Mapa Strony Internetowej

Osoby, które chcą zadbać o odpowiednie pozycjonowanie swojej strony, powinny wykorzystywać wszelkie dostępne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie mapy strony internetowej, które niesie ze sobą wiele ważnych korzyści. Warto wiedzieć, jak pomoże mapa strony internetowej, jak ją stworzyć oraz gdzie ją umieścić.

Czym jest mapa strony internetowej?

Mówiąc o mapie strony internetowej, warto wspomnieć o jej dwóch rodzajach. Mapa strony XML jest plikiem tekstowym, który zawiera wszystkie adresy URL występujące na stronie internetowej. Oczywiście, plik ten może być wzbogacony o dodatkowe metadane, które będą zawierały takie szczegóły, jak inne wersje językowe czy też ostatnia aktualizacja każdego linku. Tego typu mapa strony internetowej ma za zadanie pomóc wyszukiwarkom internetowym w indeksowaniu witryny poprzez jej efektywne przeszukiwanie.

Drugim rodzajem mapy strony internetowej jest mapa html. Przybiera ona postać zestawienia wszystkich podstron, wchodzących w skład danej witryny. Link do tej mapy zazwyczaj zamieszcza się w stopce strony internetowej. Mapa html pomaga użytkownikowi zorientować się w strukturze witryny. Dzięki niej łatwo może on znaleźć potrzebny adres i wyszukać interesujące go treści.

Dlaczego warto stosować mapę strony internetowej?

Opisane wyżej rodzaje map są bardzo przydatne, biorąc pod uwagę SEO. Pomimo tego, że mapa HTML jest stworzona z myślą o użytkownikach, a nie wyszukiwarkach, to jest ona bardzo cenna z punktu widzenia pozycjonowania. Wszystko dlatego, że wyszukiwarki biorą pod uwagę również czas spędzony na stronie przez użytkowników, a ten z kolei ma szansę być większy, jeśli użytkownik otrzyma do dyspozycji czytelną mapę strony.

Projektując mapę strony internetowej HTML trzeba pamiętać o tym, że powinna ona być kompletna – musi zostać w niej podlinkowania dosłownie każda podstrona danej witryny. Dzięki temu wyszukiwarka Google nie spotka żadnych problemów, jeśli chodzi o indeksowanie zawartości.

Specjaliści uważają, że odpowiednio zaprojektowana mapa HTML może sprawić, że mapa XML przestanie być potrzebna. Okazuje się jednak, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w obie mapy. Wiele osób sądzi, że mapy strony same w sobie sprawią, że strona automatycznie zajmie wyższą pozycję w rankingu internetowych wyszukiwarek. Prawda jednak jest taka, że są one jedynie wspomagaczem do osiągnięcia tego celu.

Dlaczego warto dbać o mapę strony internetowej?

Prawda jest taka, że wyszukiwarka Google jest w stanie odnaleźć podstrony bez zastosowania mapy strony internetowej. Jednak jej obecność sprawi, że cały proces przebiegnie o wiele sprawniej i szybciej. Mapa strony przydaje się szczególnie w tych przypadkach, w których witryna przez cały czas jest rozbudowywana i wciąż dodawane są do niej nowe podstrony. Zdarza się także, że na witrynach znajdują się takie podstrony, które jest ciężko znaleźć. W takiej sytuacji mapa strony internetowej HTML może w tym pomóc.

Jak zrobić mapę strony?

Jeśli chodzi o tworzenie mapy strony XML, można wykorzystać różne sposoby. Niektórzy użytkownicy korzystają ze specjalnych rozszerzeń, które mogą w tym pomóc. Warto także rozważyć wykorzystanie zewnętrznych narzędzi, pod postacią oprogramowania komputerowego. Oferują one wiele przydatnych funkcjonalności, a także bardzo często dostępne są w darmowych wersjach. W przypadku większych i bardziej rozbudowanych witryn warto skorzystać z płatnej wersji oprogramowania, które oferuje o wiele więcej funkcjonalności. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by mapę strony XML przygotować ręcznie. Jednak jest to metoda żmudna i wymagająca. Wymaga ona utworzenia pliku tekstowego, a następnie opisywania w nim każdego adresu URL, stosując się do określonego schematu.

