Błąd 502 Bad (Gateway)

Dobrze znany użytkownikom Internetu błąd 502, to jeden z tych błędów, których – przynajmniej w teorii – nie da się naprawić. Dla niektórych jest on nawet tożsamy z niezwykle popularnym błędem 404, który jednak dotyczy zupełnie innego problemu. Czym zatem jest słynna „502-ka” i jak sobie z nią poradzić? Czy zawsze odpowiedzialne za niego są błędy ze strony serwera?

Komunikaty z „rodziny 5xx” – co warto wiedzieć?

Większość komunikatów rozpoczynających się od cyfry 5 dotyczy błędów po stronie serwera. Oznacza to, że wina nie leży po stronie komputera lub przeglądarki użytkownika, ani też jego połączenia internetowego. W przypadku błędu 502 może być jednak nieco inaczej, gdyż za jego pojawienie się może być odpowiedzialna przeglądarka, a konkretnie jej niewłaściwe ustawienia. Dlatego w poniższym artykule tematem numer jeden nie będzie wyłącznie sama etymologia tegoż błędu, lecz również sposoby jego rozwiązania.

Błąd 502 – co to jest?

Dość rzadko pojawiający się w przeglądarce error 502 to komunikat błędu HTTP, który oznacza, że serwer proxy nie dostał odpowiedzi na zapytanie do serwera nadrzędnego lub też odpowiedź ta była błędna. Pozornie więc wszystko zależy tu od błędnej komunikacji między serwerami. W rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej, choć „502-ka” jest niezależna od konfiguracji przeglądarki. Oznacza to, że może się on pojawić na dowolnej przeglądarce i w dowolnym systemie operacyjnym (nie wspominając o różnych platformach sprzętowych). O etymologii błędu 502 świadczy w pewnym stopniu jego nazwa, a konkretnie „Bad Gateway”, czyli „zła bramka”.

Error 502 – słów kilka o naprawie

W związku z tym, że błąd 502 ma dość zróżnicowane pochodzenie, jego późniejsza naprawa może być problematyczna i czasochłonna. Czasem jednak zdarza się, że przeglądarka „sądzi”, że problem faktycznie istnieje i to nawet wtedy, gdy go nie ma. W tym przypadku oznacza to, że główną przyczyną powstawania błędu są problemy konfiguracyjne przeglądarki internetowej. Jeśli to one odpowiadają za powyższy błąd, to istnieje co najmniej kilka możliwości, by skutecznie sobie z nim poradzić. Uwaga! Warto wypróbować każdą z nich!

Ponowne załadowanie strony

To najprostszy i najłatwiejszy krok. Może się okazać, że za tym problemem faktycznie stoją błędy w obrębie serwera. Jeśli tak, to zakłócenia w jego pracy powinny mieć charakter okresowy. Dlatego warto przynajmniej kilka razy odświeżać błędną stronę i to co kilka minut. Może się też okazać, że za powyższy błąd odpowiedzialne są prace przy serwerze. Jeśli tak jest, to administrator strony powinien udostępnić krótką informację na ten temat.

Błąd 502 i czyszczenie pamięci

Jeśli mimo ciągłego odświeżania witryny błąd 502 nadal się pojawia, to należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Aby to zrobić, należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki, a następnie zamknąć ją i otworzyć ponownie. Warto „przy okazji” usunąć zapisane w systemie ciasteczka, które również mogą utrudnić korzystanie z witryny. Może się okazać, że błąd ten pojawił się na skutek problemu występującego w komputerze w trakcie wyświetlania strony. Wyczyszczenie pamięci podręcznej powinno w tym przypadku wystarczyć.

Walka z error 502 poprzez DNS

Posiadacze witryny w której pojawia się błąd 502, powinni zwrócić uwagę na rekordy DNS, a konkretnie – na ich aktualizację. Jeśli były one ostatnio edytowane, to być może pojawiający się error wynika po prostu z braku ich aktualizacji. To samo dotyczy witryn, które niedawno zostały przeniesione na inny adres IP. Z reguły należy odczekać maksymalnie kilka godzin, po czym strona powinna ponownie zacząć się wyświetlać. Co ważne – problem ten może dotyczyć zarówno całej witryny, jak i jej poszczególnych podstron. W tym przypadku, jedyne co administratorowi pozostaje to jedynie czekanie na „samoistne” rozwiązanie się tego problemu.

Błąd 502 a problem po stronie zapory ogniowej

Możliwe, że za pojawianie się błędu 502 odpowiedzialne są systemy ochrony anty-DDoS, czyli popularne zapory sieciowe. W niektórych konfiguracjach działają one zbyt skutecznie, dzięki czemu ruch sieciowy jest praktycznie zablokowany. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy sprawdzić, czy zainstalowany firewall nie blokuje adresu serwera źródłowego lub serwera proxy. Opcjonalnie można też sprawdzić sposób działania wtyczek bezpieczeństwa. Jest to jednak metoda, z której powinni skorzystać użytkownicy działających w obrębie witryny systemów CMS.

Mały hosting również może być problemem!

Czasami za pojawienie się błędu 502 odpowiedzialny jest hosting wybranej witryny. Jeśli więc błąd ten zaczyna się okresowo pojawiać, to warto również przemyśleć rozszerzenie swojego planu hostingowego. Może się bowiem okazać, że przeciążenie serwera wynikające z nadmiernych odwiedzin prowadzi do przekroczenia pojemności jego pamięci operacyjnej. Dlatego administrator powinien dokładnie przeanalizować statystyki odwiedzin swojej strony, a następnie – jeśli są one zbyt wysokie – rozszerzyć możliwości swojego hostingu lub zmienić jego dostawcę.

Podsumowując, walka z pojawiającym się błędem 502 może i nie jest łatwa, ale to od jej zwycięskiego końca zależy, czy dany serwis WWW rzeczywiście będzie pełnił swą rolę.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?
Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?

Błąd 403. Z czego wynika? Jak go naprawić?

05.04.2023 5 min Serwery i administracja

Nawet najnowocześniejsze urządzenia i zaawansowane technologie nie są niezawodne. W nieoczekiwanym momencie mogą pojawić się różne błędy. Niektóre udaje się rozwiązać bardzo szybko, nad innymi trzeba […]

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout
Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

Błąd 504. Co to jest? Gateway Timeout

18.01.2023 5 min Serwery i administracja

Przeglądając różne strony internetowe, nieraz można trafić na wielorakie błędy. Czasem leżą one po stronie użytkownika, innym razem problem tkwi w stronie internetowej czy serwerze. Nierzadko […]

CDN, co to jest Content Delivery Network?
CDN, co to jest Content Delivery Network?

CDN, co to jest Content Delivery Network?

04.01.2023 5 min Serwery i administracja

CDN (Content Delivery Network) stanowi usługę opierającą się na instalowaniu fragmentów strony internetowej w wielu centrach danych. Dzięki temu strona nie tylko działa znacznie szybciej, ale […]

To top