Logi serwera

Pomimo tego, że logi serwera są pojęciem, które stosunkowo często można spotkać w informatycznym słowniku, to tak naprawdę nie każdy zdaję sobie sprawę z tego, czym one tak naprawdę są oraz w jaki sposób powstają. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, by oswoić to pojęcie. Mówiąc w dużym skrócie, logi są zarejestrowanymi zdarzeniami bądź też plikami dziennika. Tego typu informacje są szeregowane, począwszy od najstarszych, aż po najnowsze. Warto wiedzieć o tym, że tworzenie logów nie wymaga żadnego udziału użytkownika serwera – powstają one zupełnie automatycznie. Dla osób dbających o serwer są one bogatym źródłem informacji, dzięki któremu można przeprowadzić różnego rodzaju analizy. Do czego jeszcze mogą być przydatne logi serwera?

Co warto wiedzieć o logach – podstawowe informacje

Wszystkie logi serwera, które ulegają wygenerowaniu, zapisywane są w sposób zupełnie automatyczny pod postacią pliku. Mogą także trafiać w bezpośredni sposób do bazy danych. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dzięki niemu logi są łatwo dostępne, a użytkownik w krótkim czasie może sprawdzić poprawność działania serwera. Sprawdzenie logów pozwala na prześledzenie wszystkich aktywności w obrębie serwera, a także wykrycie prób zaatakowania go. Dzięki dziennikowi aktywności można znacznie usprawnić działanie całego serwera.

Co wchodzi w skład logów serwerowych?

Prawda jest taka, że poszczególne rodzaje logów mogą się od siebie bardzo różnić. Dlatego też ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. W większości przypadków logi składają się z następujących informacji:

  • nazwy odwiedzających serwer użytkowników, wraz z ich adresami IP.
  • informacji dotyczących elementów wchodzących w skład strony, pobieranych przez użytkowników
  • tekstowych opisów każdych czynności wykonywanych w obrębie serwera.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na różnego rodzaju informacje, które dotyczą zdarzeń bądź czynności. Jest to ważne choćby z tego względu, że niektóre z nich, które zostały zarejestrowane w logach, mogą zostać zidentyfikowane jako potencjalne niebezpieczeństwa – czyli ataki hakerskie. Warto wspomnieć również o tym, że każde zapisywane zdarzenie posiada przypisany do niego czas – jest to bardzo przydatne, jeśli chodzi o szczegółową analizę w pracy serwera.

Logi serwera – jak je czytać?

Każda osoba, która chce skutecznie analizować logi serwera, powinna skorzystać ze specjalnej aplikacji, stworzonej do tego celu. Na szczęście, jest ich w Internecie tak wiele, że odnalezienie odpowiedniej nie powinno być żadnym problemem. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich aplikacji, część z nich jest płatna, a z innych można korzystać na zasadzie bezpłatnych licencji – zwykle darmowe jest użytkowanie okrojonej wersji aplikacji.

Bywa jednak tak, że dla niektórych użytkowników podstawowe funkcjonalności są w zupełności wystarczające i nie widzą potrzeby kupna droższego oprogramowania. Najczęściej dzieje się tak sytuacji małych stron, które generują niewielki ruch. Przy małej liczbie użytkowników liczba logów nie będzie na tyle imponująca, by nie dało jej się przeanalizować przy pomocy podstawowego oprogramowania. Z racji tego, że w wypadku rozbudowanych witryn liczba logów może przekraczać nawet kilkadziesiąt tysięcy pozycji, tego typu analizą nie powinny zajmować się osoby początkujące. Doświadczenie zdecydowanie lepiej zdobywać na niewielkich internetowych witrynach.

Co daje analiza logów?

Użytkownicy serwerów muszą zdawać sobie sprawę z tego, z roboty internetowych wyszukiwarek zajmują się bez przerwy indeksowaniem stron internetowych. Każdorazowe napotkanie przez nie błędu 404 negatywnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce. W przypadku sklepu internetowego bądź serwisu z reklamami, tego typu zdarzenia może wygenerować poważne straty, spowodowane mniejszą liczbą odwiedzających osób. Aby tego uniknąć, należy pozbyć się tych błędów jak najszybciej. Jak tego dokonać? Otóż, właśnie przez analizę logów. Ich regularne sprawdzanie może sprawić, że witryna będzie oferowała jedynie wartościowe treści, pozbawione błędów. Bardzo prawdopodobnie może osiągnąć wysoką pozycję w rankingu wyszukiwarek.

