany na niemalże każdej stronie, ale zdarza się, że go nie ma lub zostanie skasowany przez pomyłkę. W takie sytuacji warto odwiedzić stronę z plikiem .htaccess i pobrać go na komputer, następnie trzeba wykonać kopię zapasową.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie pliku .htaccess ze strony internetowej i sprawdzenie tego, czy bez niego dalej występuje error 403. Jeśli wyłączenie go zakończyło problem z zabronionym dostępem, to wskazuje to jasno na winowajcę. Trzeba wobec tego wygenerować nową jego wersję, co można zrobić z poziomu administratora. Wymaga to otwarcia konta hostingowego lub użycia aplikacji FTP. W Internecie nie brakuje gotowych narzędzi w postaci generatorów plików .htaccess.

W przypadku wyświetlania się błędu 403 pomocne może być zezwolenie na przeglądanie katalogów. Jeśli funkcja ta jest wyłączona, to oczywiście użytkownik nie może przeglądać katalogów, wymaga to zgody administratora. Innym rozwiązaniem dla błędu 403 jest sprawdzenie plików pod kątem hostingu. Wystarczy, że właściciel witryny usunie jakieś pliki lub zmieni do nich uprawnienia dostępowe, a będzie trzeba liczyć się z zabronionym dostępem, czyli z błędem 403. Jeśli nic nie pomaga, to pozostaje skontaktować się z firmą hostingową, z usług której się korzysta.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout
Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

18.01.2023 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, nieraz można trafić na wielorakie błędy. Czasem leżą one po stronie użytkownika, innym razem problem tkwi w stronie internetowej czy serwerze. Nierzadko […]

CDN, co to jest Content Delivery Network?
CDN, co to jest Content Delivery Network?

CDN, co to jest Content Delivery Network?

04.01.2023 5 min Serwery i administracja

CDN (Content Delivery Network) stanowi usługę opierającą się na instalowaniu fragmentów strony internetowej w wielu centrach danych. Dzięki temu strona nie tylko działa znacznie szybciej, ale […]

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?
Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

21.12.2022 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, można od czasu do czasu napotkać na rozmaite błędy, przez które niemożliwe jest zapoznanie się z zawartością danej witryny. Jednym z nich […]

To top