Czym jest cache

Cache jest pamięcią podręczną, która ułatwia późniejszą pracę serwerów, przyspieszając ją. To rozwiązanie można wykorzystać zarówno jako element oprogramowania, jak również sprzętów.

Czym jest cache?

Pamięć podręczna, czyli z angielskiego cache, jest pamięcią procesora, która jest wykorzystywana jako dodatkowy element dla pamięci głównej. W urządzeniach przeznaczonych do domowego użytku – np. komputerach czy laptopach, ten rodzaj pamięci zajmuje zazwyczaj niewielką objętość, jednak nie oznacza to, że charakteryzuje się mniejszą wydajnością.

W pamięci podręcznej przechowywane są niektóre żądane dane, dzięki czemu późniejszy dostęp do nich jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy. Serwery internetowe, a także strony także przechowują cache, aby zapewnić wyższą wydajność i szybsze działanie urządzenia. Przy założeniu, że pamięć cache jest używana w prawidłowy sposób, strona internetowa działa dzięki niej szybciej. Przekłada się to nie tylko na mniejsze obciążenie serwera, ale również wyższe zadowolenie użytkowników.

Rodzaje pamięci podręcznej

Można wskazać na kilka rodzajów cache, wykorzystywanych przez różnego rodzaju oprogramowanie i sprzęty. Wśród nich znajdują się:

Pamięć podręczna przeglądarki

W tym przypadku cache jest formą buforowania strony, wbudowaną w przeglądarkę internetową, z której korzysta użytkownik końcowy. Poszczególne elementy strony są przechowywane bezpośrednio na komputerze użytkownika końcowego i grupowane z innymi plikami o zbliżonej zawartości. W zależności od potrzeb, a także ustawień, pamięć podręczna może w takim przypadku zawierać całe pliki HTML, a także innego rodzaju zawartość, np. pliki wideo czy obrazy.

Pamięć podręczna witryny

Ten rodzaj pamięci podręcznej przechowuje informacje związane ze stroną internetową zapisane podczas jej pierwszego ładowania. Za każdym razem, gdy dana strona internetowa jest odwiedzana przez użytkownika po raz kolejny – elementy, które zostały zapisane wcześniej, są zdecydowanie łatwiej dostępne i wczytują się szybciej. Ten rodzaj buforowania, podobnie zresztą jak cache przeglądarki, są zapisywane na urządzeniu, w którego posiadanie wchodzi użytkownik końcowy.

Jedyną różnicą jest w tym przypadku fakt, że to właściciel strony www może kontrolować niektóre ustawienia pamięci podręcznej. Głównie to, jak długo przechowuje się dane. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że korzystniejszym rozwiązaniem jest zapisywanie danych na dłuższy okres – nie do końca tak jest. W przypadku stron statycznych, których dane nie zmieniają się zbyt często, rzeczywiście rzadsze zmiany cache mogą być dobrym rozwiązaniem i zwiększą komfort korzystania ze strony dla użytkownika końcowego. Jednak jeśli informacje zawarte na stronie zmieniają się często – lepiej ustawić częstsze kasowanie się pamięci. To sprawi, że użytkownik zyska lepszą płynność podczas korzystania ze strony.

Pamięć podręczna serwera

Ten typ pamięci podręcznej jest bardzo szeroki i może obejmować wiele jej typów. Mowa tu o buforowaniu kodu operacyjnego, buforowaniu CDN (Content Delivery Network), a także buforowaniu obiektów. Każdy z nich odpowiada za przechowywanie innego rodzaju danych na serwerze witryny. Administratorem danych jest w takim przypadku właściciel witryny, a użytkownik końcowy – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich typów cache – nie ma wpływu na te dane. Pamięć podręczna serwera należy do najlepszych metod jego odciążania. Po przesłaniu żądania odczytu danych na serwer, w pierwszej kolejności dochodzi do sprawdzenia, czy w pamięci tymczasowej nie znajdują się zbędne elementy.

Do czego używa się pamięci podręcznej na stronach internetowych?

Pamięć cache wykorzystuje się na stronach internetowych w dwóch celach. Po pierwsze, ma ona za zadanie uprzyjemnić korzystanie z danej witryny WWW użytkownikowi ostatecznemu. Po drugie, zadaniem pamięci podręcznej jest możliwie jak największe odciążenie serwera, co wpływa z kolei na jego wydajność.

Dzięki powyższym rozwiązaniom, zarówno przeglądarka użytkownika końcowego, jak i sam serwer pracują płynniej i wydajniej przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu podczas przekazywania danych. Warto jednak pamiętać, że w rzadkich przypadkach, pamięć podręczna może powodować trudności związane z działaniem danej strony. Wówczas konieczne jest wyczyszczenie cache.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Błąd 502 (Bad Gateway) – czym jest i jak go naprawić?
Błąd 502 (Bad Gateway) – czym jest i jak go naprawić?

Błąd 502 (Bad Gateway) – czym jest i jak go naprawić?

26.04.2023 5 min Serwery i administracja

Dobrze znany użytkownikom Internetu błąd 502, to jeden z tych błędów, których – przynajmniej w teorii – nie da się naprawić. Dla niektórych jest on nawet […]

Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?
Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?

Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?

05.04.2023 5 min Serwery i administracja

Nawet najnowocześniejsze urządzenia i zaawansowane technologie nie są niezawodne. W nieoczekiwanym momencie mogą pojawić się różne błędy. Niektóre udaje się rozwiązać bardzo szybko, nad innymi trzeba […]

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout
Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

18.01.2023 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, nieraz można trafić na wielorakie błędy. Czasem leżą one po stronie użytkownika, innym razem problem tkwi w stronie internetowej czy serwerze. Nierzadko […]

To top