Depozycjonowanie

Ciemną stroną prowadzenia działalności w sieci jest możliwość zetknięcia się problemem nieuczciwych praktyk SEO. Posunięcia tego typu mogą zrujnować pracę włożoną w budowanie wiarygodności danej strony, znacząco obniżając jej pozycję w rankingu wyszukiwarki. Czym jest depozycjonowanie i jak można chronić przed nim swoją witrynę? Zapraszamy do lektury.

Czym jest depozycjonowanie?

W dzisiejszych czasach deweloperzy zdają sobie sprawę, że praktyki z zakresu Black Hat SEO nie są skutecznym sposobem na budowanie wysokiej pozycji strony w rankingach wyszukiwarek. Tworzenie treści dla robotów, sztuczne upychanie fraz kluczowych czy kupowanie linków przynosi zwykle skutki odwrotne do zamierzonych – witryna zostaje odfiltrowana przez wyszukiwarkę, a następnie ukarana poprzez obniżenie miejsca w rankingu.

Nieuczciwi pozycjonerzy postanowili jednak nie rezygnować ze strategii tego typu, a jedynie zmienić kierunek ich działania. I tak, praktyki Black Hat SEO od lat bywają wykorzystywane nie dla szybkiej poprawy pozycji własnej strony, ale dla obniżenia wiarygodności konkurencyjnych witryn. Proceder taki nazywamy depozycjonowaniem lub negatywnym SEO.

Jak działa depozycjonowanie?

Osoby przeprowadzające ataki SEO mają zwykle na celu sabotowanie konkurencyjnych witryn. Skalę tego zjawiska można ocenić, przeglądając oferty na popularnych serwisach oferujących usługi online. Depozycjonowanie pojawia się tam niepokojąco często.

Wykrycie i udowodnienie ataku SEO jest niestety trudniejsze niż mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do praktyk mających na celu zaburzenie funkcjonowania lub usunięcie witryny, depozycjonowanie nie pozostawia śladów widocznych na pierwszy rzut oka. Jako że w przypadku negatywnego SEO wygląd i funkcjonalności strony pozostają zwykle bez zmian, właściciel witryny może nie zdawać sobie sprawy, że stał się celem ataku. Oczywiście do momentu, gdy utrata wypracowanej pozycji i związany z nią spadek odwiedzin zaalarmują dewelopera.

Depozycjonowanie – rodzaje ataków SEO

Jako że uzyskanie dostępu do atakowanej strony jest ryzykowne i pracochłonne, osoby zajmujące się negatywnym SEO bazują zwykle na mniej wymagających działaniach off-page. Wśród nich najczęściej wymienia się tworzenie spamerskich linków zwrotnych czy duplikowanie treści. Bardziej agresywne ataki mogą jednak obejmować próby włamania się do witryny w celu bezpośredniej zmiany jej zawartości lub struktury. Przyjrzyjmy się więc popularnym strategiom ataków SEO.

Toksyczne linki zwrotne

Wysoka jakość linków zwrotnych to jasny sygnał, że witryna cieszy się dużym zaufaniem użytkowników. Depozycjonowanie poprzez tworzenie toksycznych linków zwrotnych (pochodzących z farm linków, przypadkowych stron czy niewiarygodnych witryn spamowych) ma za zadanie sprowokować wyszukiwarkę do ukarania wybranej witryny.

Kopiowanie stron

Oryginalne, jakościowe treści mają kluczowe znaczenie dla pozycji witryny w wyszukiwarce. W ramach ataków SEO materiały znajdujące się na danej stronie mogą zostać skopiowane i ponownie opublikowane w wielu innych witrynach. Jeśli skala duplikacji będzie odpowiednio duża, wyszukiwarka może się pogubić, klasyfikując oryginalną stronę jako kopię i odfiltrowując ją z wyników wyszukiwania.

Negatywne recenzje

Osoby działające w obszarze negatywnego SEO decydują się także na zalewanie kanałów komunikacyjnych danej marki (mediów społecznościowych, platform sprzedażowych, etc.) negatywnymi recenzjami. Strategia ta może zrujnować reputację marki, prowadząc do zmniejszenia ruchu na stronie i tym samym obniżenia jej pozycji w rankingu.

Zgłaszanie naruszeń praw autorskich

Strategia ta polega na zgłaszaniu przez atakującego roszczeń do materiałów opublikowanych na depozycjonowanej stronie. Działania takie mogą w wielu przypadkach skutkować automatycznym usunięciem witryny na okres do 10 dni.

