Schema.org itemprop

Osobom, które są zainteresowane, by wyszukiwarka Google zdecydowanie lepiej analizowała zawartość ich stron, zalecane jest skorzystanie z mikroformatów schema.org. Doskonałym przykładem może być meta itemprop. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym dokładnie polega ich działanie.

Itemprop – Jak oznaczać zawartość mikrodanymi?

Koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, że strony internetowe zawierają treści o znaczeniu, które jest rozumiane przez ludzi, ale bardzo trudne do rozszyfrowania przez wyszukiwarki internetowe. Należy mieć świadomość, że odpowiednie uzupełnienie dodatkowych znaczników może bardzo pomóc wyszukiwarkom, a także innym aplikacjom na znacznie lepsze zrozumienie zawartości stron internetowych. Dzięki temu możliwe będzie wyświetlenie ich we właściwy sposób dla tego typu danych.

Godny uwagi jest fakt, że mikrofale są zestawem znaczników, które zostały zapoczątkowane w HTML5. Umożliwiają one zrealizowanie wspomnianego celu.

Itemprop – Co warto wiedzieć o mikroformatach schema.org?

Fragmenty rozszerzone (rich snippets) są w najprostszym możliwym ujęciu dodatkowymi informacjami, które mogą zostać wyróżnione w wynikach wyszukiwania. Oczywiście Google będzie mógł właściwie je zinterpretować, jeżeli będą zakodowane w specjalny sposób. Do wspomnianego celu stworzono projekt schema.org. Jego zadaniem jest bowiem zarówno tworzenie, jak i ulepszanie uniwersalnego języka do kodowania tego rodzaju elementów.

Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób można wykorzystywać takie oznaczenia w praktyce. Doskonałym przykładem jest sytuacja, w której dana osoba jest zainteresowana sprzedażą danego produktu. Jak wiadomo, można mu przypisać różne wartości. Należy wśród nich wymienić cenę, rozmiary, wagę czy opinie poszczególnych klientów. Rekomenduje się oczywiście skoncentrowanie się na tych najważniejszych, o których potencjalny klient powinien dowiedzieć się jeszcze przed odwiedzeniem strony.

W kolejnym etapie informacje opisuje się za pomocą Microdata Markup. Jest to specjalny zbiór oznaczeń, który będzie kompatybilny z HTML. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że słownictwo związane z Microdata nie ma odgórnie przypisanej semantyki. W ten sposób programiści mają możliwość korzystania z własnych terminów. Należy mieć jednak świadomość, że przeważnie wykorzystuje się terminy zapewnione przez schema.org.

Podstawowe oznaczenie Itemscope oraz itemtype

Warto wiedzieć, jak dokładnie przebiega cały omawiany proces od strony kodowania. Godny uwagi jest fakt, że schema.org gwarantuje bardzo dużą liczbę szczegółowych oznaczeń. Wykorzystanie itemscope pozwoli zakomunikować wyszukiwarce, że dany fragment kodu dotyczy określonego przedmiotu, który będzie później dokładnie opisany. Przykładowy kod będzie prezentował się w taki sposób:

<div itemscope>
   <h1>Procesor1</h1>
   <span>marka: Intel</span>
</div>

Użytkownik przez dodanie elementu itemscope poinformuje wyszukiwarkę, że kod HTML znajdujący się w bloku <div>…</div> będzie dotyczył określonego elementu. Rekomenduje się także możliwie najszybsze ustalenie, o co dokładnie będzie chodziło. Należy zaznaczyć, że do tego celu służy itemtype. Oznacza to tym samym, że pierwsza część zapisu powinna przedstawiać się w następujący sposób:

<div itemscope itemtype=”https://schema.org/Product">

Wyszukiwarka dzięki temu będzie wiedziała, że dana strona dotyczy produktu nabywanego przez klientów.

Dodatkowe szczegóły odnośnie meta itemprop

Zaleca się rozpoczęcie od marki. Warto wiedzieć, że do opisywania dodatkowych elementów wykorzystać należy atrybut itemprop. Kod dotyczący marki będzie prezentował się w następujący sposób:

<div itemscope itemtype=”https://schema.org/Product">
   <h1 itemprop=”name”>Procesor1</1>
   <span>Marka: <span itemprop=”brand”>Intel</span>
</div>

Dane zrozumiałe dla maszyn

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach właściwości poszczególnych obiektów bez dodatkowego ujednoznacznienia mogą być bardzo trudne do zrozumienia przez maszyny. Konieczne jest wtedy w trakcie oznaczania stron dostarczenie wersji informacji, która będzie czytelna dla maszyn.

Data, godzina i czas trwania

Należy mieć świadomość, że data oraz godzina mogą być podane przez użytkowników na bardzo dużą liczbę niejednoznacznych sposobów. W celu ujednoznacznienia powinno się zastosować znacznik time z atrybutem datetime. Rekomenduje się, by wartość datetime była datą w następującym formacie RRRR-MM-DD:

<time datetime="2021-09-12">12/09/21</time>

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wskazać godzinę przy wykorzystaniu formatu hh:mm lub hh:mm:ss. Godny uwagi jest również fakt, że czas można dostarczyć z datą po prefiksie T (od ang. time):

<time datetime="2011-09-12T11:30">12 Wrzesień, 11:30</time>

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czas można określić w bardzo analogiczny sposób. Wystarczy w tym celu wykorzystać znacznik time z atrybutem datetime, a także prefiksem P. Jak wskazać, że określony film trwa 1,5 h? Należy wykorzystać taki kod:

<time itemprop="duration" datetime="PT1H30M">90 min.</time>

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Pozycjonowanie produktu – jak skutecznie wypozycjonować produkt?
Pozycjonowanie produktu – jak skutecznie wypozycjonować produkt?

Pozycjonowanie produktu – jak skutecznie wypozycjonować produkt?

17.05.2023 5 min Pozycjonowanie (SEO)

Trudno mówić o satysfakcjonującej sprzedaży produktu, jeśli nie zostanie on odpowiednio wypromowany. Reklama jest dźwignią handlu, dlatego podstawą będzie prowadzenie skutecznej kampanii marketingowej. Pojawia się jednak […]

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej w Google?
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej w Google?

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej w Google?

03.05.2023 5 min Pozycjonowanie (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych cieszy się ogromną popularnością. Zdecydowana większość osób nie przegląda wielu stron wyników wyszukiwania dla danej frazy. Zatrzymujemy się raczej na pierwszej, może drugiej […]

Linki nofollow i dofollow – czym się różnią, jak je stosować i jak wpływają na SEO?
Linki nofollow i dofollow – czym się różnią, jak je stosować i jak wpływają na SEO?

Linki nofollow i dofollow – czym się różnią, jak je stosować i jak wpływają na SEO?

19.04.2023 6 min Pozycjonowanie (SEO)

Wartościowy link building jest niezwykle istotny w przypadku każdej strony internetowej, wpływa na pozycjonowanie. W przypadku zewnętrznych odnośników to nie ich liczba ma znaczenie, ale jakość. […]

To top