Tworząc mapę XML, warto stosować się do kilku zasad, by była ona jak najbardziej funkcjonalna i przydatna. Przede wszystkim, trzeba usuwać z niej na bieżąco podstrony, które zostały usunięte z witryny. Wszystko po to, by wyszukiwarka Google cały czas miała dostęp do aktualnego stanu strony. Trzeba także mieć na uwadze, że przy tworzeniu mapy strony internetowej obowiązują konkretne limity. Uznaje się, że mapa strony nie może zawierać więcej niż 50 tysięcy adresów. Rozmiar pliku nie może być większy niż 50 megabajtów.

Zdarza się tak, że użytkownicy dysponują dwoma wersjami tej samej strony. Jak wtedy stworzyć mapę strony internetowej? Otóż, w mapie strony podaje się tylko kanoniczny wariant. Jeśli cała witryna posiada dwie wersje, użytkownik musi wybrać tę, którą preferuje i to na niej opublikować mapę strony. W drugiej wersji należy umieścić jedynie przekierowania.

Aby Google nie miało problemów ze znalezieniem mapy strony internetowej oraz jej indeksów, należy trzymać się domyślnych lokalizacji i nazw plików. Takie działanie sprawi, że strona będzie pozycjonowana w efektywny i prawidłowy sposób.

Gdzie umieścić mapę strony?

W przypadku, kiedy mapa strony internetowej jest już przygotowana, można rozważyć umieszczenie jej w odpowiednim miejscu. W panelu administratora należy znaleźć sekcję mapy strony. Tutaj wystarczy wskazać adres, pod jakim został zapisany plik zawierający mapę. Następnie wystarczy załadować plik i przesłać go na serwer.

Podsumowując, sporządzenie mapy strony internetowej, zarówno jeśli chodzi o wersję HTML oraz XML, jest bardzo przydatne jest punktu widzenia SEO. Czynność ta może znacznie pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej, a co za tym idzie – zwiększeniu na niej ruchu. Użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że tylko rzetelnie i właściwie przygotowane mapy strony internetowej, we właściwy sposób spełnia swoje funkcje. Dlatego też osoby, które nie znają się na jej tworzeniu, mogą skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to za nich. Wszystko po to, by jeszcze lepiej indeksować swoją stronę internetową. Odpowiednio wykorzystując narzędzie mapy strony internetowej można sprawić, że Google będzie o wiele szybciej dostrzegać zmiany, jakie zachodzą na witrynie. Zacznie zwiększy to częstotliwość jej odwiedzania przez użytkowników, a także – potencjał reklamowy.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Itemprop – czym są znaczniki schema.org?
Itemprop – czym są znaczniki schema.org?

Itemprop – czym są znaczniki schema.org?

31.05.2023 5 min Pozycjonowanie (SEO) Tworzenie i zarządzanie stronami

Osobom, które są zainteresowane, by wyszukiwarka Google zdecydowanie lepiej analizowała zawartość ich stron, zalecane jest skorzystanie z mikroformatów schema.org. Doskonałym przykładem może być meta itemprop. Nie […]

Aplikacja webowa vs strona internetowa – czym się różnią?
Aplikacja webowa vs strona internetowa – czym się różnią?

Aplikacja webowa vs strona internetowa – czym się różnią?

30.11.2022 5 min Tworzenie i zarządzanie stronami

Większość z nas korzysta z Internetu. Niestety nie wszyscy wiedzą, że to, co uważamy za stronę internetową, jest tak naprawdę aplikacją webową. Dlaczego jest to tak […]

Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!
Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!

Jak zabezpieczyć WordPress? 12 kroków do bezpiecznej strony!

16.11.2022 5 min Tworzenie i zarządzanie stronami

WordPress to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie. Właśnie dlatego jest ona szczególnie narażona na ataki hakerskie. Pozostawienie witryny bez zabezpieczeń może nieść za […]

To top