Włamanie na stronę

Jest to najbardziej skuteczna, ale też kosztowna i ryzykowna taktyka negatywnego SEO. Najlepszym sposobem na poprawę pozycji witryny jest wprowadzenie odpowiednio przemyślanych zmian w jej treści, układzie lub ustawieniach – zgodnie z aktualnymi wytycznymi wyszukiwarki. Postępowanie przeciwne wykorzystywane jest więc dla obniżenia wiarygodności danej witryny. W najgorszych przypadkach hakerzy mogą także zyskać dostęp do pliku robots.txt i przekształcić go w ten sposób, by roboty indeksujące ignorowały zaatakowaną stronę.

Depozycjonowanie – jak chronić przed nim własną witrynę?

Co do zasady, wyszukiwarki dobrze sobie radzą w rozróżnianiu linków spamerskich od oryginalnych linków zwrotnych. Dlatego też przeprowadzenie skutecznego ataku na rozbudowaną, umiejętnie pozycjonowaną stronę nierzadko przerasta możliwości osób zajmujących się negatywnym SEO. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku witryn o ubogiej zawartości i słabym profilu linków zwrotnych nieuczciwe praktyki związane z depozycjonowaniem mają sporą szansę powodzenia. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przedstawiamy garść porad, jak chronić stronę internetową przed atakami SEO.

Regularna kontrola profilu linków zwrotnych

Jedną z najczęstszych technik depozycjonowania jest wykorzystywanie spamerskich linków do obniżania wiarygodności atakowanych stron. Dlatego też kontrola linków zwrotnych jest absolutnym priorytetem w walce z negatywnym SEO. Używaj narzędzi typu Majestic lub Ahrefs, aby sprawdzać, czy w Twoim profilu nie pojawiły się linki z podejrzanych witryn. W razie wykrycia niechcianych linków możesz je zgłosić przy użyciu narzędzia Disavow Tool.

Zabezpieczenie witryny przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerskimi

Aby skutecznie chronić stronę przed atakami, musisz działać konsekwentnie. Po pierwsze, ustawiaj silne hasła i regularnie je aktualizuj. Po drugie, w czasie logowania korzystaj z weryfikacji dwuetapowej. I wreszcie po trzecie, regularnie skanuj witrynę pod kątem wirusów oraz luk w zabezpieczeniach.

Monitorowanie opinii na temat własnej działalności

Aby być na bieżąco, regularnie sprawdzaj wzmianki na swój temat, na przykład przy użyciu odpowiednio dostosowanej konfiguracji Google Alerts. Korzystaj także z wtyczek (na przykład Fakespot lub ReviewMeta) umożliwiających analizę pojawiających się recenzji. W ramach przeciwdziałania atakom spamerskim możesz także blokować na swojej platformie możliwość dodawania opinii od niezweryfikowanych profili. W przypadku pojawienia się negatywnych recenzji odpowiadaj na nie spokojnie i merytorycznie. Jeśli podejrzewasz, że negatywne opinie są elementem zaplanowanej akcji, zgłoś je, korzystając z narzędzi Google.

Kontrola własnych treści

Popularną taktyką negatywnego SEO jest powielanie treści z atakowanej witryny i spamowanie ich na innych stronach. W namierzeniu zduplikowanych treści publikowanych bez Twojej zgody pomoże Ci Copyscape.com. Wykryte duplikaty zgłaszaj, korzystając z narzędzi wyszukiwarki.

Inne artykuły z tej kategorii

Zobacz inne nasze artykuły które mogą Ci się spodobać

Disavow Tool, czyli usuwanie linków przychodzących z Google
Disavow Tool, czyli usuwanie linków przychodzących z Google

Disavow Tool, czyli usuwanie linków przychodzących z Google

26.07.2023 6 min Pozycjonowanie (SEO)

W przypadku każdej witryny internetowej niezwykle ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie linkowanie zewnętrzne. Oczywiście pozyskane linki muszą być wartościowe, jeśli mają należycie spełniać swoje […]

Jak wypromować sklep internetowy? Garść praktycznych porad
Jak wypromować sklep internetowy? Garść praktycznych porad

Jak wypromować sklep internetowy? Garść praktycznych porad

19.07.2023 5 min Pozycjonowanie (SEO)

Przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, jak wypromować sklep internetowy, a możliwości jest naprawdę sporo. Do dyspozycji są rozmaite narzędzia reklamowe, dzięki którym możliwe staje się zwiększenie […]

Pozycja strony w Google – co na nią wpływa?
Pozycja strony w Google – co na nią wpływa?

Pozycja strony w Google – co na nią wpływa?

21.06.2023 5 min Pozycjonowanie (SEO)

Osoby, które prężnie działają w sieci, doskonale wiedzą, czym jest pozycjonowanie. Z tym terminem z kolei pierwszy raz spotykają się osoby, które zakładają swoje strony internetowe, […]

To top