Także analiza logów serwera może mieć ogromne znaczenie dla strony, biorąc pod uwagę jej SEO. Logi serwera są o tyle cennym narzędziem, że ich analiza pozwala na dostrzeżenie problemów, których nie można zobaczyć korzystając z żadnego innego narzędzia.

Aby strona mogła osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarkach, warto skorzystać z dedykowanego narzędzia do analizy logów. I o ile w przypadku mniejszych witryn spokojnie można dokonać jej przy pomocy arkuszu excela, o tyle w przypadku dużej witryny może się to okazać syzyfową pracą, biorąc pod uwagę, że jeden taki plik może zajmować nawet kilka gigabajtów.

Na szczęście na rynku dostępne jest specjalne oprogramowanie, które umożliwia analizę logów, biorąc pod uwagę punkt widzenia SEO. Większość tego typu narzędzi jest darmowa, jedynie do pewnej liczby logów – zazwyczaj około 1000. Aby korzystać z pełnej wersji trzeba już uiścić pełną opłatę, zależną od wymagań producenta oprogramowania.

Z logów można między innymi odczytać, z jaką częstotliwością roboty Google odwiedzają stronę. Taka informacja pozwala szybko zidentyfikować problemy, które występują z indeksacją serwisu. Zaletą analizy logów jest fakt, że wszystkie dane są dostępne od razu, nie trzeba czekać na ich pozyskanie. Daje to szerokie pole do analiz, które mogą być korzystne w procesie pozycjonowania strony.

Gdzie można znaleźć logi serwerowe?

Aby znaleźć logi generowane przez konkretną domenę, koniecznie trzeba zalogować się do panelu administratora. To, w jakim miejscu można go znaleźć, zależy od hostingu witryny. Najczęściej logi znaleźć można w zakładkach, które prezentują statystyki. Większość działających na rynku firm hostingowych udostępnia swoim użytkownikom instrukcje, dzięki którym mogą się dowiedzieć, gdzie można znaleźć logi. Osoby, które mają problem z ich odnalezieniem, zawsze mogą skontaktować się z hostingodawcą, który je do nich doprowadzi.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Czym właściwie jest kolokacja serwerów i co musimy o niej wiedzieć?
Czym właściwie jest kolokacja serwerów i co musimy o niej wiedzieć?

Czym właściwie jest kolokacja serwerów i co musimy o niej wiedzieć?

07.06.2023 5 min Serwery i administracja

Tuż za progiem XXI wieku, praktycznie już nie możemy sobie wyobrazić działalności jakiegokolwiek podmiotu gospodarczego, który chciałby liczyć się na rynku i rozwijać swój potencjał, bez […]

Serwer dedykowany – czym jest i komu się przyda?
Serwer dedykowany – czym jest i komu się przyda?

Serwer dedykowany – czym jest i komu się przyda?

24.05.2023 5 min Serwery i administracja

Wśród różnych rodzajów serwerów obecnych na rynku można wyszczególnić przede wszystkim serwery dedykowane. Korzystanie z nich gwarantuje bardzo wysoką wydajność pracy oraz niezawodność, a także dowolne […]

Cache (pamięć podręczna) – co to jest i do czego używa się jej na stronach internetowych?
Cache (pamięć podręczna) – co to jest i do czego używa się jej na stronach internetowych?

Cache (pamięć podręczna) – co to jest i do czego używa się jej na stronach internetowych?

10.05.2023 5 min Serwery i administracja

Cache jest pamięcią podręczną, która ułatwia późniejszą pracę serwerów, przyspieszając ją. To rozwiązanie można wykorzystać zarówno jako element oprogramowania, jak również sprzętów. Czym jest cache? Pamięć […]

To top