Czym jest AMP i do czego służy?

Termin Accelerated Mobile Pages wielu osobom niewiele mówi, a dotyczy on przyspieszonych stron internetowych. Dla każdego Internauty kluczowe jest to, aby przeglądane strony www ładowały się jak najszybciej. W przeciwnym razie pojawi się... Kliknij aby przeczytać więcej!

Termin AMP, czyli Accelerated Mobile Pages wielu osobom niewiele mówi, a dotyczy on przyspieszonych stron internetowych. Dla każdego Internauty kluczowe jest to, aby przeglądane strony www ładowały się jak najszybciej. W przeciwnym razie pojawi się irytacja i zniechęcenie, łącznie z opuszczeniem witryny i przejściem na stronę konkurencji. Właściciele witryn internetowych powinni pomyśleć nad wprowadzeniem AMP, które przyspieszy ich działanie na urządzeniach mobilnych. Obecnie duży odsetek użytkowników przegląda zasoby Internetu właśnie na smartfonach i tabletach – w dowolnym czasie i miejscu.

Dlaczego warto postawić na technologię AMP Google?

Google AMPFirma Google to potęga, która bezustannie się rozwija i udoskonala swoje produkty, usługi, technologie. Wychodząc naprzeciw potrzebom Internatów, którzy korzystają w coraz większym stopniu z urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu, opracowało technologię AMP, co ma służyć przyspieszeniu wczytywania się stron www na smartfonach czy tabletach. Okazuje się, że różnice dotyczące szybkości ładowania się stron między stronami AMP a tymi zwykłymi są bardzo duże i ma to miejsce nawet przy słabym transferze. Wynika to przede wszystkim ze zoptymalizowanego języka AMP HTML i biblioteki AMP JS. Strony AMP są przechowywane w pamięci cache wyszukiwarki, czyli bezpośrednio w pamięci Google, dlatego można pominąć zewnętrzne serwery.

Wszystko to przekłada się na znaczące skrócenie czasu potrzebnego do załadowania się strony i wyświetlenia znajdującej się na niej treści. Za skanowanie Internetu i indeksowanie stron AMP odpowiada Google AMP Cache, gwarantując użytkownikom niezwykle szybkie ładowanie się przeglądarki na urządzeniach mobilnych. W przypadku technologii AMP nacisk kładzie się właśnie na szybkość, a nie na walory estetyczne. Trzeba wobec tego liczyć się z minimalizmem, ograniczeniem dodatków i pozostawaniem tylko niezbędnych elementów – białe tło, czytelne fonty w nagłówkach, zoptymalizowane zdjęcia. Dąży się do tego, aby transfer był obciążony w jak najmniejszym stopniu. Strony AMP spełniają najnowsze wymogi Google, które będą miały największy wpływ na miejsce strony internetowej w wyszukiwarce. Dotyczą one przyjazności witryny dla urządzeń mobilnych, bezpieczeństwa przeglądania stron mobilnych, zabezpieczeń HTTPS.

Chcesz aby Twoja strona była w TOP10 wyników w Google? Pomożemy Ci w tym!

Liczne korzyści

Wiele osób niemalże nie rozstaje się ze swoim smartfonem, który służy nie tylko do przeglądania portali społecznościowych, ale między innymi też do robienia zakupów. Bardzo ważne jest wobec tego to, aby witryna internetowa była responsywna, prawidłowo wyświetlała się na urządzeniach mobilnych. Dla każdego Internauty znaczenie ma nie tylko przejrzystość i intuicyjność strony, ale przede wszystkim szybkość jej ładowania. Każdy chce, aby znajdujące się na niej treści wyświetlały się w trybie błyskawicznym. Dzięki technologii AMP jest to jak najbardziej możliwe do uzyskania. Okazuje się, że przyspieszone strony mobilne zagwarantowały firmom zajmującym się e-handlem wzrost konwersji na stronach www, wydajności i widoczności. Prawda jest taka, że opóźnione ładowanie i niedostosowanie witryny do urządzeń mobilnych skutkuje irytacją użytkowników i jej opuszczeniem.

AMP wpływa na zmniejszenie współczynnika odrzuceń, co jest wynikiem zwiększonej prędkości ładowania się stron. Kolejną zaletą będzie uzyskanie lepszej pozycji w wynikach w wyszukiwarkach mobilnych. Oczywiście na pozycję w rankingu wpływa wiele czynników, ale zwykle można odnotować poprawę w przypadku urządzeń mobilnych. Na korzyść zastosowania AMP przemawia zwiększenie wydajności witryny internetowej. Strony oparte na tej technologii stają się przyjazne dla urządzeń mobilnych, co z kolei przekłada się na wzrost współczynnika klikalności. Google zadbało nawet o automatyzację tworzenia map witryn XML dla stron AMP. Technologia może zostać wdrożona na wielorakich stronach posiadanej witryny, zapewniając bezproblemowe wyświetlanie się zawartości e-sklepu. Warto też dodać, że w przypadku modułu AMP można liczyć na szereg dodatkowych funkcji. Mają one za zadanie w jeszcze większym stopniu zapewnić wygodę użytkownikom urządzeń mobilnych.

O jakich nowych funkcjach można mówić w przypadku AMP?

Google AMPTechnologia AMP nie jest już nowością, wielu użytkowników zdążyło przekonać się o licznych zaletach jej stosowania. Twórcy nie poprzestają jednak na tym, co udało się im już uzyskać. Cały czas rozwijają swoje dzieło i udoskonalają je. Co jakiś czas pojawiają się nowe funkcjonalności, które mają w jeszcze większym stopniu zachęcić użytkowników i właścicieli stron www do korzystania z tego innowacyjnego systemu. Uwagę skierowano na walory wizualne, umożliwiając tworzenie animacji. Wyeksponowanie tekstu/grafiki na stronie przekłada się na jej bardziej dynamiczny wygląd. Ciekawą funkcjonalnością jest też obsługa konta pocztowego na Gmail, czego efektem są między innymi bardziej interaktywne e-maile.

Podsumowując, korzystając z technologii AMP, można liczyć na: bardzo szybkie ładowanie treści na stronie mobilnej, skrócenie czasu potrzebnego do załadowania się plików JavaScript, wspieranie procesora urządzenia, wzrost konwersji i liczby pozyskanych klientów, poprawę jakości strony www.

 

 

 

Zobacz też:

Potrzebujesz skutecznego pozycjonowania? Darmowa Wycena SEO

Masz pytania?Agencja Interaktywna

Pisz lub dzwoń!Outsourcing IT

Pomagamy, doradzamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

NextGen Group, ul. Rot. W. Pileckiego 26
48-300 Nysa, NIP: 7532344011

Email: [email protected]
Telefon: 533 22 22 30

Godziny pracy: Pon - Pt, 09:30 - 17:30
Polityka prywatności

Z naszych usług skorzystali m.in:

Zobacz więcej naszych klientów